Zaćmienie księżyca to wyjątkowa okazja, bo nie zdarza się często. - Zapraszamy do obserwacji nieba 27 lipca 2018 r. od godziny 21.30 do północy - zachęca dr Katarzyna Książek z Instytutu Fizyki UO, opiekunka Wirtualnej Akademii Astronomii.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Zaćmienie księżyca to nie wszystko. – Będziemy mogli obserwować całkowite zaćmienie Księżyca i opozycję Marsa w tym samym dniu. To niezwykłe zjawisko ostatnio wystąpiło 11 sierpnia 1356 r., a może nastąpić dopiero 26 kwietnia 2488 r. W piątek będzie więc wyjątkowa okazja do prawdziwej uczty obserwacyjnej – przekonuje.

Fizycy z uniwersytetu będą obserwować zaćmienie na Wyspie Bolko, na wałach Kanału Ulgi przy parkingu samochodowym, 400 m od Klubokawiarni Laba.

Zaćmienie księżyca. Jak się przygotować?

– Proponujemy wziąć ze sobą koc, latarkę i coś do picia. Na miejscu czekać będą teleskopy, studenci fizyki, a także Andrzej Czaiński i Katarzyna Książek. Jeśli ktoś ma ochotę zabrać swój teleskop lub lornetkę, to również dobre rozwiązanie. Wzdłuż wału powinna być dobra przestrzeń obserwacyjna – przekonują organizatorzy. – Polecamy spacer po Wyspie Bolko – przejście od mostu wzdłuż zoo do małego parkingu (400 m za Klubokawiarnią Laba) albo przyjazd od ul. Krapkowickiej, tak jak na duży parking zoo, nie skręcamy jednak w lewo za mostem, tylko jedziemy prosto aż do końca drogi – dodaje rzecznik uczelni.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Bartosz T. Wieliński poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem