Odra Opole wygrała w sobotę 3:2 z Błękitnymi Stargard Szczeciński. Tym samym niebiesko-czerwoni przypieczętowali awans do I ligi, gdzie zagrają po raz pierwszy od sezonu 2008/2009. Nie wiadomo jednak, czy nasi piłkarze będą mogli rozgrywać mecze na stadionie przy ul. Oleskiej. Ten nie spełnia bowiem wymogów I ligi.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Po wygranej Odry Opole na stadionie przy ul. Oleskiej zaczęło się wielki święto. Na cztery kolejki przed końcem sezonu niebiesko-czerwonym udało się bowiem zapewnić awans do I ligi.

Obecnie Odra przewodzi w tabeli, ale nawet jeśli ostatecznie nie wygra II ligi, to nie ma już szans na to, by zajęła miejsce gorsze, jak trzecie. A pierwsze trzy zespoły mają zapewnione bezpośrednie przejście do wyższej klasy rozgrywkowej. Czwarty zespół musi o to walczyć w barażach.

W sobotnim spotkaniu trafienia dla Odry Opole zaliczyli Marek Gancarczyk (14. minuta), Tomasz Wepa (16. minuta) i Marcin Wodecki (50. minuta). Dla gości bramki strzelili Grzegorz Szymusik (51. minuta) i Tomasz Pustelnik (59. minuta).

Odra Opole w I lidze po ośmiu latach

Radość kibiców jest ogromna, bowiem Odra Opole ostatni raz grała na zapleczu Ekstraklasy w 2009 roku. Drużyna była wtedy bardzo zadłużona, licencję na grę w sezonie 2008/2009 Polski Związek Piłki Nożnej przyznał Odrze warunkowo i odebrał ją na dwie kolejki przed końcem. Drużyna zbankrutowała. Kolejny sezon zaczęła jako Oderka w IV lidze (piąty poziom rozgrywek).

Jesienią 2010 roku niebiesko-czerwoni awansowali do III ligi. Tam spędzili trzy sezony, po czym awansowali do II ligi. Po roku nasi piłkarze znów zameldowali się poziom niżej, acz nie z własnej winy. Stało się tak na skutek reformy, która łączyła dwie II ligi w jedną, przez co dużo zespołów spadło poziom niżej. Na koniec tamtego sezonu opolanie zajmowali 12. miejsce w tabeli, które normalnie dałoby im utrzymanie.

Nasi piłkarze kolejne dwa sezony spędzili w III lidze. Przed rokiem wrócili do II ligi. Wraz z początkiem sezonu 2017/2018 będziemy ich oglądać Odrę Opole na zapleczu piłkarskiej Ekstraklasy.

Stadion przy ul. Oleskiej nie spełnia wymogów

Jest jednak bardzo niepewne, czy te mecze będziemy mogli oglądać w Opolu. Stadion przy ul. Oleskiej nie spełnia bowiem szeregu wymogów, jakie muszą mieć obiekty w I lidze.

Podstawowy problem to brak nowoczesnego, odpowiednio mocnego oświetlenia. To, które jest tam obecnie, nie nadaje się nawet do modernizacji. Trzeba wykonać nowe. W tegorocznym budżecie miasta zapisano na to milion złotych, ale przetargu nadal nie udało się rozstrzygnąć. Jak bumerang wraca też temat budowy nowej trybuny.

– Na chwilę obecną jest bardzo mało prawdopodobne, aby Odra Opole mogła grać mecze „u siebie” przy ul. Oleskiej – mówi Tomasz Garbowski, prezes Opolskiego Związku Piłki Nożnej, w przeszłości sędzia piłkarski oraz poseł SLD.

