Supermiasta I Superregiony. Już dzisiaj zakończymy głosowanie w naszym plebiscycie na najpiękniejsze zielone miejsca w Opolu i województwie opolskim. W Opolu Muzeum Wsi Opolskiej goni Wyspę Bolko, w województwie na prowadzenie raz wychodzi park przy Zamku w Mosznej, a raz Opolska Amazonka.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

To już trzecia edycja naszego plebiscytu Supermiasta i Superregiony, a głosowanie trwa już blisko trzy tygodnie.

W tej edycji plebiscytu wybieramy ulubioną zieloną przestrzeń w Opolu i województwie opolskim. Wcześniej wspólnie z Czytelnikami udało nam się wybrać największe osiągnięcia w 30-letniej historii samorządu Opola oraz najważniejsze wyzwania dla miasta i regionu na najbliższe 20 lat.

Od kwietnia przez dwa tygodnie zbieraliśmy Wasze propozycje ulubionych zielonych miejsc w Opolu i na Opolszczyźnie. To właśnie na ich podstawie powstały dwie listy takich miejsc – dla Opola i województwa – na które już od dwóch tygodni można głosować w naszym plebiscycie internetowym. Głosowanie potrwa do 29 maja. 3 czerwca ogłosimy wyniki plebiscytu. Głosować można na: opole.wyborcza.pl.

Dzisiaj prezentujemy kandydatów z pierwszych piątek w obu kategoriach.

Faworyt był jeden

W Opolu praktycznie od początku w rankingu prowadzi wyspa Bolko. Trudno to nazwać zaskoczeniem, skoro to miejsce odwiedzają tysiące Opolan. Oczywiście ogromnym magnesem jest znajdujące się na wyspie zoo, jednak atrakcji w największym opolskim parku jest znacznie więcej. Wyspa zajmuje więc pewne pierwsze miejsce, ale czy bezpieczne? Przekonamy sie za kilka godzin. jednak wobec trzech dni, które pozostały na głosowanie, nie można powiedzieć, że niezagrożone.

W pierwszym tygodniu głosowania drugie miejsce zajmował park na osiedlu AK, w drugim tygodniu głosowania jednak wiceliderem zostało Muzeum Wsi Opolskiej i na razie utrzymuje taką właśnie pozycję. Co więcej zbliża się do Wyspy Bolko.

Tutaj znajdziesz opisy wszystkich propozycji na najpiękniejsze zielone miejsca w Opolu.

Oto pięć propozycji na najpiękniejsze zielone miejsce w Opolu, które do tej pory otrzymały najwięcej głosów:

1. Wyspa Bolko

Głosowanie trwa do 29 maja.
Głosowanie trwa do 29 maja.  Fot. Aleksandra Koszyk / Agencja Wyborcza.pl

Tego miejsca nikomu nie trzeba przedstawiać. Największy park w Opolu to miejsce, które odwiedzają tysiące mieszkańców. Oczywiście ogromnym magnesem jest ogród zoologiczny, jednak bez trudu można tu znaleźć także zakątki, w których w spokoju można np. poczytać książkę. Wybudowany niedawno park 800-lecia sprawi, że za kilka lat wyspa będzie jeszcze bardziej zielona.

2. Muzeum Wsi Opolskiej

Fot. Rafał Mielnik / Agencja Wyborcza.pl

Kojarzy się oczywiście z niezwykłymi zabytkowymi budynkami, warsztatami dla dzieci i młodzieży czy najsłynniejszym w województwie jarmarkiem wielkanocnym. To miejsce jednak robi zupełnie inne wrażenie, gdy wybierzemy się tam w powszedni dzień, gdy nie ma zgiełku i tłumu. Okazuje się, że spacer wśród zabytkowych chat może być kojący, a przede wszystkim łatwiej wtedy odkryć, w jak pięknych okolicznościach przyrody muzeum zostało zaaranżowane. Można tu spędzić wiele spokojnych godzin.

3. Kamionka Piast

Fot. materiały Urzędu Miasta w Opolu

To najnowsza zielona atrakcja Opola. Przez wiele lat zaniedbane i dzikie sąsiedztwo nieczynnego już wyrobiska zamieniło się w bardzo atrakcyjne miejsce niemal w centrum miasta. Na zrewitalizowanej kamionce zasadzono drzewa i krzewy, wybudowano ścieżki pieszo-rowerowe i punkty widokowe. Są też boiska, budki dla owadów, a nawet przystań dla nurków.

4. Park na osiedlu AK

Fot. Michał Grocholski / Agencja Wyborcza.pl

Zielona enklawa największego w Opolu osiedla. Jego mieszkańcy nie muszą się daleko wybierać, by pójść na spacer czy pojeździć na rolkach i rowerze. A jako jedyni w mieście mają zimą idealne miejsce do zjeżdżania na sankach. Trudno dziś wyobrazić sobie to osiedle bez takiego parku.

5. Grudzicki Grąd

Dzień Lasu w Opolu. Spacer po użytku ekologicznym Grąd Grudzicki
Dzień Lasu w Opolu. Spacer po użytku ekologicznym Grąd Grudzicki  amd

Jeszcze Opole, ale już nie miasto. Grudzicki Grąd ma status użytku ekologicznego, to niewielka ochrona, która daje jednak pewne możliwości w upominaniu się o leciwe dęby czy urozmaicone runo, które można podziwiać w Grudzicach. Dzięki temu jednak można się wybrać na spacer do niemal dzikiego lasu, a przy odrobinie szczęścia np. spotkać bobra.

