Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

II tura wyborów prezydenckich 2020 już w weekend. Zmierza się w niej urzędujący prezydent Andrzej Duda (PiS) i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (KO). Tego drugiego, podobnie jak wielu innych samorządowców, poparł wcześniej Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, który wystąpił na opolskim wiecu Trzaskowskiego, krytykując prezydenturę Dudy. - Jako samorządowiec doskonale wiem, co to znaczy rozwiązywać problemy, które nie są abstrakcyjne, tylko ludzkie. Bez tej mądrości, którą wynosi się z samorządu, nie można być dobrym politykiem - mówił do mieszkańców Arkadiusz Wiśniewski. - Zdaję sobie sprawę z tego, że prezydent Polski to ogromna moc. Takim prezydentem powinien być ktoś, kto jest samodzielny i niezależny. Ktoś, kto potrafi unieść się ponad partyjne układy, nie boi się powiedzieć, że ma inne zdanie. Chciałbym, żeby prezydentem Polski był ktoś, kto potrafi nas reprezentować, a nie staje przy biurku Trumpa jak kelner - mówił Wiśniewski.

Wybory prezydenckie 2020. Za darmo do zoo, na basen i do muzeum

Teraz miasto włączyło się w wyścig frekwencyjny miast. W pierwszej turze w Opolu głosowało 67,06 uprawnionych, czyli ponad 30 tys. opolan. - By zmobilizować mieszkańców do pójścia do urn, miasto zapowiada darmowe otwarcie wszystkich miejskich instytucji kultury i sportu, jeśli 12 lipca rekord frekwencji zostanie pobity - zapowiada rzeczniczka prezydenta Katarzyna Oborska-Marciniak. - Jeśli podczas drugiej tury wyborów padnie rekord frekwencji, to w dniach 18 i 19 lipca otwarte za darmo dla mieszkańców miasta zostaną: Ogród Zoologiczny, Muzeum Polskiej Piosenki, Galeria Sztuki Współczesnej, Zamek Górny, Wieża Piastowska czy Basen Letni „Błękitna Fala” - dodaje.

12 lipca w Opolu ponownie otwartych będzie 79 obwodowych komisji wyborczych. Na dziś uprawnionych do głosowania w stolicy województwa opolskiego jest 100 451 osób.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.