Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W tym roku mija 30 lat od pierwszych w historii III RP wyborów do rad gmin. Z tej okazji zapraszamy Was do udziału w plebiscycie Supermiasta. Razem z Wami zastanawiamy się, co nam się najbardziej w ciągu tych 30 lat udało. Co jest największym sukcesem, z czego jesteśmy najbardziej dumni?

Do 22 marca czekaliśmy na Wasze propozycje: jakie wydarzenie, inwestycja, zjawisko było największym sukcesem miasta w ciągu ostatnich 30 lat? Spośród wszystkich zgłoszonych propozycji redakcyjne jury wybrało 12.

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ

Głosowanie trwa od kilku tygodni, a na kilka dni przed zakończeniem prowadzi utworzenie opolskich uczelni, które jeszcze w ubiegłym tygodniu zajmowały trzecie miejsce. Ale przewaga nad drugą w rankingu Miejską Biblioteką Publiczną jest niewielka.

Trzecie miejsce zajmuje natomiast obrona województwa, która tydzień temu była na pierwszym miejscu. W pierwszej trójce jednak walka jest bardzo zacięta i zapewne będzie trwała do zakończenia głosowania.

Czwarte miejsce już z większą stratą zajmuje rewitalizacja wyspy Bolko, a piąte odbudowa Opola po powodzi.

Kolejne miejsca zajmują: powiększenie Opola, otwarcie Muzeum Polskiej Piosenki i rewitalizacja Amfiteatru Tysiąclecia, ex aequo: rewitalizacja centrum i ożywienie rynku oraz Festiwal Opolskie Lamy. Następne w kolejności są: rozwój strefy ekonomicznej, sukcesy teatralne: „Iwona, księżniczka Burgunda” i „Matka Joanna od Aniołów”, utworzenie rad dzielnic i rozwój budżetu obywatelskiego.

Głosowanie potrwa do 30 kwietnia, wyniki ogłosimy 8 maja. 16 czerwca odbędzie się uroczysta gala Supermiast w redakcji „Gazety Wyborczej” w Warszawie. Trzy z nich otrzymają Grand Prix przyznane przez jury – ekspertów z redakcji lokalnych.

Zapraszamy do głosowania.

REGULAMIN PLEBISCYTU

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.