W prestiżowym konkursie wzięło udział dwanaście budowli z województwa. Pojawiły się w nim zarówno domy jednorodzinne, osiedla mieszkaniowe jak i biurowce.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Misterem Architektury został budynek Centrum Biznesu w Opolu, zaprojektowany przez pracownię architektury PORT z Wrocławia.

– Często najcenniejsze pomysły powstają z dala od biurka, potrzebują inspiracji, oddechu, zbiegu okoliczności. Współcześnie przestrzenie biurowa nabiera nowego charakteru. Celem projektu było stworzenie miejsca przyjaznego pracy, inspirującego. Zależało nam, by praca w Centrum Biznesu była kreatywna, efektywna i dodatkowo przyjemna. Nie chcemy używać pojęcia "czas wolny”, jako ten po pracy, bo jednocześnie nie zgadzamy się, że ten drugi czas, w pracy, jest "czasem pozbawionym wolności”. Pracujemy po to, by czerpać satysfakcję i przyjemność z tego, co robimy – mówi Marcin Kolanus, architekt z pracowni architektonicznej PORT we Wrocławiu.

Architekci zwrócili uwagę nie tylko na warunki techniczne wymuszone przez lokalizację, ale także na wygodę przyszłych pracowników.

– Otwarta i wysoka przestrzeń nad holem wejściowym, wysoka na 3 kondygnacje łączy różne funkcje pięter. Zawieszona nad parterem układanka masy i pustki nadaje charakter strefy wejściowej, wpuszcza światło, powietrze. Kondygnację konferencyjną tworzą 3 sale o różnych wielkościach, jedna na ponad 50 osób i dwie mniejsze. Łączy je wszystkie otwarte na ogród foyer z przestrzenią rekreacyjną. Piętra biurowe oprócz regularnych pokoi biurowych wypełniają małe pokoje konferencyjne, konsultacyjne, a także przestrzenie rekreacyjne, które na co dzień mogą służyć do organizowania spotkań z klientami, odpoczynku, krótkich i nieformalnych spotkań. Wartością dodaną budynku, na którą zwrócono uwagę to widok z okien. Funkcje rekreacyjne oraz pokoje spotkań otwierają się widokowo na ogród i wysokie drzewa, a biura na miasto. Duże okna mają za zadanie wpuścić światło, powietrze, powiększyć optycznie przestrzeń – dodaje Marcin Kolanus.

Wyróżnienie otrzymał Dom Pomocy Społecznej w Dobrzeniu Wielki, również autorstwa pracowni PORT oraz Dom Pod Opolem, autorstwa pracowni db2 z Opola. Wśród zgłoszonych realizacji były m.in. Osiedle Generalska w Opolu, Osiedle Senatorska w Opolu oraz Hotel deSilva Premium.

– Jury poprzez analizę porównawczą wszystkich zgłoszonych budynków wybrało realizację najlepszą pod względem jakości architektury – mówi Małgorzata Nowacka, prezes opolskiego oddziału SARP.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Jarosław Kurski poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem