Już dziesięć lat minęło od wielkiego remontu nabrzeży Odry w Opolu. Dzięki funduszom z Unii Europejskiej powstała nie tylko iluminacja bulwarów i nowa fontanna, ale i wyremontowany został park Nadodrzański.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Opole od zarania dziejów związane jest z rzeką Odrą. W okolicach Groszowic, a także w centrum miasta koryto największej śląskiej rzeki uformowało się w szerokie zakola.

Władze miasta ponad dziesięć lat temu zdecydowały się przywrócić rzece dawny blask. Zrealizowany w latach 2010-2011 projekt unijny "Zwiększenie atrakcyjności turystycznej Miasta Opola poprzez zagospodarowanie terenów wzdłuż Odry" promowany był pod nazwą "Odra uRzeka".

Nad odnogą Odry w Opolu powstał piękny bulwar, który stał się atrakcją turystyczną miasta. Młynówka to dawne koryto Odry w centrum Opola, oddzielające wyspę Pasieka (z amfiteatrem, Muzeum Polskiej Piosenki oraz budynkami urzędów: wojewódzkiego i marszałkowskiego) od Starego Miasta.

Młynówka w Opolu
Młynówka w Opolu  Paweł Szpala

Młynówka do wielkiej powodzi w 1600 roku była głównym korytem rzeki. W XVIII wieku została nazwana obecnym mianem (niem. Mühlgraben) od dwóch młynów, które działały w jej okolicy.

Bulwary mają długość ok. 1,3 km. Prowadzą od położonego tuż przy Opolskim Urzędzie Wojewódzkim mostu Zamkowego aż po ul. Korfantego. Tworzą je wyłożone kamienną kostką ścieżki, ozdobne murki, skalne ogródki i wygodne zejścia nad wodę.

Bulwar spacerowy nad Młynówką tworzy szlak spacerowy, prowadzący od opolskiego Starego Miasta przez zieloną część Opola. Mieszkańcy tu spacerują, biegają, odpoczywają lub łowią ryby. 

Opolska Wenecja i park jak nowy

W ramach projektu finansowanego ze środków Unii Europejskiej powstała też specjalna iluminacja nadrzecznych kamienic. Ta część miasta zwana jest „Opolską Wenecją", gdzie mieszkańcy i turyści chętnie robią sobie zdjęcia.

- Opolska Wenecja w dzień nie wygląda jakoś nadzwyczajnie, jednak w nocy poprzez oświetlenie oraz budynki odbijające się pięknie w wodzie robi już efektowne wrażenie. Najpiękniejsze zdjęcia wychodzą z mostu naprzeciwko wieży - czytamy w opiniach na Google Maps.

Ważną częścią działań była też rewitalizacja terenów zielonych. Park Nadodrzański, położony na południe od linii kolejowej E-30 prowadzącej z Opola do Wrocławia, ma powierzchnię około 6 hektarów. Powstał prawdopodobnie przed 1800 rokiem i jest położony na terenie zalewowym. Przed wojną nazywany był Wäldchen ("lasek").

W zabytkowym parku wybudowane zostały nowe alejki spacerowe i rowerowe. W trakcie renowacji powstały też nowe lampy, plac zabaw, scena plenerowa, a także ścianka wspinaczkowa i nowe ławki. Pojawiły się jeszcze nowe drzewa i krzewy.

Park Nadodrzański
Park Nadodrzański  UM Opole

Ta część projektu "Odra uRzeka" kosztowała ponad 2 mln zł, z czego blisko 800 tys. to unijne dofinansowanie. Na terenie parku Nadodrzańskiego pojawiła się też siłownia na wolnym powietrzu, zamontowane zostały urządzenia, przeznaczone zarówno do treningu aerobowego, jak i siłowego.

Rewitalizacja parku lekko się opóźniła. Wybrane w przetargu Opolskie Przedsiębiorstwo Usług Drogowych miało oddać park po renowacji w październiku 2010 roku, ale inwestycja zakończyła się w maju kolejnego roku. Opolski ratusz naliczył wykonawcy karę umowną w wysokości 140 tysięcy złotych.