– Kolejny sezon zaczyna się już w wakacje, więc niemożliwym wydaje się, aby udało się dostosować ten obiekt do wymogów I ligi. W województwie taki stadion znajduje się w Kluczborku [tamtejszy MKS spadnie na koniec sezonu z I do II ligi - dop. red]. Dlatego prawdopodobne jest, że do czasu poprawy infrastruktury przy ul. Oleskiej to właśnie tam Odra Opole będzie zmuszona grać swoje mecze. Możliwe jest też, że wszystkie mecze w pierwszej części sezonu opolanie będą grali na wyjazdach – zauważa.

– Sytuacja jest dziwna, bowiem piłkarsko Odra Opole spisała się świetnie. O jednostkach miejskich odpowiadających za infrastrukturę sportową już niestety tego nie można powiedzieć – stwierdza.

To samo najwyraźniej czują kibice Odry Opole. Po przypieczętowaniu awansu w jednym ze śpiewów domagali się nowego stadionu. Słyszał to prezydent Arkadiusz Wiśniewski, który był obecny na meczu.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Patrząc sercem masz ją w głowie. Odra Opole Nowy stadion!!!!!!!!!!
już oceniałe(a)ś
0
0
Tylko pacany nie budujcie zabudowanego kurnika jak Gliwice, Lublin czy inna Bielsko-Biała. Tylko metoda angielska, trybuna po trybunie i w tej chwili na pewno nie więcej niż 10k. Wystarczą dwie po dłuższych bokach boiska. Żadnych wodotrysków, solidna funkcjonalna robota. A jak staniemy się polskim odpowiednikiem AJ Auxerre (za Guy Roux) czy innego Udinese to się dostawi kolejne 6k za bramkami. I wypierdzielcie ten stadion z Oleskiej, tam już nie ma miejsca na nic, za sprzedaż gruntów Estadio Opolao gdzieś na północnej. Chociaż wiadomo jak wygodne był transport wyjazdów 100m ze Wschodniego na trybunę gości.
już oceniałe(a)ś
0
0
Granie na wyjedzie Odrze pasuje, bo w II lidze wygrała 10 razy na wyjeździe, a u siebie 9.
już oceniałe(a)ś
0
0
Klęska urodzaju ;)
już oceniałe(a)ś
0
0
"– Sytuacja jest dziwna, bowiem piłkarsko Odra Opole spisała się świetnie. O jednostkach miejskich odpowiadających za infrastrukturę sportową już niestety tego nie można powiedzieć – stwierdza." Panie Prezesie czy to są naprawdę pana słowa? Po co polityka do sportu? Jestem zniesmaczony tym stwierdzeniem.
@giennadij_tape Nie mieszaj do tego polityki, jak się nie umieli za to wziąć bo nie wierzyli w awans to co się dziwić. Sprawny aparat administracyjny miasta, który chlubi się ODRĄ OPOLE i uczestniczy w jej meczach na trybunie powinien mieć ją nie tylko w na ustach od święta ale w sercu i w głowie. Bo patrząc patrząc sercem cały czas masz ją w głowie. Koniec i kropka
już oceniałe(a)ś
0
0
@placowy Ja wiem, że grono kibiców Odry to całkiem łakomy kąsek wyborczy, ale jestem zdecydowanie przeciwny finansowaniu zawodowego sportu z pieniędzy publicznych. Co z tego, że mają nazwę miasta na koszulce? Niech sobie szukają sponsorów. A gdyby panowie Wiśniewski z Ociepą nie wiedzieli, na co wydać pieniądze to przypominam że za chwilę trzeba będzie wyposażyć kilka szkół podstawowych w mieście w pracownie do fizyki i chemii ...
już oceniałe(a)ś
0
0
@eliot_rosewater Pan Prezydent Wiśniewski i princes inter pares Ociepa Postawią Nowy Stadion dla Odry Opole i zapewną szkole szklankę mleka, no ale pracownie do fizyki i chemii to za mało powinien powstać kompleks chemiczno-fizyczny kreujący zainteresowanie młodych
już oceniałe(a)ś
0
0