Akcja sadzenia setki drzew odbyła się w pobliżu psiego parku i miasteczka rowerowego, przy pętli przy ul. Pużąka. Prezydent Arkadiusz Wiśniewski zapewniał, że to nie ostatnie takie wydarzenie. Sto sadzonek przynieśli i rozdali członkowie Komitetu Obrony Pasieki, gdzie kolej dokonała niedawno sporej wycinki drzew rosnących przy torach.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Opolanie posadzili w sobotę cztery gatunki drzew – głogi pośrednie, lipy drobnolistne, klony polne i jarząby mączne. – Drzewa nie zostały dobrane przypadkowo, będą one w przyszłości wpisywać się w krajobraz i przez dziesiątki lat mają przypominać o tej akcji. Ja, jak na polityka przystało, posadziłem lipę – żartował prezydent Wiśniewski.

Będzie park na 800 lat Opola

Sobotnie wydarzenie inicjuje większy projekt związany z posadzeniem 800 drzew na 800-lecie Opola. – Ta akcja była dla nas wielką niewiadomą. Nie wiedzieliśmy ile mieszkańców przyjdzie, jaka będzie pogoda. Dzisiejsza frekwencja i zaangażowanie ludzi pokazuje, że chcą oni zielonego Opola. Mamy pomysły na kolejne takie akcje, w tej chwili nie mogę jeszcze zdradzać szczegółów, ale dążymy do tego aby efektem finalnym naszych starań było powstanie jesienią wielkiego parku, w którym będzie 800 drzew – wyjaśnia prezydent.

Sadzeniu drzew towarzyszył festyn, podczas którego dzieci robiły własne kolorowe drzewka, zaś starsi mogli uzyskać porady na temat pielęgnacji drzew i ich pozytywnego wpływu na ludzkie zdrowie i życie.

Sadzonki do wzięcia

Ze swoimi drzewkami przyszła także Elżbieta Flisak z Komitetu Obrony Pasieki, która rozdawała je mieszkańcom. – Wraz ze znajomymi przynieśliśmy 100 drzewek, czyli tyle, ile przygotował ratusz. Jesteśmy tutaj po to, aby uświadomić ludziom, jak ważne są drzewa, dlatego każda sadzonka opatrzona jest „instrukcją obsługi” – mówiła Flisak.

– Rozdajemy drzewka zainteresowanym osobom, aby po prostu zabrały je ze sobą. Jeśli znajdzie się miejsce gdzie możemy wykopać doły i dołączyć do akcji miejskiej, to jesteśmy na to przygotowani – podkreślała.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Roman Imielski poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  WAŻNE żeby pamiętać o podlewaniu tych drzewek, żeby nie skończyły tak jak te na Bolko ....
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  WAZNE - KOP jest jednym z fundatorow w ramach tej spontanicznej akcji spolecznej. Oprocz tego stowarzyszenia, drzewka finansowaly, rozdawaly i sadzily tez: Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze, Opolski Alarm Smogowy i osoby prywatne. Rozdajac sadzonki, kierowalismy ich do organizatorow celem uzgodnienia miejsca, a jesli w parku braklo miejsca, mogli sadzonke z instrukcja zabrac do prywatnego ogrodu lub uzgodnic ze spoldzielnia lub wspolnota.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0