Na nowo zaaranżowany został też staw Zamkowy w samym sercu wyspy Pasieka. Dawny zamek został wyburzony przed wojną, by ustąpić miejsce modernistycznemu gmachowi dawnej rejencji opolskiej, dziś - urzędu wojewódzkiego i marszałkowskiego. Została po nim tylko Wieża Piastowska.

Staw Zamkowy
Staw Zamkowy  Jaroslaw Małkowski

Podświetlona i gruntownie odnowiona została fontanna. 33 dysze mają wystrzeliwać strumienie wody na wysokość ponad 8 metrów. Dzięki remontowi możliwe jest organizowanie specjalnych spektakli typu „światło i dźwięk".

Fontanna przy stawie Zamkowym
Fontanna przy stawie Zamkowym  P. Szpala

Po dziesięciu latach instalacja wymagała jednak remontu. W ubiegłym roku miejscy radni przeznaczyli 800 tys. zł na zlikwidowanie usterki: nieszczelności instalacji wodociągowej, położonej pod dnem niecki fontanny. 

Obok zrewitalizowanego stawu Zamkowego prowadzi turystyczna trasa z opolskiego Rynku do Amfiteatru, znanego z organizacji corocznych opolskich festiwali, bulwaru Karola Musioła i nad Odrę.

Pieniądze z Unii na rozwój

Pierwotnie opolski magistrat zakładał, że całe przedsięwzięcie związane z remontem miejsc nadrzecznych będzie kosztować 15 mln zł.

- Gdy składaliśmy wniosek o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego w 2007 roku, nie mieliśmy jeszcze dokumentacji projektowych. Koszty więc szacowaliśmy na podstawie podobnych zadań - tłumaczył Mirosław Pietrucha, ówczesny rzecznik prezydenta Opola.

Wniosek został przyjęty, a zarząd województwa opolskiego wpisał go na tzw. listę projektów kluczowych. Co oznaczało, że nie musiał konkurować o dofinansowanie z innymi projektami z terenu całego województwa.

W sumie Opole mogło liczyć na 9 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej (dokładna kwota to: 8 932 580,80 zł). W ramach funduszy unijnych renowację finansował Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Program Operacyjny Województwa Opolskiego na lata 2007-2013, z puli na rozwój infrastruktury turystycznej i rekreacyjno-sportowej. 

Urzędnicy pierwotnie szacowali, że inwestycja łącznie będzie kosztować 25 mln zł. Ostatecznie skończyło się na kwocie prawie 21 mln zł (dokładnie: 20 853 886,29 zł).

Nagroda dla remontu

O remoncie jest głośno nie tylko w samym Opolu. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przyznała projektowi „Odra uRzeka" wyróżnienie w Konkursie na Polską Nagrodę Krajobrazową 2020. 

Nagroda ma wspierać realizację przyjętej przez państwa Rady Europy Europejskiej Konwencji Krajobrazowej oraz wyróżnić wzorcowe inicjatywy i działania w zakresie zrównoważonego planowania i gospodarowania krajobrazem.

Park Nadodrzański
Park Nadodrzański  Paweł Szpala

W uzasadnieniu decyzji o przyznaniu wyróżnienia można przeczytać, że decyzja była podyktowana kompleksowym podejściem do obszarów nadrzecznych znajdujących się w granicach miasta, uwzględniającym zarówno funkcje społeczne, estetyczne i ekologiczne krajobrazu, jak i bezpieczeństwo powodziowe. 

W organizowanym przez "Gazetę Wyborczą" tegorocznym konkursie "Szukamy Złotych Gwiazd" na najlepsze inwestycje UE z regionu opolskiego projekt uzyskał czwarte miejsce, ex aequo z centrum przesiadkowym Opole Wschodnie. Prześcignęły go: nowoczesna komunikacja, nowa siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu oraz cyfrowa rewolucja w geodezji.

RAPORT NIERUCHOMOŚCI
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Teraz PKP trzeba będzie dobrze docisnąć, żeby park przywrócili do stanu poprzedniego.
  Tak faktycznie, nie na papierze.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Dzisiaj 1 kwietnia czyli Prima- Aprilis . Pan redaktor wizytował Park Nadodrzański i tereny związane z inwestycją PKP przed napisaniem artykułu...?
  już oceniałe(a)ś
  1
  0