Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Specjalna strefa ekonomiczna

Otwarcie fabryki IFM w OpoluOtwarcie fabryki IFM w Opolu Fot. Michał Grocholski / Agencja Gazeta

O pomyśle rozszerzenia Wałbrzyskiej Strefy Ekonomicznej na tereny przy ul. Północnej w Opolu mówiło się przez wiele lat. Gdy w grudniu 2006 roku Rada Ministrów wydała na to zgodę, wydawało się, że możemy świętować sukces.

Ale sukces rodził się jeszcze przez lata i w bólach, ponieważ długo nie pojawiali się inwestorzy zainteresowani otwieraniem swoich fabryk w tym miejscu.

Impas przełamała niemiecka firma IFM Ecolink. Zaczęła działać w październiku 2012 roku, a więc w cztery lata po utworzeniu strefy. Dzisiaj opolska strefa ekonomiczna na szczęście pełna jest już dużych inwestorów zapewniających tysiące miejsc pracy.

Walka o uchatki

Około dwóch tysięcy osób przyszło do opolskiego zoo w lipcowy weekend 2007 roku, gdy po raz pierwszy można było zobaczyć sprowadzone do Opola uchatki kalifornijskie. Moli, Meg i George przyjechały do Opola z ogrodu w brytyjskim Woburn. Pierwsze tygodnie musiały jednak spędzić na kwarantannie.

Uchatki zamieszkały w wielkim fokarium o powierzchni 500 m kw. Niestety rok później dwie uchatki, George i Meg, padły. Opolskie zoo postanowiło jednak odbudować stado, a nawet rozpocząć hodowlę uchatek. Skutecznie, w 2017 roku na świat przyszło pierwsze dziecko w opolskim stadzie, czyli w 10 lat po sprowadzeniu do Opola uchatek. Do dziś uchatki są symbolem naszego zoo.

Matka Joanna od Aniołów

Jeżeli możemy mówić o teatralnych superhitach, to w przypadku opolskiego Teatru Dramatycznego hitem wszech czasów zdecydowanie był spektakl „Matka Joanna od Aniołów” w reżyserii Marka Fiedora. Od 2002 roku nie schodził z afisza opolskiego teatru przez ponad sześć lat i został zagrany ponad 130 razy. Na jaki teatralny festiwal by nie pojechał, wracał z nagrodami za spektakl, reżyserię czy indywidualnymi nagrodami dla aktorów.

Spektakl był także pokazywany w Teatrze Narodowym w Warszawie, a w 2006 roku TVP Kultura przeprowadziła bezpośrednią transmisje ze spektaklu w Opolu.

Po kilku latach od momentu, gdy spektakl przestał być pokazywany, zrodził się ruch społeczny domagający się powrotu „Matki Joanny od Aniołów” na afisz, jednak bez skutku.

Przebudowa wiaduktu na ul. Niemodlińskiej

Burzenie wysłużonej przeprawy na ul. Niemodlińskiej rozpoczęło się jeszcze w 2016 roku. Most okazał się mocniejszy, niż się spodziewano. Główna konstrukcja złamała się dopiero w połowie stycznia.Burzenie wysłużonej przeprawy na ul. Niemodlińskiej rozpoczęło się jeszcze w 2016 roku. Most okazał się mocniejszy, niż się spodziewano. Główna konstrukcja złamała się dopiero w połowie stycznia. ROMAN ROGALSKI

„Inwestycja jak inwestycja” – można by pomyśleć, ale takiej akcji logistycznej nigdy wcześniej w Opolu nie przeprowadzono. Wiadukt na ul. Niemodlińskiej miał być przebudowany już w 2010 roku. Przygotowano na to ponad 30 mln zł, a prace miały trwać dwa lata. Ostatecznie z planów zrezygnowano, bo tak jak wcześniej obawiano się paraliżu komunikacyjnego, do którego z pewnością doprowadziłoby wyłączenie wiaduktu z ruchu.

Pomysł, jak zrobić to bez paraliżu, znaleziono w 2016 roku. Zanim stary wiadukt został wyburzony, obok wybudowano nową, drewnianą przeprawę dla samochodów. To metoda nigdy wcześniej w mieście niestosowana. Oczywiście problemów w ruchu nie dało się uniknąć, ale o paraliżu nie było mowy.

