Więcej
    Komentarze
    Nie żebym się czepiał, ale proszę przeczytać te dwa poniższe teksty: I: "Naukowcy z Uniwersytetu w Eindhoven wiedzą jak wyłapać nawet 45% tego gazu. Okazuje się, że wystarczy do betonu na drogach dodać dwutlenek tytanu. Przeprowadzone w laboratorium testy powtórzone zostały na prawdziwej drodze o powierzchni 1000 metrów kwadratowych. Pomiarów dokonywano na wysokości 1 oraz 1,5 metra ponad powierzchnią drogi. Okazało się, że dodanie dwutlenku tytanu powoduje, że do powietrza trafia od 25 do 45 procent mniej tlenków azotu. Gaz ten, po kontakcie z dwutlenkiem tytanu, jest zamieniany przy udziale światła słonecznego w nieszkodliwe azotany, które są później spłukiwane przez deszcz. Co więcej, obecność azotanów ułatwia spłukiwanie brudu. Wmieszanie dwutlenku tytanu do betonu powoduje, że materiał ten drożeje o 50%, jednak całkowity koszt budowy drogi wzrasta jedynie o 10%." II: "Zespół prof. Jonathana D. Raffa z Indiana University, prowadząc badania w warunkach zbliżonych do występujących w przestrzeni miejskiej wykazał, że „samoczyszczące” powłoki, w których skład wchodzi dwutlenek tytanu mogą przekształcać amoniak (obecny na przykład w spalinach) w tlenek azotu, który reagując z węglowodorami tworzy szkodliwy ozon – główny komponent smogu fotochemicznego. Smog fotochemiczny może powodować poważne problemy zdrowotne – sprzyja zaburzeniom oddechowym oraz chorobom serca i płuc. Jak się okazało, na obszarach, gdzie zastosowano dwutlenek tytanu, z rozkładu amoniaku może powstawać aż 13 proc. tlenku azotu. Szerokie użycie reklamowanych jako „oczyszczające powietrze” farb czy tynków może zatem powodować wręcz odwrotny efekt." Pierwszy tekst jest z roku 2010, drugi z 2013...
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    i jeszcze jedna "złota myśl". Ekologiczny beton - bo pochłania coś tam coś tam. Miasto ma jakąś umowę z cementownią? Ale ludziom ciemnotę wciskają. BŁAGAM! NIECH KTOŚ NAS URATUJE PRZED TAKIMI POMYSŁAMI
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    faktycznie Opolu dla podkreślenia jego historii i tradycji potrzeba jeszcze więcej betonu i kamienia. Gratuluję miejskim urzędnikom wyczucia. Poza tym projekty fenomenalne. Nie wnikam w sferę artystyczną bo "nie ładne co ładne, tylko co się komu podoba" ale z wygodą tragedia.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Wiśniewski to godny następca Zembaczyńskiego! Obaj nadają się do betoniarni. Zembaty ma sarkofag na Małym Rynku , teraz Wiśnia zabetonuje okolice ratusza!! Słuszną linię ma nasza władza, przecież Opole cementem stoi!!
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Przed uruchomieniem tego projektu proponowałbym zrobić jedną taką betonową ławeczkę i posadzić projektanta na kilkadziesiąt minut. Zobaczymy, jak mu się wygodnie będzie siedzieć. Projekty może i interesujące ale co one mają wspólnego z funkcjonalnością?
    @cezner Dokładnie, zwłaszcza w kraju, gdzie jest ponad pół roku zimno. Nie ma jak usiąść na betonie przy takiej temperaturze jaka jest dziś na dworze
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Gratuluję,ten beton pasuje do rynku jak pięść do nosa,TRAGEDIA,a siedzenie na betonowej ławce to na pewno czysta przyjemność , MAKABRA.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Ten kot boski. Jego tam brakowało. No i fajnie będzie komponowało się z Betonplatz I (Mały Rynek) i Betonplatz II (okolice Filharmonii na Krakowskiej) . Brawo.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Zasłużenie nagrodzony projekt, znakomita nowoczesna forma , ale niestety nie do zabytkowej przestrzeni Rynku! O wiele lepiej wyglądałyby np. pod Teatrem Kochanowskiego w kontekscie współczesnej architektury. Ale niestety otoczenie teatru jest w totalnej ruinie więc to nie ma sensu. No ale rozumiem że prezydent chce je mieć pod nosem jak wszystko czym można się pochwalić. Niedługo ratusz pod względem nagromadzonych maneli będzie mógł konkurować ze wzgórzem uniwerstyteckim.... PS. W tym kontekscie widać jak marionetkową postacią jest tzw. architekt miejski który zupełnie nie reaguje w tej sprawie (jak zresztą i w żadnej innej...!).
    już oceniałe(a)ś
    0
    0