Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera fot. Bartosz Dąbrowski

Rewitalizacja w Opolu

Miasto Opole dzięki wykorzystaniu środków europejskich zrealizowało trzy projekty w obszarze rewitalizacji. Dwa z nich dotyczyły aktywizacji części obszarów śródmieścia poprzez rewitalizację ulicy Krakowskiej i terenów przyległych, a trzeci utworzenia nowego integracyjnego placu zabaw.

Na realizację wskazanych działań miastu udało się pozyskać dofinansowanie z Funduszy Europejskich w łącznej kwocie prawie 25 mln zł.

– Dzięki skutecznemu pozyskiwaniu unijnych funduszy udało nam się odmienić Opole. Ulica Krakowska, miejskie place po przebudowie stały się wizytówkami stolicy regionu – zaznacza prezydent Opola, Arkadiusz Wiśniewski.  W całkowicie odnowionej kamienicy przy ul. Damrota swoją siedzibę znalazło Centrum Dialogu Obywatelskiego – dedykowana komórka Urzędu Miasta Opola do współpracy z organizacjami pozarządowymi, Radami Dzielnic czy innymi instytucjami społecznymi. Kamienica stała się również swoistym domem dla organizacji pozarządowych działających w różnych obszarach.  Po sąsiedzku, na ul. Krakowskiej, miasto utworzyło Centrum Aktywizacji Społecznej. To wielofunkcyjny obiekt, w którym swoje miejsce znalazło m.in. Centrum Informacyjno-Edukacyjne "Senior w Opolu". Centrum jest miejscem wsparcia dla seniorów chcących zaangażować się w różnorodne działania rozwijać się i edukować. W nowoczesnym budynku swoją siedzibę znalazły także lokalne stowarzyszenia. To, co wyróżnia obiekt, to jego ostatnie piętro – uruchomiono w nim siedem mieszkań chronionych/interwencyjnych dla kilkunastu osób.

Rewitalizacja w Opolu była jednak zdecydowanie szersza.  Proces ten objął także odnowę deptaku przy ul. Krakowskiej, utworzenie skwerów przy ul. Damrota oraz obok Filharmonii Opolskiej, a także zagospodarowanie podwórzy. Miasto zadbało również o najmłodszych. Dzieci korzystają już z nowoczesnego placu zabaw przy Młodzieżowym Domu Kultury.

Kluczborska rewitalizacja

Materiał promocyjny PartneraMateriał promocyjny Partnera Fot. Mariusz Stachowiak

Gmina Kluczbork w maju br. zakończyła realizację drugiego etapu projektu „Rewitalizacja miasta Kluczborka poprzez podniesienie jakości przestrzeni publicznej oraz zapobieganie i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu” dofinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.

Spektakularną przemianę przeszedł m.in. poprzemysłowy obszar w centrum miasta przy ul. Pułaskiego. Kompleksowo zagospodarowano prawie 1,5 hektarowy teren!

Powstało szereg pracowni w ramach Zakładu Aktywności Zawodowej w Kluczborku: uniwersalna, utrzymania porządku, krawiecka, poligraficzna i ceramiczna. Docelowo zatrudnienie znajdzie tam około 30 osób, w tym osób z niepełnosprawnościami. Do kolejnego budynku po jego adaptacji przeniesiono świetlice środowiskowe „Parasol” dla dzieci z trudnych rodzin. Oprócz robót budowlano-montażowych do obu budynków zostało zakupione niezbędne wyposażenie. W ramach II etapu rewitalizacji stworzono także teren rekreacji, nauki i rozrywki, na którym znajdują się plac zabaw, siłownia zewnętrzna oraz miasteczko ruchu drogowego. Utworzono także mini amfiteatr obejmujący scenę oraz widownię. Jedna ze ścian budynku świetlic pełni rolę ekranu kina plenerowego, a na placu stworzono miejsce na projektor i leżaki. W kolejnej części powstała kawiarnia kinowa z tarasem, która wkrótce rozpocznie działalność. Cały teren został ogrodzony, zasadzono drzewa i krzewy oraz utworzono miejsca postojowe.

Dofinansowanie projektu ze środków unijnych wyniosło ponad 5,3 mln zł.

– Atrakcyjność kompleksu i lokalizacja w centrum miasta, blisko hali OSiR-u, kina Bajka i Kluczborskiego Domu Kultury zapewniają jego dużą popularność wśród naszych mieszkańców – mówi Burmistrz Kluczborka Jarosław Kielar. – Łączymy tam funkcje rekreacyjne z opieką nad dziećmi w ramach świetlicy „Parasol” i pomocą w samodzielnym funkcjonowaniu osób niepełnosprawnych zapewnianą przez Zakład Aktywności Zawodowej – dodaje.

embed

Fundusze Europejskie odnawiają przestrzenie, aktywizują, cieszą oczy i łączą mieszkańców naszych miast.

Znajdź nas na facebooku

embed
Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.