Wodna Nuta

Niewielu wierzyło, że to się w Opolu może udać, plany budowy pływalni o olimpijskich wymiarach z torami o długości 50 metrów wydawały się rzeczywiście nierealne. Ale się udało. Pływalnia została otwarta w grudniu 2013 roku, budowa trwała prawie dwa lata i kosztowała ponad 42 mln zł. Blisko połowę wyłożyło ministerstwo sportu.

Pierwszy pływalnię przetestował ówczesny prezydent Opola, skacząc do wody w garniturze podczas uroczystego otwarcia.

Łańcuch światła

ROMAN ROGALSKI

Mieszkańcy Opola wielokrotnie pokazywali, że w trudnych momentach gotowi są do niezwykłej solidarności. Tak było oczywiście podczas powodzi w 1997 roku, gdy wzajemnie sobie pomagali, tak było też np. w rocznice śmierci Jana Pawła II, gdy przez Opole przechodziły tysiące osób, wspólnie upamiętniając papieża Polaka.

Niezwykły był też tydzień od 16 do 24 lipca 2017 roku. W ciągu kilku dni przez plac Daszyńskiego przewinęły się tysiące opolan, biorąc udział w protestach w obronie niezależności sądownictwa.

Muzeum Polskiej Piosenki

Wystawę stałą w Muzeum Polskiej Piosenki, będzie mogło zwiedzać jednocześnie maksymalnie 55 osób. Wystawę stałą w Muzeum Polskiej Piosenki, będzie mogło zwiedzać jednocześnie maksymalnie 55 osób.  fot. Roman Rogalski / Agencja Gazeta

Kolejne ważne przedsięwzięcie Opola, o które walczono przez wiele lat. Pomysł wybudowania Muzeum Polskiej Piosenki to upadał, to nabierał kształtów.

Ostatecznie otwarte zostało w sierpniu 2016 roku, ale powołane już dziewięć lat wcześniej. Jednak od tego czasu wciąż szukano pomysłu na kształt i wystawę stałą. W końcu skończyło się na efektownej multimedialnej ekspozycji. O tym, że było warto, obok wielu pochwał zwiedzających niech świadczy chociażby ubiegły rok.

Muzeum otrzymało opolską nagrodę specjalną za Wydarzenie Muzealne Roku 2019 za projekt „Gra Muzyka”, czyli pierwszą planszową grę o polskiej piosence. Instytucja została też nominowana do ubiegania się o prestiżowy Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej. W październiku w Czarnogórze – podczas gali Živa Award 2019 dla najlepszych muzeów słowiańskich – nasze muzeum otrzymało nagrodę za kreatywność.

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ

Supermiasta. Co nam się udało?

W tym roku mija 30 lat od pierwszych w historii III RP wyborów do rad gmin. Gdy spojrzymy na szare zdjęcia naszych miast z 1990 r., zobaczymy, jak gigantyczną drogę w tym czasie pokonaliśmy. Utworzenie samorządów wzmocnionych następnie reformą z 1999 r. to jeden z największych sukcesów odnowionej Polski.

Z okazji tej niezwykle ważnej rocznicy zapraszamy Was do udziału w plebiscycie Supermiasta. Razem z Wami chcemy się zastanowić, co nam się najbardziej w ciągu tych 30 lat udało. Co jest największym sukcesem, z czego jesteśmy najdumniejsi? Naszą akcję podzieliśmy na kilka etapów.

Do 22 marca czekamy na Wasze propozycje: jakie wydarzenie, inwestycja, zjawisko było największym sukcesem miasta w ciągu ostatnich 30 lat? Piszcie na adres: supermiasta@opole.agora.pl. Prosimy, by objętość tekstów nie przekraczała 1,5 tys. znaków.

Spośród wszystkich zgłoszonych przez Was propozycji redakcyjne jury wybierze 12. Listę ogłosimy 27 marca. Tego samego dnia rozpocznie się internetowe głosowanie, w którym wybierzecie największy sukces 30-lecia w Opolu.

Potrwa ono do 30 kwietnia, wyniki ogłosimy 8 maja. 16 czerwca odbędzie się uroczysta gala Supermiast w redakcji „Gazety Wyborczej” w Warszawie. Trzy z nich otrzymają Grand Prix przyznane przez jury ekspertów z redakcji lokalnych.

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.