TVP odmówiła "Gazecie Wyborczej" akredytacji na Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki, który organizuje wspólnie z miastem za publiczne pieniądze. Powód? Oficjalnie - epidemia, nieoficjalnie - wiadomo.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Taka sytuacja zdarzyła się po raz pierwszy. Do tej pory opolska redakcja "Gazety Wyborczej" co roku relacjonowała festiwal polskiej piosenki i przyglądała się jego organizacji. Dzięki temu jej Czytelnicy i Prenumeratorzy mogli nie tylko czytać wywiady z wokalistami i śledzić postępy prób, ale też mogli dowiedzieć się, jak od środka wygląda festiwal, na który jako mieszkańcy Opola wydają pieniądze.  

Festiwal w Opolu. Pustych ławek i statystów nie widać w telewizji

Wyborcza pokazywała m.in. puste ławki podczas benefisu Jana Pietrzaka , kiedy telewizyjni kamerzyści robili wszystko, by ich nie zauważyć. Potężnie wygwizdany przez publiczność prezes TVP  Jacek Kurski też pewnie mógłby udawać, że nic się nie dzieje , gdyby to zależało tylko od przekazu jego pracowników. Wyborcza pokazywała też bawiących się w pierwszych rzędach polityków PiS i tańczącą na widowni „wspaniałą opolską publiczność”, która okazywała się statystami . Ale też opisywała autentyczne wzruszenia widowni po benefisach ulubionych artystów czy nadzieje związane z odświeżeniem formuły festiwalu. Mogła to wszystko robić, ponieważ na miejscu, czyli w opolskim amfiteatrze, pracowali jej dziennikarze i fotoreporterzy. To dzięki pracy dziennikarzy Opolanom łatwiej ocenić czy pieniądze, które co roku wydają jako mieszkańcy miasta i jako podatnicy na organizację festiwalu w Opolu, są wydawane dobrze.  

Oświadczenie opolskiego ratusza: TUTAJ

Festiwal w Opolu nie dla opolskiej redakcji

W tym roku po raz pierwszy od czasu istnienia redakcji "Wyborczej" w Opolu TVP odmówiła akredytacji na festiwal jej dziennikarzowi i fotoreporterce. Pomimo tego, że przyznaje je innym mediom, w tym o znacznie mniejszym zasięgu lub nijak niezwiązanym z Opolem ("Wyborcza" jest największym opiniotwórczym dziennikiem w kraju, ma też 21 lokalnych redakcji). TVP twierdzi oficjalnie, że przyczyną odmowy jest "ograniczenie liczby dziennikarzy akredytowanych przy 57. KFPP w Opolu z uwagi na obostrzenia związane z COVID-19", ale chyba nikt nie jest w stanie w to uwierzyć. 

Telewizja odmówiła też akredytacji kieleckim dziennikarzom "Wyborczej" podczas organizowanego wspólnie z miastem Festiwalu Muzyki Tanecznej (pomysł powstał w czasie, kiedy się mówiło o tym, że Jacek Kurski chce przenieść festiwal w Opolu do Kielc). Tam również festiwal jest organizowany za publiczne pieniądze. 

To, że publiczna telewizja wyrzuca z organizowanej przez siebie i przez opolski ratusz redakcję, za którą stoi ponad 240 tys. prenumeratorów czytających jej serwis z szacunku do treści - a nie jak w przypadku telewizji: z ustawowego obowiązku - pokazuje dobitnie, jak bardzo stoczyła się TVP. Organizując festiwal z prawie 60-letnią tradycją, sięga w XXI wieku po narzędzia cenzorskie. 

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej na ten temat
Komentarze
Zaloguj się
Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
Żadna strata, zapewniam. Nie znacie swoich czytelników skoro sądzicie, że oczekują relacji z pisich imprez.
@CzerwonaPlaneta?
W internecie, będzie dużo zdjęć, gdy będą np. pustki w amfiteatrze, więc się zbytnio nie martwię. Prawda będzie ukazana. A co do kurskiego, kiedyś będzie żebrał, jak już kiedyś zebrał
już oceniałe(a)ś
5
0
No Zenek będzie, Pietrzak będzie i jacyś jeszcze klakierzy władzy? Przewidywalne, nudne, za to płatnymi pozdrowieniami od telewidzów. Tak. Wraca stare. Nie może więc dziwić decyzja o cenzurze. Swoją drogą, to na ul.Mysiej w Wawce co teraz się znajduje? Rząd nie zamierza tam nic repolonizować?
@fan_politbiura
Ambasada Irlandii. To dobry znak.
już oceniałe(a)ś
4
0
Bedzie Marylka , Pietrzak, Zenek moze Kapela spod Baryczy, jakis chor zakonnic.... i suweren bedzie sie cieszyl!

A kiedy festiwal piesni religijnych?
Oj... zebym nie wykrakal.
już oceniałe(a)ś
19
1
To na którym miejscu w światowym rankingu wolności mediów już jesteśmy, że się tak brutalnie zapytam? Ostatnie? Czy skali zabrakło. Bolszewickie metody jak w mordę strzelił. Albo chwalisz władzę albo wypad z kina.
już oceniałe(a)ś
17
0
Ignorować.
już oceniałe(a)ś
16
0
PiSiory lubią się zabawić, jak nie w Opolu to u Rydzyka
już oceniałe(a)ś
13
0
Ktoś się zdziwił?
już oceniałe(a)ś
12
0
Katolicka banda fuehrera narodowych socjalistów.. Co za zdradzieckie ścierwa..
już oceniałe(a)ś
11
0