Członkowie Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami podczas interwencji natrafili na pseudohodowlę, w której były dziesiątki szczurów, świnek morskich oraz ptaków hodowanych na sprzedaż. Wszystkiego pilnował zaniedbany pies na krótkim łańcuchu. Sytuacja miała miejsce w Chróścicach.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

O skandalicznych warunkach bytowania zwierząt TOnZ poinformował jeden z tej podopolskiej miejscowości. – Po dotarciu na miejsce wszystko, co słyszeliśmy o panujących tam warunkach okazało się niestety prawdą. Nieodpowiednia i niewystarczająca opieka, fetor, upał i tłok w klatkach, a do tego zwierzęta krzyżujące się między sobą bez żadnej kontroli, co prowadzi do poważnych deformacji genetycznych – wylicza Irena Otremba, prezes opolskiego oddziału TOnZ.

Podczas interwencji okazało się ze właścicielami pseudohodowli są 17-latek i jego rodzice. Po rozmowie z przedstawicielami towarzystwa właściciele spuścili psa z łańcucha oraz zobowiązali się do poprawy bytu zwierząt.

– Po interwencji zaczęliśmy się zastanowić co zrobić z pseudohodowlą i gdzie można by ulokować zwierzęta, gdyż nie mamy swojego schroniska, a domy tymczasowe są już przepełnione. Nie wiedzieliśmy także czy zachowanie właścicieli zwierząt podyktowane było brakiem wiedzy czy premedytacją – wyjaśnia Otremba.

Następnego dnia towarzystwo wraz z zaprzyjaźnionymi organizacjami Ekostraż, VivaGryzonie i lekarzem weterynarii podjęli kolejną interwencję.

– Opinia lekarza weterynarii była jednoznaczna. Zwierzęta powinny być odebrane, szczególnie będące w tragicznym stanie szczury. Właściciele podczas interwencji sami zrzekli się prawa do gryzoni – wyjaśnia prezes TOnZ.

W wyniku interwencji 60 szczurów trafiło pod opiekę Vivy, a pozostałe 60 świnek morskich pod opiekę Ekostraży.

– Część samiczek była w ciąży, zwierzaki są zarobaczone, zagrzybione, zaniedbane. Będące na miejscu organizacje po ożywionej dyskusji podjęły wspólną decyzję o pozostawieniu na miejscu ptaków, ale pod warunkiem gruntownej poprawy warunków – relacjonuje Irena Otremba.

Sytuacje pozostawionych ptaków towarzystwo ma sprawdzić w niedługim czasie.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem