TVP odmówiła "Gazecie Wyborczej" akredytacji na Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki, który organizuje wspólnie z miastem za publiczne pieniądze. Powód? Oficjalnie - epidemia, nieoficjalnie - wiadomo.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Taka sytuacja zdarzyła się po raz pierwszy. Do tej pory opolska redakcja "Gazety Wyborczej" co roku relacjonowała festiwal polskiej piosenki i przyglądała się jego organizacji. Dzięki temu jej Czytelnicy i Prenumeratorzy mogli nie tylko czytać wywiady z wokalistami i śledzić postępy prób, ale też mogli dowiedzieć się, jak od środka wygląda festiwal, na który jako mieszkańcy Opola wydają pieniądze.  

Festiwal w Opolu. Pustych ławek i statystów nie widać w telewizji

Wyborcza pokazywała m.in. puste ławki podczas benefisu Jana Pietrzaka, kiedy telewizyjni kamerzyści robili wszystko, by ich nie zauważyć. Potężnie wygwizdany przez publiczność prezes TVP Jacek Kurski też pewnie mógłby udawać, że nic się nie dzieje, gdyby to zależało tylko od przekazu jego pracowników. Wyborcza pokazywała też bawiących się w pierwszych rzędach polityków PiS i tańczącą na widowni „wspaniałą opolską publiczność”, która okazywała się statystami. Ale też opisywała autentyczne wzruszenia widowni po benefisach ulubionych artystów czy nadzieje związane z odświeżeniem formuły festiwalu. Mogła to wszystko robić, ponieważ na miejscu, czyli w opolskim amfiteatrze, pracowali jej dziennikarze i fotoreporterzy. To dzięki pracy dziennikarzy Opolanom łatwiej ocenić czy pieniądze, które co roku wydają jako mieszkańcy miasta i jako podatnicy na organizację festiwalu w Opolu, są wydawane dobrze.  

Oświadczenie opolskiego ratusza: TUTAJ

Festiwal w Opolu nie dla opolskiej redakcji

W tym roku po raz pierwszy od czasu istnienia redakcji "Wyborczej" w Opolu TVP odmówiła akredytacji na festiwal jej dziennikarzowi i fotoreporterce. Pomimo tego, że przyznaje je innym mediom, w tym o znacznie mniejszym zasięgu lub nijak niezwiązanym z Opolem ("Wyborcza" jest największym opiniotwórczym dziennikiem w kraju, ma też 21 lokalnych redakcji). TVP twierdzi oficjalnie, że przyczyną odmowy jest "ograniczenie liczby dziennikarzy akredytowanych przy 57. KFPP w Opolu z uwagi na obostrzenia związane z COVID-19", ale chyba nikt nie jest w stanie w to uwierzyć. 

Telewizja odmówiła też akredytacji kieleckim dziennikarzom "Wyborczej" podczas organizowanego wspólnie z miastem Festiwalu Muzyki Tanecznej (pomysł powstał w czasie, kiedy się mówiło o tym, że Jacek Kurski chce przenieść festiwal w Opolu do Kielc). Tam również festiwal jest organizowany za publiczne pieniądze. 

To, że publiczna telewizja wyrzuca z organizowanej przez siebie i przez opolski ratusz redakcję, za którą stoi ponad 240 tys. prenumeratorów czytających jej serwis z szacunku do treści - a nie jak w przypadku telewizji: z ustawowego obowiązku - pokazuje dobitnie, jak bardzo stoczyła się TVP. Organizując festiwal z prawie 60-letnią tradycją, sięga w XXI wieku po narzędzia cenzorskie. 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Bartosz T. Wieliński poleca
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Żadna strata, zapewniam. Nie znacie swoich czytelników skoro sądzicie, że oczekują relacji z pisich imprez.
  @CzerwonaPlaneta?
  W internecie, będzie dużo zdjęć, gdy będą np. pustki w amfiteatrze, więc się zbytnio nie martwię. Prawda będzie ukazana. A co do kurskiego, kiedyś będzie żebrał, jak już kiedyś zebrał
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  No Zenek będzie, Pietrzak będzie i jacyś jeszcze klakierzy władzy? Przewidywalne, nudne, za to płatnymi pozdrowieniami od telewidzów. Tak. Wraca stare. Nie może więc dziwić decyzja o cenzurze. Swoją drogą, to na ul.Mysiej w Wawce co teraz się znajduje? Rząd nie zamierza tam nic repolonizować?
  @fan_politbiura
  Ambasada Irlandii. To dobry znak.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  Bedzie Marylka , Pietrzak, Zenek moze Kapela spod Baryczy, jakis chor zakonnic.... i suweren bedzie sie cieszyl!

  A kiedy festiwal piesni religijnych?
  Oj... zebym nie wykrakal.
  już oceniałe(a)ś
  19
  1
  To na którym miejscu w światowym rankingu wolności mediów już jesteśmy, że się tak brutalnie zapytam? Ostatnie? Czy skali zabrakło. Bolszewickie metody jak w mordę strzelił. Albo chwalisz władzę albo wypad z kina.
  już oceniałe(a)ś
  17
  0
  Ignorować.
  już oceniałe(a)ś
  16
  0
  PiSiory lubią się zabawić, jak nie w Opolu to u Rydzyka
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  Ktoś się zdziwił?
  już oceniałe(a)ś
  12
  0
  Katolicka banda fuehrera narodowych socjalistów.. Co za zdradzieckie ścierwa..
  już oceniałe(a)ś
  11
  0