Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Nie brakuje opinii, że pierwsze samorządowe wybory w 1990 roku były większym przełomem dla Polski niż wybory czerwcowe. Od tego czasu mija właśnie 30 lat, Opole jest już zupełnie innym miastem. Zajmuje czołowe miejsca w krajowych rankingach rozwojowych gmin, miast najbogatszych i przyjaznych młodym czy tych wydających najwięcej na inwestycje. Jak do tego doszło? Droga była kręta i nie zawsze z górki.

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ

To właśnie z okazji 30-lecia samorządności zapraszamy Was do udziału w plebiscycie Supermiasta. To okazja, by zastanowić się, co nam się najlepiej w ciągu tych 30 lat udało. Co jest największym sukcesem Opola, z czego jesteśmy najbardziej dumni?

Jest w czym wybierać, a stworzenie ostatecznej dwunastki było niezwykle trudnym zadaniem. Na propozycje czytelników czekaliśmy do 22 marca. Później potrzebna była burza mózgów i długie dyskusje.

Wiele propozycji się powtarzało i nic w tym dziwnego. Jak przy takiej okazji nie wspomnieć o wspaniałym zrywie Opolan, którzy skutecznie walczyli o obronę województwa? Bez tego sukcesu ten plebiscyt mógłby wyglądać zupełnie inaczej.

Jak nie pamiętać powodzi z 1997 roku, wielkiej solidarności mieszkańców miasta, którzy wówczas wzajemnie się wspierali. Wszyscy jeszcze mamy w głowach to, jak Opole walczyło z wielką wodą i jak odbudowywało się po tej tragedii. Wielu z Was uważa oczywiście, że największe osiągnięcie miasta to poszerzenie jego granic w 2017 roku.

Ale przecież mamy też wiele mniej oczywistych powodów do dumy. Trudno było je zważyć porównać i wybrać. Dlatego na naszej wspólnej liście znalazły się między innymi niezwykłe teatralne spektakle, projekty obywatelskie czy osiągnięcia inwestycyjne. Wielką dwunastkę udało się stworzyć, ale jak wybrać ten najważniejszy powód do dumy?

Od dzisiaj wszystko jest już tylko w Waszych rękach. Rozpoczynamy głosowanie w plebiscycie, a na głosy czekamy do 30 kwietnia.

Wyniki ogłosimy 8 maja. 16 czerwca natomiast odbędzie się uroczysta gala Supermiast w redakcji "Gazety Wyborczej” w Warszawie. Trzy z nich otrzymają Grand Prix przyznane przez jury ekspertów z redakcji lokalnych.

Zapraszamy do głosowania.

REGULAMIN PLEBISCYTU

Artykuł otwarty w ramach bezpłatnego limitu

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Nieograniczony dostęp do serwisów informacyjnych, biznesowych,
lokalnych i wszystkich magazynów Wyborczej.