Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Kandydaturę Jakuba Błaszczykowskiego do miana Honorowego Obywatela Opola zgłosił Tomasz Wróbel, członek klubu radnych prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego.

W uzasadnieniu powołał się na karierę reprezentacyjną Kuby Błaszczykowskiego, w tym 18 bramek, które strzelił dla kadry. Wyliczył również kluby, w barwach których grał Błaszczykowski i zaznaczył, że dla fanów Borussii Dortmund jest on „żywą legendą". Wróbel wskazywał też na związki Błaszczykowskiego z Opolem. Chodzi tu o wybudowane na jego zlecenie Centrum Rozrywki Kubatura przy ul. Oleskiej. Ale nie tylko.

„Corocznie rozgrywany jest przy niej letni Kuba Cup – turniej piłkarski dla dzieci na specjalnie przygotowanym boisku. Jest też człowiekiem o niezwykle silnym charakterze i wielkim sercu. Założona przez niego w Opolu fundacja Ludzki Gest zajmuje się pomocą dla dzieci i młodych ludzi będących w trudnych sytuacjach życiowych” – argumentował radny klubu prezydenta.

Wniosek o nadanie Kubie Błaszczykowskiemu tytułu Honorowego Obywatela Opola nie spowodował szerszej dyskusji wśród radnych. Decyzję podjęto na czwartkowej sesji jednogłośnie. „Za” było 29 radnych obecnych na sali obrad.

Podobnie było w przypadku przyznania tytułów Zasłużonego dla Miasta Opola Andrzejowi Straszewskiemu oraz Jackowi Mełnickiemu. Pierwszy jest działaczem polonijnym z węgierskiego miasta partnerskiego Opola, drugi to animator kultury, który stworzył Opole Gospel Choir i wychował całe pokolenia wokalistów. Tutaj również radni decydowali jednogłośnie o nadaniu wyróżnień.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.