Oto dziewi耩 propozycji w plebiscycie na ulubione zielone miejsce w Opolu. G這sowanie ju si rozpocz窸o.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Na podstawie propozycji Czytelników stworzyliśmy listę dziewięciu najładniejszych lub najbardziej ulubionych zielonych miejsc w Opolu. Teraz w internetowym głosowaniu wybierzemy to jedno, najbardziej wyjątkowe. Głosowanie trwa do 29 maja.

Tutaj znajdziesz propozycje 12 najpiękniejszych zielonych miejsc w województwie.

Stawy na Malinie

fot. Roman Rogalski / Agencja Wyborcza.pl

To niezwykłe miejsce znajduje się zaledwie 7 km od centrum Opola. Drzewa, łąki i woda, a wśród nich jedno z pierwszych w Opolu kąpielisk zagospodarowanych przez miasto. Szczególnie chwalone jako bardzo bezpieczne przez rodziny z małymi dziećmi. Cała okolica to idealne miejsce do spacerów i wypraw rowerowych. Ostatnio pojawiła się nowa atrakcja, mobilna sauna.

Wyspa Bolko

Fot. Jagoda Gorol / Agencja Wyborcza.pl

Tego miejsca nikomu nie trzeba przedstawiać. Największy park w Opolu to miejsce, które odwiedzają tysiące mieszkańców. Oczywiście ogromnym magnesem jest ogród zoologiczny, jednak bez trudu można tu znaleźć także zakątki, w których w spokoju można poczytać np. książkę. Wybudowany niedawno park 800-lecia sprawi, że za kilka lat wyspa będzie jeszcze bardziej zielona.

Park na osiedlu AK

Zielona enklawa największego w Opolu osiedla. Jego mieszkańcy nie muszą się daleko wybierać, by pójść na spacer czy pojeździć na rolkach i rowerze. A jako jedyni w mieście mają zimą idealne miejsce do zjeżdżania na sankach. Trudno dziś wyobrazić sobie to osiedle bez takiego parku.

Kąpielisko Bolko

fot. Roman Rogalski / Agencja Wyborcza.pl

Największe i chyba najlepiej zagospodarowane kąpielisko w Opolu. W lecie chętnie odwiedzane przez mieszkańców, a wybudowany pomost jest wtedy zwykle bardzo obleganą atrakcją. Ale to też niezwykłe miejsce ze względu na przepiękne otoczenie. Natomiast trasa spacerowa wzdłuż Odry sprawia, że odwiedzane jest praktycznie przez cały rok.

Grudzicki Grąd

Dzień Lasu w Opolu. Spacer po użytku ekologicznym Grąd Grudzicki
Dzień Lasu w Opolu. Spacer po użytku ekologicznym Grąd Grudzicki  amd

Jeszcze Opole, ale już nie miasto. Grudzicki Grąd ma status użytku ekologicznego, to niewielka ochrona, która daje jednak pewne możliwości w upominaniu się o leciwe dęby czy urozmaicone runo, które można podziwiać w Grudzicach. Dzięki temu jednak można się wybrać na spacer do niemal dzikiego lasu. A przy odrobinie szczęścia można np. spotkać bobra.

Park Nadodrzański

MICHAŁ GROCHOLSKI

To kolejne z najczęściej odwiedzanych przez mieszkańców Opola miejsc. Nic dziwnego – spacer bulwarami nad Odrą to duża przyjemność. Przy okazji można skorzystać z siłowni pod chmurką, a dziecko wysłać na plac zabaw. W ciepłe dni nie brakuje tu także amatorów słonecznych kąpieli, opalających się na kocach przy rzece.

Ścieżka przyrodnicza w NWK

ALEKSANDRA KOSZYK

To wciąż jedno z mniej znanych i niedocenianych zielonych miejsc w Opolu, ale zasługuje na to, by sytuacja się zmieniła. Tuż za kościołem w Nowej Wsi Królewskiej roztaczają się piękne tereny rekreacyjne z boiskami, siłownią i placem zabaw. Jest też przepiękny staw i ścieżka edukacyjna wybudowana 10 lat temu. Dzięki niej możemy poznać przyrodnicze walory okolicznych łąk. Idealne miejsce na spędzanie wolnego czasu połączone z odrobiną nauki.

Muzeum Wsi Opolskiej

Fot. Rafał Mielnik / AG

Kojarzy się oczywiście z niezwykłymi zabytkowymi budynkami, warsztatami dla dzieci i młodzieży czy najsłynniejszym w województwie jarmarkiem wielkanocnym. To miejsce jednak robi zupełnie inne wrażenie, gdy wybierzemy się tam w powszedni dzień, gdy nie ma zgiełku i tłumu. Okazuje się, że spacer wśród zabytkowych chat może być kojący, a przede wszystkim łatwiej wtedy odkryć, w jak pięknych okolicznościach przyrody muzeum zostało zaaranżowane. Można tu spędzić wiele spokojnych godzin.

Kamionka Piast

Fot. materiały Urzędu Miasta w Opolu

To najnowsza zielona atrakcja Opola. Przez wiele lat zaniedbane i dzikie sąsiedztwo nieczynnego już wyrobiska zamieniło się w bardzo atrakcyjne miejsce niemal w centrum miasta. Na zrewitalizowanej kamionce zasadzono drzewa i krzewy, wybudowano ścieżki pieszo-rowerowe i punkty widokowe. Są też boiska, budki dla owadów, a nawet przystań dla nurków.

Supermiasta 2022
CZYTAJ WIĘCEJ
Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Wi璚ej na ten temat
Komentarze
Zaloguj si
Chcesz do陰czy do dyskusji? Zosta naszym prenumeratorem