Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Inscenizację zorganizował urząd miasta Opola oraz Opolska Fundacja Filmowa OFFilm – jest to jeden z punktów obchodów 800-lecia miasta. Odtworzenie wydarzenia nie powinno być zaskoczeniem – to jedno z ważniejszych wydarzeń w historii miasta.

Pobyt króla Jana Kazimierza na Śląsku Opolskim jest historycznie udokumentowany. Opolski akcent pojawia się także w sienkiewiczowskim „Potopie”. W inscenizacji wzięli udział aktorzy i statyści w strojach historycznych.

Na inscenizację przybyło wielu opolan, także tych najmłodszych, którzy z zaciekawieniem obejrzeli krótkie przedstawienie. Kościół był wypełniony po brzegi. Inscenizacji towarzyszyły efekty świetlne i dźwiękowe.

– Przyszedłem tu dziś z wnuczką, żeby nie tylko zapewnić jej atrakcję, ale także, żeby dowiedziała się czegoś o historii miasta. Klimat w kościele jest naprawdę podniosły, częściej powinny odbywać się takie inscenizacje – mówi pan Tadeusz.

Tuż po inscenizacji, w kościele o.o. Franciszkanów w Opolu odbył się koncert organowy. Utwory kompozytorów epoki baroku, m.in. Jana Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händla, Johanna Pachelbela oraz Jana Podbielskiego wykonał Krzysztof Odoj, absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im Fryderyka Chopina w Opolu oraz Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.