Przed godz. 8 w Dobrzeniu Wielkim zginął mężczyzna, na którego auto spadł konar. W nocy z soboty na niedzielę wiatr na terenie województwa opolskiego osiągał prędkość nawet 100 km/h. Mimo tego strażacy zapewniali, że w nocy wichura nie wyrządziła zbyt wielu szkód. W ciągu dnia sytuacja była znacznie trudniejsza.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Przed południem, gdy wiało z największą siłą ponad 22 tys. mieszkańców województwa było bez prądu. Obecnie sytuacja stopniowo się poprawia. Jak informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego o godz. 16 bez prądu było już niespełna 3 500 osób.

Orkan „Grzegorz” na Opolszczyźnie słabł, choć jeszcze po godz. 17. osiągał w porywach prędkość 70-80 km/h.

Wichura doprowadziła do uszkodzenia serwerowni ratusza. Centrum Zarządzania Kryzysowego działa cały czas, jednak z powodu komplikacji mieszkańcy Opola powinni zgłaszać interwencje bezpośrednio do Straży Pożarnej lub Straży Miejskiej. Gdy tylko pogoda się uspokoi prace CZK powinny wrócić do normy.

Strażacy interweniowali na Opolszczyźnie ponad 500 razy. Najwięcej bo aż 136 razy w powiecie nyskim i 111 razy w powiecie opolskim. .

Orkan uszkodził 55 budynków mieszkalnych, 25 budynków gospodarczych, 10 samochodów, trzy kościoły i jeden budynek produkcyjny.

W niedzielę o godz. 7. 45, na dach osobowego volkswagena passata, którym jechali dwaj mężczyźni - ojciec z synem - spadł konar rosnącego przy drodze kasztanowca. Kierowca stracił ,panowanie nad samochodem i uderzył w drzewo. Jeden z mężczyzn zginął na miejscu.

Do godz. 11 na terenie województwa opolskiego ponad 22 tysiące odbiorców zostało pozbawionych dostępu do prądu na skutek silnego wiatru, który łamał drzewa znajdujące się koło słupów energetycznych. Niektóre z awarii są już usuwane, inne wymagają jeszcze rozpoznania. WCZK ostrzega, że po południu ma wystąpić kolejna fala porywistego wiatru i prądu mogą zostać pozbawienie kolejni mieszkańcy.

Wichura uszkodziła w regionie już 25 budynków mieszkalnych i 29 gospodarczych, 1 halę produkcyjną i 2 kościoły.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem