Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Platforma wsparcia, w ramach której telefonicznie i mailowo informowaliśmy przedsiębiorców z naszego regionu o wszelkich możliwych dostępnych formach wsparcia w czasach pandemii, ruszyła 20 kwietnia – relacjonuje dyrektor OCRG Roland Wrzeciono. – Zainteresowanie było tak duże, że docelowo zwiększyliśmy liczbę obsługujących ją linii telefonicznych z trzech do sześciu.

W ramach tej platformy na stronie internetowej OCRG powstała też specjalna zakładka „Wsparcie dla firm w czasach COVID-19”, w której opisane zostały wszystkie formy wsparcia dostępne w ZUS, Wojewódzkim Urzędzie Pracy, Powiatowych Urzędach Pracy, a także OCRG, Opolskim Regionalnym Funduszu Rozwoju oraz Fundacji Rozwoju Śląska. – Fundacja Rozwoju Śląska i Opolski Regionalny Fundusz Rozwoju z regionalnej puli unijnych pieniędzy od maja udzielają pożyczek płynnościowych – informuje Roland Wrzeciono. – Zarząd województwa opolskiego w sumie przeznaczył na ten cel ponad 51 milionów złotych, a firmy mogły się ubiegać o wsparcie z tego działania w wysokości do 500 tysięcy złotych.

Na zdjęciu Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego i Roland Wrzeciono, dyrektor OCRGNa zdjęciu Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego i Roland Wrzeciono, dyrektor OCRG 

W ofercie OCRG od początku maja br. była z kolei bezpłatna pomoc prawna dla firm dotkniętych gospodarczymi skutkami COVID-19. – Przedsiębiorcy w czasach obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa, które wręcz zatrzymały naszą gospodarkę, borykali się z całą masą wyzwań. Najważniejsze z nich były wyzwania finansowe i prawne – mówił wówczas marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła. – Aby pomóc im rozstrzygnąć dylematy prawne w tych trudnych czasach, uruchomiliśmy właśnie bezpłatną, w stu procentach sfinansowaną z unijnych pieniędzy, pomoc prawną.

embed

Do chwili obecnej OCRG dofinansowało w sumie 359 umów dotyczących bezpłatnej pomocy prawnej na kwotę ponad 345,8 tys. zł. – A to oznacza, że było to wsparcie potrzebne – podkreśla dyrektor OCRG.

Ogromne zainteresowanie przedsiębiorców

Najbardziej oczekiwaną pomocą finansową przez wiele firm były jednak bezzwrotne granty na kapitał obrotowy. W puli na to wsparcie, pochodzącej również z funduszy unijnych, było łącznie 24 592 000,00 zł. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Funduszy o takie wsparcie mogły starać się mikroprzedsiębiorstwa, w tym samozatrudnieni, oraz firmy małe, działające co najmniej od 31 grudnia 2019 r., które odnotowały co najmniej 30-procentowy spadek obrotów w czasie pandemii i utraciły płynność finansową bądź odnotowały nagły niedobór finansowy. – Zainteresowanie tym wsparciem było ogromne, największe w kilkunastoletniej historii OCRG – zaznacza Roland Wrzeciono.

embed

W sumie w ramach naboru do OCRG wpłynęło ponad 1,5 tys. wniosków, do których przedsiębiorcy dołączali wiele dokumentów finansowych firmy. Ich ocena trwała do połowy września. – W ramach grantów do 18 września wypłaciliśmy prawie 13 milionów złotych bezzwrotnej pomocy dla 270 firm – informuje dyrektor OCRG. – W związku z tym, że cała pula pieniędzy dostępnych w tym naborze nie została wykorzystana, obecnie planujemy drugi nabór na granty. Odbędzie się on na początku października.

Urzędy pracy dla opolskiego biznesu

Także Wojewódzki Urząd Pracy za pośrednictwem urzędów powiatowych przeznaczył znaczne środki pochodzące z Funduszy Europejskich na wsparcie osób samozatrudnionych oraz mikro, małych i średnich przedsiębiorców.

Dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorców samozatrudnionych wyniosło ponad 20,5 mln złotych.  Natomiast na dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od nich składek na ubezpieczenia społeczne dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców WUP przeznaczył ponad 46 mln.

Powiatowe urzędy pracy dofinansowały także część kosztów wynagrodzeń pracowników oraz składek na ubezpieczenia społeczne organizacji pozarządowych i kościelnych w kwocie 1,13 mln złotych.

Wszystkie wymienione formy wsparcia spotkały się z ogromnym zainteresowaniem i przyczyniły znacząco do wzmocnienia kondycji opolskich firm podczas pandemicznego lockdownu, a także po nim.

Fundusze Europejskie dodają mocy opolskim przedsiębiorcom!

Znajdź nas na Facebooku

embed
embed
Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.