Zmiana lidera

Od początku spodziewaliśmy się, że jeszcze bardziej zacięta rywalizacja będzie miała miejsce w plebiscycie wojewódzkim. Mamy w regionie kilka bardzo niezwykłych zielonych enklaw. Przez bardzo długi czas prowadziła Opolska Amazonka, czyli rzeka Mała Panew, na której organizowane są spływy kajakowe.

Kilka dni temu punktami z liderem zrównał się jednak park przy zamku w Mosznej, by ostatecznie wyjść na prowadzenie. Tu jednak absolutnie nic nie jest przesądzone, ponieważ w sobotni poranek (28 maja) obie propozycje miały tyle samo punktów, a głosowanie trwa jeszcze kilka godzin.  Równie zaciętą walkę obserwujemy na kolejnych miejscach, ale każda z tych propozycji ma jeszcze także szansę na wygranie.

Tutaj znajdziesz opisy wszystkich propozycji na najpiękniejsze zielone miejsca w województwie.

Oto pięciu kandydatów, którzy do tej pory otrzymali najwięcej głosów:

1. Park przy zamku w Mosznej

GRZEGORZ CELEJEWSKI

Tego miejsca nikomu nie trzeba przedstawiać. Zamek w Mosznej to turystyczna wizytówka Opolszczyzny, znana w całym kraju. Niewiele jednak osób wie, że wspaniały, 200-hektarowy park przy zamku jest uznawany przez ekspertów za najcenniejszy na Opolszczyźnie. Powstał w XVI w. wraz z pierwszymi budowlami pałacowymi. Natomiast obecny pałac, który swoją świetność przeżywał na początku XX w., został zbudowany przez magnacką rodzinę przemysłowców von Tiele-Winckler. Wtedy też powstały malownicze kanały, stawy i alejki w parku. Z całej Europy sprowadzano wówczas wiele gatunków roślin obcego pochodzenia.

2. Opolska Amazonka

Opolska Amazonka
Opolska Amazonka  Fot. Grzegorz Misiak / Agencja Wyborcza.pl

Rzeka Mała Panew to na Opolszczyźnie ulubione miejsce kajakarzy. Spływy na rzece organizuje kilka firm, więc nietrudno znaleźć sposób na skorzystanie z tej atrakcji, a warto. I jak mówią osoby, które chętnie pływają kajakiem, trudno ocenić, czy rzeka jest najatrakcyjniejsza wiosną, latem czy jesienią. O każdej porze roku jest inaczej i zawsze pięknie. Rzeka ani nie jest zbyt płytka, ani też zbyt głęboka, więc jest dobra dla mniej i bardziej wprawionych kajakarzy i praktycznie całych rodzin. Skąd nazwa Opolska Amazonka? Jak przekonują bywalcy, nie tylko lasy, wzdłuż których płynie Mała Panew, ale także nawet kolor wody przypominają jedną z najdzikszych rzek. Tylko że w opolskim, rekreacyjnym wydaniu.

3. Stobrawski Park Krajobrazowy

Stobrawski Park Krajobrazowy
Stobrawski Park Krajobrazowy  Fot. Piotr Zapotoczny / Agencja Wyborcza.pl

To może być zaskoczenie, ale ten park należy do największych parków krajobrazowych w Polsce. Obejmuje obszar ponad 50 tys. ha i znajduje się na terenie 12 gmin. Przede wszystkim to doskonałe miejsce, w którym można obcować z przyrodą i podczas każdej kolejnej wyprawy odkrywać nowe niezwykłe zakamarki. Setki hektarów lasów zapewniają ciszę i spokój. Jednym z głównych celów wypraw są wydmy, unikatowe w skali kraju – poza bałtyckim wybrzeżem oczywiście. W dolinach rzek żyją cenne gatunki zwierząt, głównie ptaków, takich jak kania czarna, kania ruda (która jest symbolem parku), koszatka, orlik krzykliwy. Nad stawami hodowlanymi można zobaczyć bielika, czaplę siwą i białą oraz kormorana.

4. Góra św. Anny

RAFAŁ MIELNIK

Atrakcje tego miejsca można wymieniać bardzo długo. Wapienny amfiteatr, słynny pomnik, sanktuarium czy wygasły wulkan, który ostatni raz odezwał się 27 mln lat temu. Góra św. Anny to jednak przede wszystkim najwyższe wzniesienie utworzonego w 1988 r. parku krajobrazowego, bez wątpienia miejsca doskonale znanego wszystkim Opolanom. Miejsce dobre na rowerowe wypady, a także na rodzinne spacery. W przepięknych lasach przygotowano kilka szlaków bardziej i mniej zaawansowanych. Z pewnością każdy znajdzie tutaj dla siebie coś interesującego.

5. Jeziora Turawskie

Fot. Adam Juszczak / Agencja Wyborcza.pl

Przez wiele lat na wakacje przyjeżdżali tutaj turyści z połowy południowej Polski i co najważniejsze – po kilkuletniej zapaści jeziora odżyły na nowo. W sumie cztery akweny sprawiają, że miłośnicy wody mogą tutaj korzystać z wielu atrakcji. Największe jezioro to mekka żeglarzy, wędkarzy i uprawiających sporty motorowodne. Na promenadzie przy nim, zwłaszcza w weekendy, panują klimaty jak z mazurskich kurortów, gdzie jest tłoczno i gwarno. Ale bez trudu można tu znaleźć setki miejsc gwarantujących ciszę i spokój. Piękne, otaczające jeziora lasy to idealne miejsce na spacery i wyprawy rowerowe. Baza noclegowa jest bardzo bogata i na dobrym poziomie.

Supermiasta 2022
CZYTAJ WIĘCEJ
icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  zaraz zaraz a gdzie park w Lipnie?
  już oceniałe(a)ś
  0
  0