Podwórko w pobliżu skrzyżowania ulic Kołłątaja i 1 Maja wkrótce przestanie szpecić miasto. Ma tam powstać kamienica ze sklepami i pomieszczeniami na wynajem.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Podwórko od lat służyło jako parking, mieściła się w nim też restauracja z daniami kuchni azjatyckiej. Spoglądając w górę można też było zobaczyć pozostałości kamienicy, która została zniszczona podczas II wojny światowej, a której nigdy nie odbudowano.

Czterokondygnacyjna kamienica

To ma się zmienić. Opolska rodzinna firma DAR-MAG Kalińscy będąca właścicielem podwórka rozpoczęła bowiem rozbiórkę budynków znajdujących się na jego terenie. W pierwszej kolejności usunięto obiekt chińskiej restauracji, znikły też już zabudowania gospodarcze w głębi posesji. W grudniu ma się rozpocząć demontaż obiektu, w którym mieści się perfumeria, a także ruin przedwojennego budynku.

- W ich miejsce postawimy nowoczesną kamienicę nawiązującą swoim wyglądem i kolorem elewacji do budynków sąsiednich - zapowiada Dariusz Kaliński, współwłaściciel DAR-MAG.

Budynek zaprojektowany przez pracownię Arch-Studio Adam Szczegielniak będzie czterokondygnacyjny. Na parterze ulokowane mają być sklepy, zaś na wyższych poziomach powstaną pomieszczenia biurowe w wysokim standardzie. W odnowionym podwórzu ulokowanych będzie pięć miejsc parkingowych, znajdzie się tam również winda do parkingu podziemnego na kilkanaście pojazdów, który powstanie pod kamienicą.

Dariusz Kaliński mówi, że prace budowlane powinny ruszyć w ciągu roku. Realizacja inwestycji ma zająć kolejny rok. - Stawiamy na sprawdzonych wykonawców działających na lokalnym rynku, którzy gwarantują odpowiednie tempo oraz jakość prac - zaznacza.

Nieruchomości i... elektrownie

Nie będzie to pierwsza inwestycja spółki DAR-MAG. Firma posiada m.in. lokale usługowo-handlowe przy pl. Kopernika 1-2 przy centrum Solaris. - Ich elewacja zewnętrzna została wykonana od podstaw. Uważamy iż jest to ciekawe miejsce zaaranżowane na poziomie europejskim - podkreśla.

Budowa kamienicy przy ul. Kołłątaja wpisuje się w strategię firmy, która za cel stawia sobie zakup nieruchomości będących w stanie totalnej upadłości i tworzenie w ich miejsce budowli ciekawych architektonicznie.

Oprócz nieruchomości firma DAR-MAG działa też w branży odnawialnych źródeł energii - posiada elektrownie wodne na Małej Pawni w Kolonowskiem oraz w Wiązowie w woj. dolnośląskim, a także buduje podobny obiekt w Nysie, który ma mieć moc 550 kW.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Atrakcyjna działka do zabudowy jest przy Armii Krajowej na wysokości stacji Peugota. Jest dla mnie zagadką dlaczego postawiono akurat tam pawilon tej firmy, zupełnie nie pasujący do okolicznych kamienic. Co na to Wydział Urbanistyki, Architektury i Budownictwa?
już oceniałe(a)ś
0
0
Ale kupa. Świetnie że wreszcie zaczyna się plombowanie a to była jedna z bardziej ziejących - także swoją zawartością - dziur w mieście, ale projekt jest jakimś ekspresem klejonym przez świeżego absolwenta w pracowni gdzie trzaskają 3 takie dziennie i regularnie idą na łatwiznę udawano-wymuszaną nieforemną wycinankową moderną bo nawet nie ma kiedy dobrze popatrzeć na CADa. Jedyny plus to trzymanie kolorystyki sąsiadujących kamienic, jedyna nadzieja że materiały nie będą potanione i uratują bylejaką plombę o którą prosiło się długie lata i która na długie lata zostanie taka niedorobiona.
@granulatzrajtuzow Przesadzasz. Na Wrocławskiej (przy pl. Piłsudskiego) oraz np na Ozimskiej (WSZiA) masz plomby w podobnym stylu. Wg mnie wyglądają OK. Za to deweloperka policyjna na rogu Katowickiej i AL woła o pomstę do nieba .... :-)
już oceniałe(a)ś
0
0
@gandharwa-2 Jasne, że przesadzam ale tylko względnie. Czy są gorsze budynki? - I to jak wiele. Czy łatanie na dziesięciolecia prominentej dziury na jednej z piękniejszych ulic miasta powinno się odbywać przy pomocy budynku z pracy zaliczeniowej dostatecznego studenta? - Nie bardzo. Nie chodzi przecież o przełomowe dzieło architektury, chodzi o solidną współczesną śródmiejską mieszkaniówkę z przyziemiem a takie już nawet we Wrocławiu stały się standardem. My zostaniemy z efemerydą która ani ładna, ani schludna, ani nawiązująca (poza kolorami), ani nawet do bólu poprawna i katologowa. Podany przez Ciebie budynek WSZiA jest bardzo dobry, świetnie trzyma formę od wielu lat, jest jakiś oraz bardzo poprawny w swoim historyźmie. Nadbudówka przy Wrocławskiej/Niedurnego to szkarada na którą rzucałem rukwami kiedy tylko zobaczyłem co się wyłania spod rusztowań. Nie wiem natomiast o który chodzi na rogu Katowickiej i AL więc nie wycedzę swojej zupełnie bezwartościowej sprawczo opinii.
już oceniałe(a)ś
0
0