Śmierć Wiktorii z Krapkowic - śledczy skierowali do sądu akt oskarżenia w sprawie zabójstwa 15-latki. Z ustaleń prokuratury wynika, że Artur W. napadł na 15-latkę, a gdy wskutek szarpaniny straciła przytomność, zabrał jej telefon wart 400 zł i wrzucił ją do kolektora ściekowego. Dziewczyna się utopiła. Sprawcy grozi od 12 do 25 lat więzienia.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Śmierć Wiktorii z Krapkowic wstrząsnęła całą Polską wiosną ubiegłego roku. Wiktoria C. zaginęła 7 marca po tym, jak o godz. 18 rozstała się ze swoimi koleżankami, z którymi przebywała na terenie Gogolina. Do domu już nie wróciła. Podjęta akcja poszukiwawcza nie przyniosła pozytywnego rezultatu.

Ciało Wiktorii w przepompowni

Blisko 11 dni później pracownicy Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Krapkowicach znaleźli ciało nieustalonej osoby w kolektorze ścieków na terenie tamtejszej ogrodzonej stacji przepompowni ścieków, znajdującej się na terenie leśnym pomiędzy osiedlem XXX-lecia a przylegającymi do autostrady A4 ogródkami działkowymi.

Uzyskana opinia z Instytutu Genetyki Sądowej w Bydgoszczy z zakresu badań DNA potwierdziła, że jest to ciało zaginionej Wiktorii C.

W wyniku śledztwa prowadzonego przez prokuraturę razem z Komendą Wojewódzką Policji w Opolu oraz policją strzelecką zebrano dowody, na bazie których skierowano akt oskarżenia o zabójstwo Wiktorii C. przeciwko Arturowi W., 18-letniemu mieszkańcowi Gogolina.

Wszyscy ludzie wiceministra. Gdzie znajomi Patryka Jakiego znaleźli pracę?

Śmierć Wiktorii z Krapkowic wskutek utonięcia

Do zdarzenia miało dojść 7 marca 2015 roku. - Arturowi W. zarzucono, iż dokonał zabójstwa Wiktorii, chcąc zatrzeć ślady dokonanego na niej rozboju. W. szarpał dziewczynę za rękę oraz silnie odepchnął, w wyniku czego upadła i uderzyła głową o betonowe podkłady. Pokrzywdzona straciła po tym przytomność. Wtedy Artur W. zabrał jej telefon komórkowy o wartości około 400 zł - tłumaczy Lidia Sieradzka z Prokuratury Okręgowej w Opolu.

- Następnie przetransportował pozostającą w stanie nieprzytomności Wiktorię na teren przepompowni ścieków, gdzie wrzucił ją do kolektora ściekowego. Spowodował jej śmierć wskutek uduszenia, konkretnie poprzez utonięcie - opowiada Sieradzka.

Rzecznik prokuratury dodaje, że Artur W. nie przyznał się do zamiaru zabójstwa Wiktorii C. i pozostaje tymczasowo aresztowany.

Arturowi W. grozi od 12 do 25 lat więzienia

W chwili zdarzenia był nieletni, nie miał ukończonych 17 lat. Postanowieniem Sądu Rejonowego Wydziału Rodzinnego i Nieletnich w Strzelcach Opolskich będzie odpowiadał na podstawie kodeksu karnego jak osoba, która ukończyła 17 lat. To oznacza, że maksymalny wymiar kary, jaki można zastosować wobec Artura W., to 25 lat więzienia. Gdyby w chwili popełnienia przestępstwa był pełnoletni, groziłoby mu dożywocie.

