Miejska Biblioteka Publiczna została uznana za największy sukces w 30-letniej historii samorządności Opola. Tak zagłosowało ponad 40 proc. osób biorących udział w naszym plebiscycie.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W tym roku mija 30 lat od pierwszych w historii III RP wyborów samorządowych. Z okazji tej niezwykle ważnej rocznicy zaprosiliśmy Was do udziału w plebiscycie Supermiasta. To był pretekst, by zastanowić się nad tym, co nam się najlepiej w ciągu tych 30 lat udało. Co jest największym sukcesem, z czego jesteśmy najbardziej dumni.

Zacięta walka

Pod koniec marca na podstawie Waszych propozycji stworzyliśmy listę 12 niezwykłych wydarzeń, inwestycji i zjawisk. Właśnie na nie przez miesiąc można było głosować w naszym plebiscycie na opole.wyborcza.pl. W ten sposób chcieliśmy wybrać największe sukcesy miasta ostatnich 30 lat. Pierwszym zaskoczeniem była frekwencja – głos w plebiscycie oddało blisko 3 tys. osób.

Zaskakująca była też zacięta walka o pierwsze miejsce. Pierwsza trójka skrystalizowała się dość szybko. Znalazły się w niej: Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Minorytów, obrona województwa z 1998 r. oraz powołanie Uniwersytetu Opolskiego i Politechniki Opolskiej.

'Łańcuch Nadziei' podczas obrony województwa.
'Łańcuch Nadziei' podczas obrony województwa.  Fot. Rafał Mielnik / Agencja Wyborcza.pl

Na dwa tygodnie przed zakończeniem głosowania na pierwszym miejscu była obrona województwa, tydzień później prowadziły opolskie wyższe uczenie.

fot. Roman Rogalski / Agencja Wyborcza.pl

Gdy w ostatnim dniu głosowania informowaliśmy o wstępnych wynikach, prowadziła Miejska Biblioteka Publiczna. Jej przewaga wynosiła jednak ok. 200 głosów, więc wszystko podczas ostatnich godzin głosowania mogło się jeszcze zmienić. Ale się nie zmieniło. W tym czasie na bibliotekę zagłosowała kolejna rzesza osób. W ten sposób udało się wybrać największy sukces Opola.

12 sukcesów

Ale przecież samo miejsce na liście było już wielkim sukcesem, a oddane głosy dowodzą, że powodów do dumy mamy bardzo dużo, bo docenione zostały wszystkie wybrane wydarzenia. To były różne propozycje, a w wielu przypadkach o kolejności decydowało kilkanaście, a czasem nawet kilka głosów.

Oto ostateczny ranking w naszym plebiscycie:

 1. Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Minorytów
 2. Powstanie Uniwersytetu Opolskiego i Politechniki Opolskiej
 3. Obrona województwa opolskiego
 4. Rewitalizacja wyspy Bolko i Bulwarów Nadodrzańskich
 5. Odbudowa Opola po powodzi
 6. Powiększenie Opola
 7. Otwarcie Muzeum Polskiej Piosenki i rewitalizacja Amfiteatru Tysiąclecia
 8. Rewitalizacja centrum i ożywienie rynku
 9. Festiwal Opolskie Lamy
 10. Rozwój strefy ekonomicznej
 11. Sukcesy teatralne: „Iwona, księżniczka Burgunda” i „Matka Joanna od Aniołów”
 12. Utworzenie rad dzielnic i rozwój budżetu obywatelskiego.
Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Nie bardzo rozumiem, co jest zaskakującego w tym zwycięstwie? Chyba to, że MBP zaskakuje pozytywnie jako budynek i jako instytucja...
  To mieliśmy wybrać Filharmonię - Gargamela (tak, wiem - nie było takiej opcji)???
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Dziwny wybór. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze większość ma rację.
  już oceniałe(a)ś
  0
  1