Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Opole jest jednym z sześciu miast, gdzie taki projekt jest prowadzony. We wcześniejsze weekendy były to Łódź i Katowice, a w kolejce czekają jeszcze Elbląg, Piaseczno i Ruda Śląska.

Dyscyplina pod okiem mistrzyni

W naszym mieście pod okiem "Motylii" swoje umiejętności doskonaliło blisko 120 młodych pływaków w wieku 9-14 lat. - My nie uczymy dzieci pływać, ponieważ nie da się tego zrobić w jeden dzień. Chcemy polepszyć to co już umieją, przekazać im wiedzę i podzielić się z nimi naszym doświadczeniem - tłumaczyła swoją koncepcję i zamysł projektu gwiazda polskiego sportu.

W wydarzeniu tym uczestniczyli w większości uczniowie opolskich szkółek pływackich oraz członkowie klubu "Zryw Opole" i UKS "5 plus 1 Opole". Widać było, że młodzież jest zapatrzona w swoją mistrzynię, ona starała się natomiast trzymać dyscyplinę. Całodniowe warsztaty zostały podzielone na dwie części: zajęcia praktyczne w wodzie oraz na sali gimnastycznej.

A to nie koniec atrakcji bo dla rodziców, trenerów, nauczycieli oraz wszystkich zainteresowanych zdrowym trybem życia odbywały się otwarte warsztaty z psychologiem i dietetykiem sportowym, a ogólnodostępna była strefa relaksu, w której można było choćby degustować zdrowe koktajle owocowe.

Nie tylko dla ćwiczących pływanie

Co warte podkreślenia, ten projekt to oferta nie tylko dla rodziców dzieci, które aktywnie uprawiają sport, ale też tych, których pociechy spędzają wolny czas przed ekranem komputera lub telewizora, objadają się słodyczami i niezdrowymi przekąskami.

Do tego zaprezentowane zostały fitMapy czyli sportowe przewodniki po miastach-gospodarzach projektu gdzie można znaleźć obiekty sportowe, na których można dbać o kondycję i sylwetkę, a zatem m.in. trasy rowerowe, parki, ścieżki do biegania, siłownie "pod chmurką".

W przypadku Opola na liście znalazły się m.in. Park Nadodrzański, Stadion im. Opolskich Olimpijczyków, otwarta siłownia zlokalizowana przy Bulwarze im. Karola Musioła. - Pomysł stworzenia takich map wynika z moich doświadczeń. Podróżując po Polsce wiele razy szukałam miejsc, w których mogłabym pobiegać czy pójść na długi spacer, a dzięki fitMapie można bez problemu je odnaleźć - tłumaczyła Jędrzejczak.

Warto odnotować, iż każdy uczestnik Otylia Swim Tour otrzyma podręcznik zawierający fachowe porady trenerów, psychologa i dietetyka, stanowiący kompendium wiedzy zdobytej podczas warsztatów.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.