Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Miasto planuje wprowadzić udogodnienia związane z zakupem nowych autobusów, które będą wyposażone w automaty biletowe. Powstaną nowe linie autobusowe i centra przesiadkowe, co ma zmniejszyć korki w mieście i polepszyć dostępność komunikacji zbiorowej. Już niedługo opolanie zyskają przebudowaną ulicę Krakowską, gdzie mają się znaleźć podświetlana fontanna i dodatkowe miejsca do siedzenia. W końcu znajdzie się tam miejsce dla drzew. Te najbliższe zmiany są więc ogromne. Co zatem może czekać miasto do 2030 roku? Czy Opole jest gotowe na stawienie czoła konkurencyjnym miastom? Jak będzie kształtować swoje otoczenie?

Miejsca pracy i mieszkania

Na poprawę atrakcyjności może zdecydowanie wpłynąć rozwinięcie rynku pracy. Istotna jest tu potrzeba młodych osób, by móc się rozwijać bez konieczności wyjazdu do większego miasta. Widać to choćby w branży reklamowej, marketingowej i zawodach niszowych. Dzięki utworzeniu wyspecjalizowanych kierunków studiów oraz dodatkowym miejscom pracy dla specjalistów miasto może wydatnie zwiększyć swoją atrakcyjność w oczach młodych osób, które dopiero zaczynają swoją karierą zawodową.

Dużą szansą są tutaj także nowe osiedla mieszkaniowe, które dzięki walorom estetycznym oraz dogodnej komunikacji z resztą miasta, spełniają oczekiwania młodych. Co jednak ważne Opole w porównaniu do innych miast na tym samym lub wyższym poziomie zaawansowania jest stosunkowo drogie, jeśli chodzi o utrzymanie mieszkania czy wynajem pokoju. Szczególnie boli to studentów. Miasto ma więc szansę podjąć działania ułatwiające im samodzielne utrzymanie, dzięki czemu powinni chętniej mieszkać, studiować i pracować w Opolu.

Park wodny oraz eventy dla młodych i seniorów

Przestrzeń miasta powinna też zacząć przyciągać zarówno społeczność lokalną, jak i turystów. Dzięki ciągłym pracom nad utworzeniem dodatkowych miejsc do spędzania wolnego czasu można wyciągnąć mieszkańców na świeże powietrze. By jednak chcieli uczestniczyć w życiu miasta i czuli z nim istotną więź, potrzebny jest również rozwój oferty kulturowej. Opole 2030 powinno stworzyć szansę na powstanie między innymi nowego kina obok galerii handlowej przy ulicy Wrocławskiej czy parku wodnego mieszczącego się prawie w sercu miasta. Miasto przyszłości powinno zapewniać bogatą ofertę związaną z aktywnością ruchową zarówno na świeżym powietrzu, jak i w obiektach sportowych. Mocno musi się rozwinąć budowa tras rowerowych, które dodatkowo dadzą możliwość zwiedzania Opola. Za kilka lat w mieście powinno się odbywać więcej oddolnych eventów, takich jak dzisiejsze Role Opole, które powinny zachęcać zarówno młodych, jak i seniorów. Dzięki promowaniu zdrowego i aktywnego trybu życia, poszerzaniu swojej oferty w zakresie transportu publicznego, rynku pracy, nowoczesnych budynków mieszkalnych, wydarzeń kulturalnych i wielu, wielu innych miasto nie tylko zapewni sobie pozytywny wizerunek, pokazując, że dba o tych, którzy korzystają z jego oferty, ale po prostu stanie się dobrym wyborem.

* Tekst powstał w ramach projektu „Miasto Młodych” stworzonego w partnerstwie z Urzędem Miasta w Opolu. Jego celem jest oddanie głosu młodym Opolanom, uczniom opolskich szkół średnich. Wspólnie pracujemy nad stworzeniem miejskiej gazety i serwisu internetowego poświęconych temu, czego młodzi oczekują od Opola, jak je widzą, co o nim myślą, co jest dla nich interesujące, drażniące, niepokojące, ważne.

Zachęcamy do dyskusji o mieście dla młodych i o młodych w mieście. Czekamy na opinie: listy@opole.agora.pl

Chętnych zapraszamy też do włączenia się do projektu (listy@opole.agora.pl).

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.