Wielki Post, Wielka Muzyka - to tytuł koncertów orkiestry i chóru Filharmonii Opolskiej, podczas których artyści zaprezentowali muzyczną interpretację ostatnich godzin życia, męki i śmierci Jezusa Chrystusa autorstwa Jana Sebastiana Bacha. W piątek zagrali w szczelnie wypełnionej filharmonii, w sobotę oklaskiwano ich w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Nysie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Tekst św. Jana był muzycznie opracowywany przez wielu kompozytorów, ale – jak podkreślają – dzieło Jana Sebastiana Bacha nie ma sobie równych.

– Wielu ludzi uważa, że gdyby Bach był katolikiem, z pewnością zostałby kanonizowany. Ale Jan Sebastian – święty czy nieświęty – pisał po prostu świetną muzykę; muzykę, która jest dowodem jego mistycznego charakteru – podkreślają przedstawiciele FO.

W rolę Ewangelisty wcielił się Piotr Maciejowski, a Jezusa – Wojciech Rasiak. Zaśpiewała także Kaja Mianowana, Magdalena Wachowska, Maciej Kwaśnikowski i Sebastian Szumski. Orkiestra oraz chór FO wystąpiły pod batutą Przemysława Neumanna, dyrektora filharmonii.

„Pasję” w wykonaniu opolskich filharmoników oraz chóru FO po raz pierwszy można było zobaczyć w piątek. Sala koncertowa filharmonii była wypełniona po brzegi, a koncert wyprzedany na wiele dni przed terminem.

Natomiast na sobotni występ artyści wybrali się do kościoła pw. św. Piotra i Pawła w Nysie. I w kościelnych murach "Pasja" Bacha zyskała zupełnie inny, jeszcze głębszy, przeszywający wymiar. Przy okazji opolscy filharmonicy po raz kolejny pokazali, że poza macierzystą salą koncertową wypadają równie dobrze.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Roman Imielski poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem