Mówią, że odtańczenie poloneza na opolskim rynku to jeden punkt więcej na maturze. Na wspólny taniec po raz 19. zaprosiła "Gazeta Wyborcza".
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

– Duże emocje – powtarzali maturzyści. – Nie chodzi tylko o taniec, ale o sam fakt, że do matury zostało tylko trzy i pół miesiąca. Owszem, powtarzamy w szkole materiał, przygotowujemy się, ale to jest bardzo stresujący czas – mówi Kacper. – Jesteśmy jeszcze przed studniówką, więc chwila rozluźnienia będzie, potem trzeba się będzie ostro brać do pracy. Dzisiaj to też chwila oddechu, ale także sygnał, że egzamin coraz bliżej, w końcu to Polonez Maturzystów – mówi Aleksandra.

Jeszcze przed godz. 13, czyli rozpoczęciem wspólnego tańca, na płycie rynku w Opolu, mimo wiatru i chłodu, zgromadził się tłum. Poloneza poprowadził Zygmunt Babiak, aktor Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. – Mam nadzieję, że nasz polonez przynosi szczęście. Staram się poprowadzić tańczących tak, by był to atrakcyjny taniec, żebyśmy się nie zapętlili. Przy tak dużej liczbie osób trudno wybrać pewne figury, np. tunel. Gdy ma przez niego przejść kilkaset osób, to w pewnym momencie kręgosłupy zaczęłyby im wysiadać, nie da się iść tak długo skulonym. Dlatego zazwyczaj proponuję dwie w miarę proste figury, a podczas samego tańca opowiadam młodzieży ciekawostki na temat samego poloneza i jego genezy – mówi aktor.

W pierwszej parze towarzyszyła mu Martyna Jagielska, Miss Opola 2019, która cztery lata temu zdawała maturę i także tańczyła poloneza na rynku. – Dla mnie to zaszczyt, że mogę stanąć w pierwszej parze. Wtedy był stres, ale skupiłam się na nauce, byłam zadowolona z wyników – wspomina. Teraz Martyna studiuje zarządzanie w Wyższej Szkole Bankowej i namawia tegorocznych maturzystów do studiowania właśnie w Opolu.

– To miasto studenckie, wiele osób przyjeżdża do nas z innych miast. Nie warto wyjeżdżać – podkreśla. – Opole posiada dużą ofertę kształcenia, wysoką jakość życia, fantastycznego prezydenta, dobre warunki do założenia rodziny: polityka prorodzinna, żłobki, szkoły, rekreacja, sport, kultura, wiele ciekawych wydarzeń, więc naprawdę warto tutaj zostać – zachęcał maturzystów Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, który zauważył, że maturzyści wchodzą w dorosłość w całkiem innych warunkach niż ich rówieśnicy 15 czy 20 lat temu.

– Zazdroszczę im, oczywiście w pozytywnym sensie, że wypływają na szerokie wody, bez żadnych kłopotów, że uczyli się znacznie wcześniej języków obcych niż ja, w szkole uczyłem się tylko języka rosyjskiego. Możliwości technologiczne, media społecznościowe, wielu innych rzeczy 20 czy 30 lat temu nie było. Życzę maturzystom tego, że jak będą kiedyś myśleć o swojej maturze, to będą patrzeć z perspektywy takiej jak ja dzisiaj. Zauważą, że świat się zmienił na jeszcze lepszy, niż był wtedy, gdy zdawali maturę – mówi prezydent. W parze towarzyszyła mu nasza redakcyjna koleżanka Magdalena Lisowska. Prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego, zwrócił uwagę, że Polonez Maturzystów już rok temu zyskał pełnoletność. – Atmosfera jest niesamowita. Wypełniamy dzisiaj przemiły obowiązek tradycji – podkreślał.

Polonez Maturzystów został zorganizowany już po raz 19. Jego partnerami są Uniwersytet Opolski oraz Miasto Opole. Patronat nad Polonezem Maturzystów objęli Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, oraz Michał Siek, opolski kurator oświaty.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem