Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Wpis ze słowem "hatakumba" na Facebooku został już poprawiony, ale i tak został udostępniony prawie 500 razy. Patryk Jaki, podobnie jak setki osób przed nim przekonał się, że internet nie zapomina.

Co ciekawe Patryk Jaki należy do tych polityków, którzy media społecznościowe wykorzystują do politycznej autopromocji od lat, pomyłka musiała go więc zaboleć. Zwłaszcza, że szybko okazała się internetowym hitem.

Najbardziej popularnym skojarzeniem z "hatakumba" jest „hakuna matata” - wyrażenie znane z "Króla Lwa" a oznaczające w języku suahili „bez problemów, bez zmartwień”. Udostępniając wpadkę Jakiego Polacy najczęściej sugerują więc, że może chodziło mu o to wyrażenie.

Hatakumba - Patryk Jaki w suahili

Bardziej złośliwi bawią się translatorem Google i starają się tłumaczyć słowo "hatakumba" na inne języki.

A potem ogłaszają, że przekładając "hatakumba" posła Jakiego z suahili na język joruba uzyskujemy następujące znaczenie: „Niech twoja czerstwa matka z tyłu kozy wyrwie dwa żółte włosy na wschodnim wiadrze”.

Z kolei z suahili na j. polski: „nie będzie kopał”.

Wpadka językowa spowodowała też nową falę memów o Patryku Jakim. Najczęściej pojawiają się jego zdjęcia z wczesnej młodości, podpisane kolejnymi „przekręconymi” wyrażeniami.

Na przykład Patryk Jaki w dresie i podpis: „W podstawówce byłem prymasem”. Albo: Patryk Jaki na tle kolegów trzymających godło mówi: „Zawsze będę polskim patriarchą”.

Najbardziej pracochłonne musiało być jednak ułożenie nowych słów do piosenki zespołu Big Cyc "Makumba”. W wersji "hatakumba" brzmi on tak:

„Ja kończyć studia i robić kariera

A polska język mi nie uwiera

Bo kto za zerem teczkę niesie

Zostaje mędrcem nawet w dresie

Hatakumba, hatakumba ska

Polska Patryka, Patryka Polska”.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.