Tajemnica pomnika Wilhelma I

2/5

Fot. archiwum

Uroczystego odsłonięcia tego pomnika dokonano 27 września 1891 roku przed okazałym gmachem Rejencji Opolskiej (dziś plac Wolności). Monument przedstawiał cesarza w pikelhaubie. Podczas uroczystości grała orkiestra miejscowego pułku piechoty, obecne były władze rejencji i miasta, a także poczty sztandarowe związków weteranów wojennych. Autorem pomnika był berliński rzeźbiarz Max Giese. 
Na ścianach bocznych postumentu umieszczono imiona i nazwiska żołnierzy z Opola i okolic poległych w wojnach 1864, 1866 i 1870/71 roku. Pomnik cesarza idealnie wpisał się w architekturę ówczesnego śródmieścia, co można zobaczyć na przedwojennych pocztówkach z Oppeln.

U stóp Wilhelma I odbywały się uroczystości państwowe i obchody urodzin Wilhelma II, z okazji których znany opolski browarnik Friedalender podświetlał pomnik i przystrajał girlandami.

Nie zostały do końca wyjaśnione okoliczności zniknięcia pomnika Wilhelma I, prawdopodobnie nie został zniszczony zaraz po wojnie, lecz według relacji przedwojennych mieszkańców Oppeln zniknął sprzed gmachu rejencji na długo przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Być może został zabrany do konserwacji, a wojenna zawierucha nie pozwoliła powrócić mu na swoje pierwotne miejsce? A może został celowo ukryty, tak jak zrobiono to we Wrocławiu z pomnikiem Fryderyka Wilhelma III?

Wszystkie zdjęcia
  • Pomnik Bismarcka
  • Tajemnica pomnika Wilhelma I
  • Strącony nagi żołnierz
  • Zagadka Fryderyka II Wielkiego
  • Głaz na wyspie Bolko