Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W środę (7.02) odbyło się podpisanie umowy dofinansowania realizacji inwestycji. Blisko 30 z 42 mln zł, jakie kosztować ma powstanie MCB, pochodzi bowiem z dotacji z Unii Europejskiej. Sama rewitalizacja prószkowskiej Pomologii to – obok utworzenia kierunku lekarskiego i uruchomienia wydziału medycznego – sztandarowy projekt Uniwersytetu Opolskiego.

UO jest liderem całego projektu, ale zaangażowały się w niego również jednostki samorządowe. Starostwo powiatowe w Opolu przekazało grunty, zaś gmina Prószków budynki powstałego w XIX wieku Królewskiego Instytutu Pomologicznego.

Jak informuje Uniwersytet Opolski, na terenie prószkowskiej Pomologii zostanie zagospodarowana 10-hektarowa działka, która pomieści m.in. laboratorium wykonujące płatne badania dla firm z branży rolno-spożywczej. Ich zakres obejmie toksykologię, ekotoksykologię, gleboznawstwo oraz rolnictwo precyzyjne. Na miejscu powstaną też poletka doświadczalne, ścieżki edukacyjne oraz przestrzeń do organizacji wydarzeń związanych z rolnictwem, w tym targów.

Część projektu będzie realizowana w Opolu. Na terenie kampusu UO przy ul. Czaplaka mają powstać specjalistyczne laboratoria. Realizacja komercyjnych zleceń ma być jednak tylko dodatkiem do działalności dydaktycznej dla studentów nauk przyrodniczych. Całość ma być gotowa w 2019 roku.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.