Opolskie - 2. miejsce, 22,8 proc. głosów

15/16

materiały właściciela

To chyba jedna z największych niespodzianek i najbardziej zacięta walka w plebiscycie. Wydawało się, że wizytówką województwa jest zamek w Mosznej. Zagłosowało na niego 48,7 proc. uczestników plebiscytu. Ale na zamek w Niemodlinie zagłosowało 50,8 głosujących.

Zamek wybudował około 1313 roku książę Bolko I Niemodliński w miejscu drewnianej kasztelanii.

W 1428 roku został zniszczony podczas wojen husyckich, a następnie doszczętnie spalony w pożarze w 1552 roku. Jego pozostałości przejął w zastaw hrabia von Logau, a następnie odsprzedał go wraz z całym miastem Kasparowi von Pückler, który rozpoczął odbudowę zamku w 1581 roku, trwającą do 1591 roku. 

Jak informuje polska.travel.pl zamek był dwukrotnie przebudowywany na rezydencję renesansową w latach 1575 i 1589-1592. Na początku XVII wieku, kiedy przeszedł w ręce rodu von Promnitz, doczekał się kolejnych prac i przybrał formę typowej renesansowej czteroskrzydłowej rezydencji.

Następna przebudowa, tym razem w stylu barokowym (do dziś zachowało się wiele elementów dekoracji jak stiuki, renesansowy kominek, ornamenty kolebkowego sklepienia), miała miejsce w XVIII wieku, kiedy właścicielem zamku został hrabia Jan II Nepomuk von Praschma. Jego rodzina władała zamkiem aż do 1945 roku i do końca wojny w nim mieszkała.

W 1990 kupił go prywatny inwestor, który częściowo wyremontował zamek. W 2015 roku wrócił w posiadanie polskich właścicieli (odkupiono go od Włochów), którzy w lipcu udostępnili zamek zwiedzającym.

Wciąż trwają tam kosztowne prace, które sprawiają, że zamek staje się wielka atrakcją turystyczną województwa.