Waldemar Barwiński, Mirosław Zbrojewicz, Roma Gąsiorowska oraz Rafał Maćkowiak - to aktorzy, którzy dołączą do Eryka Lubosa i Mariana Dziędziela w obsadzie serialowej wersji komiksu "Wilq". Premiera 13-odcinkowej serii w 2017 roku na platformie telewizji Polsat.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kilka miesięcy temu Grupa Polsat uruchomiła Cyfrową Strefę Twórców, której celem jest gromadzenie i wyszukiwanie dobrze rokujących projektów audiowizualnych jeszcze we wczesnej fazie produkcji. W te najciekawsze Polsat zamierza inwestować. Niedawno ogłoszono listę czterech pierwszych projektów przeznaczonych do dofinansowania. Wśród nich - obok filmu o Annie Przybylskiej czy nowej produkcji reżysera popularnego filmu "Bogowie" - znalazł się też animowany serial "Wilq Superbohater", bazujący na historiach z komiksów pod tym samym tytułem.

Wilq w telewizji

Te ukazują się od 2003 roku, choć ich twórcy - bracia Bartosz i Tomasz Minkiewicz - publikowali wcześniej epizody o Wilq w nieistniejącym już magazynie "Produkt". Choć obaj od dłuższego czasu już w Opolu nie mieszkają, to miasto to pozostaje areną zmagań superbohatera ze złoczyńcami chcącymi zrównać je z ziemią.

Serial nie będzie pierwszym przypadkiem wprawienia kadrów komiksu "Wilq" w ruch. Ponad dwa lata temu premierę miał krótkometrażowy film "Wilq: Negocjator". Dobre przyjęcie ze strony krytyków i widzów zdecydowały o tym, że bracia Minkiewicz rozpoczęli starania o powstanie serialu.

Na początek przygotowali zestaw scenariuszy 8-10 minutowych odcinków, które - tak jak w przypadku filmu "Wilq: Negocjator" - bazowały na historiach znanych z komiksu, ale jednocześnie znacznie odbiegały od oryginału. Postanowili też podnieść dynamikę serialu, rezygnując z efektownych ujęć panoramicznych na rzecz większej ilości soczystych dialogów.

Przed rokiem 13-odcinkowa seria otrzymała wsparcie od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej - 770 tys. zł. Jednym z jego warunków jest emisja serialu w ogólnopolskiej telewizji i w internecie. Ogłoszone niedawno wsparcie dla projektu ze strony Grupy Polsat oznacza, że animowane perypetie opolskiego superbohatera zobaczymy na antenie jednej z należących do niej stacji, na razie nie wiadomo której.

Głosy gwiazd

Już rok temu było wiadomo, że Wilq w serialu będzie przemawiał głosem Eryka Lubosa, zaś głosu odpalającemu papierosa od papierosa komisarzowi użyczy Marian Dziędziel. Obaj sprawdzili się bowiem w filmie krótkometrażowym.

Ale uniwersum Wilq obejmuje znacznie więcej postaci, których nieobecność bardzo doskwierała fanom w pierwszej ekranizacji komiksu. Dla tych postaci w serialu miejsca już nie zabraknie. Znana jest już niemal pełna obsada. - Nie robiliśmy jakiegoś wielkiego castingu. Sami wyszukiwaliśmy aktorów, którzy naszym zdaniem najbardziej pasowali charakterem i temperamentem do poszczególnych postaci. Nagrane próbki głosów tylko nas w tym utwierdziły - przyznaje Tomasz Minkiewicz.

Alcmana, wiecznie uśmiechniętego wiernego towarzysza Wilqa, którego supermocą jest zamiana dłoni w butelki z wódką, portretować ma Waldemar Barwiński - jeden z rodzimych specjalistów od dubbingu. Entombet, superłotr, ale i dobry kolega Wilqa, z zapałem prowadzący przydomową uprawę warzyw, przemawiać będzie głosem Mirosława Zbrojewicza, znanego chociażby z roli Gruchy w kultowym filmie "Chłopaki nie płaczą". W Słabego Wielbłąda, zwiewną i idealistyczną artystyczną duszę podkochującą się w Wilq, wcieli się Roma Gąsiorowska, w ostatnich latach jedna z bardziej rozchwytywanych aktorek. Zaś ciapowatym i niezbyt rozgarniętym Mikołajem będzie wywodzący się z Opola Rafał Maćkowiak, znany m.in. z filmu "33 sceny z życia", za który był nominowany do Orła w kategorii drugoplanowej roli męskiej.

Do obsadzenia pozostaje jeszcze jedynie nieudolny łotr i konstruktor robotów Doktor Wyspa. - Mamy już dobranego aktora, ale do czasu, aż sprawa nie będzie pewna, wolałbym nie zdradzać nazwiska - zaznacza Tomasz Minkiewicz.

Premiera w 2017 roku

Znana jest też termin premiery serialu "Wilq Superbohater": 2017 rok. - W grę wchodziło też wyemitowanie trzech pierwszych odcinków jeszcze w tym roku i po kilku miesiącach przerwy dziesięciu pozostałych, ale ten wariant jest lepszy, ponieważ cała seria będzie zaprezentowana w jednym, nieprzerwanym ciągu - mówi Tomasz Minkiewicz.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Aleksandra Sobczak poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Niech zgadnę: 12 minutowy odcinek będzie emitowany 29 minut. Do tego ten beznadziejny, lektor znowu będzie marudził jak potłuczony o hicie z Brucem Willisem (po raz 300 w telewizji). Wilq. Polsat? Dlaczego tak nisko upadłeś?
  @leppek Ch... tam upadl.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Osoooom! :)
  już oceniałe(a)ś
  0
  0