Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W wyborach do rad dzielnic frekwencja wyniosła nieco ponad 6 proc., w ostatnich wyborach do rady miasta niecałe 40 proc. Swój głos w Budżecie Obywatelskim zdecydowało się oddać tylko nieco ponad 8,5 tys. osób, z czego ledwie połowa skorzystała z najprostszej drogi elektronicznej. Pomimo tego, że możliwości wpływania na decyzje, jakie zapadają w mieście, jest coraz więcej, chętnych do tego, by to robić, nie jest wielu. A to oznacza, że w interesie wszystkich konieczne jest włożenie wysiłku w działania edukacyjne czy promocyjne.

Aktywność potrzebna na etapie pomysłów

Problem jest szczególnie widoczny wśród młodzieży. – Ich potencjał jest ogromny, ale także niewykorzystany. Stało się to widoczne przy okazji budżetu obywatelskiego, gdzie aktywność młodych ludzi, jeśli można było ją dostrzec, skupiała się na zbieraniu podpisów, ale już nie na budowaniu przestrzeni do dialogu czy na próbie zrozumienia problemów czy potrzeb miasta – zauważa Aleksandra Zwarycz, naczelniczka Centrum Dialogu Obywatelskiego. – Aktywności młodych opolan potrzeba zwłaszcza na tym etapie, kiedy dopiero formułują się jakieś pomysły. Nie ma sensu przerzucać odpowiedzialności za to na szkoły, które i tak mają pełne ręce roboty. Myślę że młodzi opolanie nie są też zachęcani do aktywności społecznej w domu, zresztą trudno się temu dziwić, bo pokoleniu ich rodziców czyn społeczny kojarzy się bardzo źle. Pewne postawy czy nawyki musimy w sobie po prostu wyrobić – zauważa naczelniczka.

Spróbujmy to zmienić

Próbą jest projekt, który redakcja „Gazety Wyborczej” przygotowała wspólnie z opolskim urzędem miasta. Chcemy wspólnie z młodzieżą z opolskich szkół średnich stworzyć miejski serwis oraz lokalną gazetę po to, by młodzi opolanie lepiej poznali własne miasto i nauczyli się dostrzegać i opisywać jego problemy, a także proponować rozwiązania. Z drugiej strony chcemy młodych opolan przedstawić reszcie miasta, pokazać ich potencjał i sposób, w jaki patrzą na miasto. Projekt jest kierowany do młodzieży w wieku 16-18 lat zainteresowanej sprawami lokalnej kultury, ochrony środowiska, gospodarki czy wizji rozwoju miasta. Zajęcia będą się odbywały w wybrane weekendy w kilkunastoosobowych grupach. Dzięki nim młodzi opolanie nie tylko nauczą się więcej o tym, w jaki sposób działa samorząd, ale też poznają wielu aktywnych i inspirujących opolan, z którymi być może w przyszłości zechcą realizować własne pomysły na Opole.

Chętni do udziału w programie mogą się zgłaszać do piątku 6 kwietnia na adres listy@opole.agora.pl.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.