Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

System, w którym pracują dwie komisje, z których jedna pilnuje przebiegu głosowania, a druga liczy głosy, nie sprawdził się. Proces przekazywania sobie pracy pomiędzy nim trwał tyle, że w Opolu są komisje, w których głosy zaczęto liczyć dopiero rano. W Areszcie Śledczym, gdzie było ok. 20 uprawnionych, a cztery osoby oddały głos, wyniki były znane dopiero wcześnie rano. W wyborach samorządowych nieoficjalne wyniki w Opolu były zwykle znane koło godz. 9.

Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że po policzeniu głosów w 44 obwodach rada miasta wyglądałaby następująco:

Komitet Arkadiusza Wiśniewskiego - 13 mandatów

Koalicja Obywatelska - 7 mandatów

Prawo i Sprawiedliwość - 4 mandaty

Komitet Marcina Gambca - 1 mandaty

Co ciekawe, na razie wygląda na to, że wysoki sondażowy wynik Arkadiusza Wiśniewskiego nie tylko się utrzyma, ale nawet poprawi. Po zsumowaniu głosów z ok. 70 na 81 obwodów jego poparcie oscyluje na poziomie 69 proc (sondaż dawał mu 64). Te wyniki oczywiście mogą ulec zmianie wraz z podsumowywaniem kolejnych głosów, ale pewnym jest, że w Opolu drugiej tury wyborów nie będzie.

ANNA PAWLAK

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.