Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
Ostatnio Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Opolu otrzymało zgłoszenie o dwóch psach na łańcuchu znajdujących się przy opuszczonym budynku przy ul. Tysiąclecia.

- Właściciel ponoć się wyprowadził, a psy zostały, dokarmiali je sąsiedzi. Już na pierwszy rzut oka było widać, że oba psiaki nie były spuszczane z łańcuchów, bo wokół było pełno odchodów - mówi Irena Otremba, prezes TOZ-u w Opolu.

- Sunia była na długim, ale bardzo ciężkim łańcuchu. Był przypięty w taki sposób, że nie miała jak schować się do pobliskiej komórki, cały czas była na dworze. Gdy byliśmy na miejscu, było -17 stopni Celsjusza! Oba psy w trybie interwencyjnym zostały zabrane, jeden trafił do fundacji Azyl Nadziei, drugi do schroniska dla zwierząt. Sprawa zostanie przekazania odpowiednim organom. Porzucenie zwierzęcia jest przestępstwem zagrożonym karą do dwóch lat pozbawienia wolności - podkreśla Irena Otremba.

Trzymanie zwierząt w tak skandalicznych warunkach, na mrozie, nie jest wyjątkiem. - Niedawno byliśmy na interwencji, gdzie na podwórzu w budzie ze sklejki, bez żadnego ocieplenia, wyściółki, na gołej ziemi pewna kobieta trzymała trzy szczeniaczki i suczkę - opowiada.

- Zwierzęta nie miały ani wody, ani jedzenia, kobieta twierdziła, że raz na tydzień daje im zupę. Suczka, nazwaliśmy ją Nutka, była bardzo wystraszona, była uwiązana na ciężkim łańcuchu, sikała pod siebie ze strachu. Nie wiem, co by było z tymi zwierzakami, gdyby nie zauważyła ich przypadkowa osoba - relacjonuje prezes TOZ.

- W mediach apeluje się o to, by w silne mrozy zwracać uwagę na osoby potrzebujące, bezdomne. Zwracajmy także uwagę na czworonogi, które w takich warunkach nie mają szans na przeżycie - apelują wolontariusze TOZ.

Informacje o zwierzętach trzymanych w złych warunkach można zgłaszać na adres: opole@toz.pl lub pod numerem telefonu 77 441 02 25 (czwartek godz. 16-18) lub codziennie w schronisku dla zwierząt, tel. 77 454 59 02.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.