- W śledztwie przeprowadzono szereg skomplikowanych czynności dowodowych, które pozwoliły na ustalenie sprawcy oraz przebiegu zdarzenia, w tym uzyskano opinię z zakresu DNA, która ujawniła ślady biologiczne pokrzywdzonej na odzieży oskarżonego, a także uzyskano kilka skomplikowanych opinii biegłych z zakresu medycyny sądowej z Opola oraz z Zakładu Medycyny Sądowej w Katowicach - wyjaśnia Sieradzka.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  sku...synu, dałbym ci te 400 zł, ch...u, nie musiałeś zabijać
  @paruwkowy_skrytobujca Ależ on nie chciał - wrzucił tylko nieprzytomną dziewczynę do wody. Oczywiście to ironia. Debile
  już oceniałe(a)ś
  10
  6
  @paruwkowy_skrytobujca Nie dałbyś, powiedziałbys "spadaj smarkaczu" albo "pracy poszukaj"
  już oceniałe(a)ś
  14
  3
  @fidziaczek Weź kredyt i zmień pracę...
  już oceniałe(a)ś
  0
  5
  Najbardziej odpowiednią karą byłoby utopić tego śmiecia w ścieku.
  @Ki Wa Ale pod warunkiem, że dopiero za 25 lat, jak odsiedzi swoje.
  już oceniałe(a)ś
  3
  3
  Arturek, dobry chłopak był i mało pił.
  @rzepiec I chodził do kościoła.
  już oceniałe(a)ś
  16
  4
  @mz50 I dzieńdobry mówił.
  już oceniałe(a)ś
  5
  5
  @rzepiec na maturze miał zdawać religię..
  już oceniałe(a)ś
  7
  3
  @rzepiec Pincet+ wyprodukuje 500+ takich Arturków w ludowych strojach sportowych. TReneR
  już oceniałe(a)ś
  7
  6
  znowu ci je**ni imigra.... anie zaraz...typek wyglada na prawilnego
  zabójstwa, gwałty, napady, kradzieże były, są i będą, bez imigrantów ale imigranci wprowadzają do tego wszystkiego nową jakość.
  już oceniałe(a)ś
  7
  6
  dlaczego jego twarz jest zasłonięta, a nazwisko z kropką? Co, za 15 lat jak wyjdzie będzie miał 32 lata i zacznie nooowe życie bo nikt nie będzie pamiętał jego twarzy, a swoje przecież w pierdlu odpękał?
  @pawel_vogel "dlaczego jego twarz jest zasłonięta, a nazwisko z kropką?" Ponieważ w Polsce mamy domniemanie niewinności, a na nim nie ciąży na razie żaden wyrok.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  Dla mnie bardzo dziwna kwalifikacja prawna bo gdyby w gó...e utopić tego prokuratora to na pewno zakwalifikowano by ten czyn na dożywocie.
  @starszy-65 Kodeks Karny zabrania wymierzania kar dożywocia jeśli sprawca nie ukończył 18 lat, nawet w zwykłych pospolitych sprawach możliwe jest wymierzenie kary 3/4 maksymalnego zagrożenia
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  @starszy-65 Niestety, mały zbrodniczy śmierdziel kiedy zabijał, nie miał jeszcze 18 lat i to go uratowało przed dożywociem.
  już oceniałe(a)ś
  10
  6
  ufam, że wyrok na niego już jest wydany i jak wyjdzie spod celi po 25 latach to po to, aby ten wyrok przyjąć...
  @antybandzior Jakich 25 latach? Grozi mu do 12 lat.
  już oceniałe(a)ś
  3
  9
  @bkjmicig Do 25 lat. Sąd postanowił, że będzie sądzony jak osoba, która ukończyła 17 lat.
  już oceniałe(a)ś
  8
  1
  @bkjmicig Przeczytaj dokładnie: W chwili zdarzenia był nieletni, gdyż nie miał ukończonych 17 lat. Postanowieniem Sądu Rejonowego Wydziału Rodzinnego i Nieletnich w Strzelcach Opolskich będzie odpowiadał na podstawie kodeksu karnego jak osoba, która ukończyła 17 lat. To oznacza, że maksymalny wymiar kary, jaki można zastosować wobec Artura W., to 25 lat więzienia. Gdyby w chwili popełnienia przestępstwa był pełnoletni, groziłoby mu dożywocie.
  już oceniałe(a)ś
  8
  1
  @antybandzior Niewykluczone, że wyjdzie przed terminem za dobre sprawowanie.
  już oceniałe(a)ś
  0
  4
  Jak to 17-letnie byle gó... jest w stanie zabić za 400 zł to z niego nigdy nic nie będzie, wyjdzie za 25 lat i zrobi to samo. Odebrał dziewczynie całe życie, współczucie dla rodziny.
  już oceniałe(a)ś
  20
  0