Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Prace remontowe wnętrza budynku rozpoczęto w 2016 roku, a zakończyły w ubiegłym tygodniu – W ten sposób udało nam się odnowić wnętrze i przystosować je dla potrzeb osób niepełnosprawnych. W budynku pojawił się podnośnik hydrauliczny i winda, dzięki czemu osoby o ograniczonej mobilnością będą mogły bez przeszkód korzystać z naszej oferty. Staraliśmy się o to przez wiele lat – wyjaśnia Magdalena Kruk-Kuchcińska z CMJW.

Koniec remontu jesienią 2018 roku

– Zwiększyła się też funkcjonalność naszego budynku. Wchodzimy jednym wejściem i hol prowadzi bezpośrednio do sal konferencyjnych i ekspozycyjnych. Pomyśleliśmy jednak nie tylko o zwiedzających, ale także o dokumentach. Przygotowane zostało wzmocnienie stropów, na których w przyszłym roku powstaną specjalne regały do przechowywania najcenniejszych archiwów – wylicza Magdalena Kruk-Kuchcińska.

Inwestycja pochłonęła ponad 1,3 mln złotych, z czego w ramach konkursu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się pozyskać blisko 1 mln złotych. Pozostałą część zapewnił urząd marszałkowski.

– Jest to drugi etap przebudowy, trzeci etap będziemy realizować w przyszłym roku. Pieniądze będą pochodzić z funduszy unijnych i środków ministerialnych. Jesienią 2018 roku zapraszamy do odnowionego budynku – zapowiada Magdalena Kruk-Kuchcińska.

Odświeżenie, nie unonowcześnienie

Autorem projekt modernizacji budynku jest architekt Andrzej Zatwarnicki.

– Dokumentacja oraz projekt przebudowy naszego muzeum miał właśnie zakładać zmianę wizerunku, czyli dostosowanie wnętrz i stworzenie komfortu przyjmowania zwiedzających, by po wejściu do obiektu czuli przestrzeń. Celem było również odświeżenie, a nie unowocześnienie muzeum, które jest obiektem zabytkowym – mówi Ewa Przybylska, kierownik działu administracyjno-gospodarczego w CMJW.

– Mamy też odnowione pomieszczenia biurowe, a stare parkiety zostały poddane renowacji i co jest istotne, zostały wymienione wszystkie instalacje. Wszystkie te działania spowodowały, że obiekt nabrał świeżości. W przyszłym roku zostanie zmienione wejście główne oraz zagospodarowany teren przed muzeum m.in. zostanie wymieniona nawierzchnia – zapowiada.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.