Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W piątek w Sejmie posłowie skierowali do dalszych prac dwa prezydenckie projekty ustaw mające zmienić polskie sądownictwo. Obydwa budzą ogromne kontrowersje. Ten o Krajowej Radzie Sądownictwa zakłada bowiem przerwanie kadencji 15 sędziów KRS i wybór w ich miejsce nowych, ale już nie przez samorząd sędziowski, ale Sejm.

Ten o Sądzie Najwyższym przewiduje natomiast obniżenie wieku przechodzenia sędziów SN w stan spoczynku. Dzięki temu możliwe będzie usunięcie 40 proc. sędziów SN i zastąpienie ich przez zreformowaną, kontrolowaną przez polityków KRS.

„Wolne sądy, wolne wybory, wolna Polska” w Opolu

Obywatele – spodziewając się, że obydwa projekty zostaną zatwierdzone przez Sejm – już kilka dni temu zaczęli się skrzykiwać, by manifestować przed sądami tak, jak robili to przez ponad dwa tygodnie w lipcu.

W Opolu protest odbył się przed gmachem Sądu Okręgowego przy pl. Daszyńskiego. Tak jak w wakacje, tak i teraz ludzie protestujący w obronie niezawisłości sądownictwa przyszli tam ze świecami.

Manifestacja odbyła się bez czynnego udziału polityków. Zgromadzeni podkreślali, że zmiany sa niekonstytucyjne. Podkreślali, że trzeba wspierać wolne media i organizacje pozarządowe, bo to filary demokratycznego społeczeństwa

„Potrzeba jedności środowiska sędziów”

Anna Korwin-Piotrowska, wiceprezes Sądu Okręgowego w Opolu, podkreślała, że nie można ustępować. Zauważyła, że wśród sędziów nie brak osób, które chętnie zajmują stanowiska zwalniane przez tych, których usuwa minister Zbigniew Ziobro. Przekonywała, że to niewłaściwe i że potrzeba większej konsolidacji środowiska sędziowskiego, szczególnie w sytuacji, gdy ludzie manifestują w obronie systemu sądownictwa.

Waldemar Hartman z kolei zapytał na koniec zgromadzonych, czy chcą wziąć udział w kolejnych manifestacjach. Ci podkreślili, że są na to gotowi. Dlatego w najbliższych dniach można się spodziewać kolejnych protestów.

W woj. opolskim protesty odbyły się też przed sądami w Kędzierzynie-Koźlu, Nysie i Prudniku.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.