Marsz Równości w Opolu przejdzie przez miasto 7 lipca. Organizatorzy ogłosili właśnie hasło i postulaty marszu. W sieci ruszyła zbiórka na organizację wydarzenia.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Już od roku organizujemy spotkania dyskusyjne oraz imprezy integracyjne dla lokalnej społeczności LGBTQIA i osób nas wspierających. Wspieramy naszą obecnością i widocznością tęczowych flag prodemokratyczne demonstracje w Opolu. Organizacja Marszu Równości to dla nas naturalny następny krok i od dawna o tym marzyliśmy – mówił w kwietniu Grzegorz Burghardt, działacz Tęczowego Opola i koordynator organizacji marszu.

Niedawno w sieci rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na organizację wydarzenia w serwisie Pomagam.pl. Celem jest zgromadzenie 8 tys. zł. Jak do tej pory uzbierano blisko 1,3 tys. zł, co stanowi około 15 proc. tej kwoty.

Marsz Równości w Opolu ma w wielu aspektach nawiązywać do historii polskiej piosenki. – Ona jest nieodłącznym elementem zarówno naszego miasta, jak i kultury społeczności LGBTQIA – argumentuje Maciej Kruszka z Tęczowego Opola.

Marsz Równości w Opolu – jakie są postulaty?

Ogłoszono też postulaty, które będą wygłoszone podczas Marszu Równości. Wśród typowo lokalnych są: podpisanie przez prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego Karty Różnorodności; Opole dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, seniorów i seniorek, rodziców z dziećmi, osób na rowerach i zwierząt domowych; Opolszczyzna przyjaznym domem dla uchodźców, uchodźczyń i ludzi wielu kultur, szczególnie mniejszości narodowych zamieszkujących nasz region.

Pozostałe postulaty to: skuteczna ochrona przed przemocą, dyskryminacją i wykluczeniem; małżeństwa i związki partnerskie dla wszystkich, niezależnie od płci; ułatwienia w procesie medycznym i prawnym potwierdzenia płci dla osób trans; rzetelna edukacja seksualna i antydyskryminacyjna w każdej szkole; równość płci – kobiet, mężczyzn i osób niebinarnych – w każdej sferze życia; integracja i poszanowanie lokalnych społeczności.

Marsz Równości w Opolu pod hasłem „Queerować każde może”

Ustalono też już hasło pod jakim w Opolu odbędzie się Marsz Równości. Będzie to „Queerować każde może”.

– Używamy słowa „queer” jako przeciwieństwa heteronormatywności. Mamy na myśli każdą osobę, która ze względu na swoją orientację seksualną lub tożsamość płciową nie mieści się w ogólnie przyjętej normie. Chcemy przekazać wszystkim, że nie ma absolutnie niczego złego w różnorodności, wręcz przeciwnie – jest piękna – mówi Joanna Pupin, aktywistka Tęczowego Opola.

– Są wśród nas także osoby transpłciowe, więc zależało nam na poszanowaniu każdej tożsamości. Mamy to szczęście, że język polski, jeśli tylko pozwolimy sobie na odrobinę kreatywności, jest bardzo żywy. Stąd pomysł na użycie formy „każde”, która pozwala na ucieczkę z tradycyjnego podziału na jedynie dwie płcie – argumentuje.

Przypomnijmy, że organizatorzy Marszu Równości w Opolu chcieli, aby prezydent Arkadiusz Wiśniewski wziął w nim udział i objął je patronatem. Jak tłumaczyła Katarzyna Oborska-Marciniak, rzeczniczka ratusza, Arkadiusz Wiśniewski nie ma nic przeciwko temu wydarzeniu.

– Jest to jednak wydarzenie o zabarwieniu politycznym. Prezydent Opola nie identyfikuje się z żadną partią. Dlatego nie będzie patronował Marszowi Równości – informowała pani rzecznik.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Roman Imielski poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem