Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

III Marsz Równości w Opolu odbędzie się 25 września. Będzie pierwszym, nad którym patronat wziął prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, choć od razu zadeklarował też, że nie weźmie udziału w wydarzeniu. Każdy z dotychczasowych opolskich marszów przebiegał spokojnie, pomimo kontrmanifestacji, prowokacji, a czasem także aktów wandalizmu ze strony przeciwników tego rodzaju zgromadzeń.

III Marsz będzie wyjątkowy, bo po raz pierwszy odbywa się jesienią, a nie latem i po raz pierwszy w warunkach pandemii i ograniczeń związanych z COVID-19. Nic dziwnego, że tematem spotkania i dyskusji będzie nie tylko równość praw, ale szczególnie prawo do protestu i prawo do zgromadzeń. Gościem spotkania w Meduzie będzie opolski adwokat Jacek Różycki, członek Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, członek zarządu Amnesty International Polska, specjalista zagadnień związanych z prawami człowieka, praktyk, który wielokrotnie stawał w obronie osób, którym prawo do protestu starano się na różne sposoby ograniczać.

III Marsz Równości w Opolu. Najpierw film, potem dyskusja

Wcześniej jednak uczestnicy będą mogli obejrzeć film 7-My Sierpnia. - Film ukazuje sytuację osób LGBT+ w Polsce oczami uczestniczek i uczestników demonstracji solidarnościowej z aresztowaną Margot w dniu 7 sierpnia 2020 - piszą organizatorzy wydarzenia. - 7-My Sierpnia to spojrzenie na życie osób LGBT+ w kraju, w którym homofobia stała się planem czołowych polityków na rządzenie. Poznajemy historie osób, które uczestniczyły 7 sierpnia 2020 r. w demonstracji solidarnościowej po zatrzymaniu Margot na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie - opisują.

Początek o godz. 16, wstęp wolny.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.