Już 21. raz "Gazeta Wyborcza" zaprosiła na Poloneza Maturzystów. W tym roku korowód poprowadzili: Adriana Adamek z klubu siatkarskiego Uni Opole i Leszek Malec z Teatru im. Jana Kochanowskiego. Tańczył też prezydent Opola i rektor Uniwersytetu Opolskiego.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

- To wyjątkowa tradycja i cieszę się, że jest kontynuowana. Podobno osoby, które zatańczą dziś poloneza, mają zdaną maturę. Nie chodzi jednak tylko o zdanie matury, ale o to, by zdać ją jak najlepiej, i tego życzę wszystkim maturzystom. Wierzę, że zdanie matury otworzy wam drogę do realizacji marzeń, pragnień i podbicia świata. Mam jednak nadzieję, że nie zapomnicie o Opolu, kiedyś tu wrócicie i będziemy wspólnie dbali o nasze miasto. Trzymamy za was kciuki - życzył maturzystom prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

WYLICYTUJ PIERWSZĄ STRONĘ MAGAZYNU OPOLE DLA WOŚP

- Ostatnio bardzo często rozmawiam z moimi studentami, którzy przed laty tutaj tańczyli. Rzeczywiście, wszyscy tutaj obecni, mają prawie zagwarantowanie zdanie matury, czego wam serdecznie życzę. Po maturze zapraszam na uniwersytet - mówił natomiast prof. dr hab. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego. Przypomniał też, że miał okazję tańczyć największego poloneza na Opolszczyźnie i w śniegu, i w deszczu, ale zawsze była świetna atmosfera. Ta atmosfera i świetny nastrój będą sprzyjały wam w zdaniu matury i w dobrych wyborach akademickich. Do zobaczenia w październiku na Uniwersytecie Opolskim - zachęcał prof. dr hab. Marek Masnyk.

Chwilę przed południem wykonano próbę tańca, maturzyści wzięli też udział w konkursach z nagrodami, a równo o godz. 12 rozpoczął się uroczysty poloneza. Po zakończeniu uczestnicy zrobili sobie grupowe zdjęcie.

Oczywiście nie można było też nie rozmawiać o maturze.

Tegoroczny egzamin maturalny odbędzie się w nowej formie. Po czasie pandemii powróciły egzaminy ustne. Maturzyści uważają, że przygotowania do nich nie są wystarczające.

- Myślę, że przygotowania do matury idą mi dobrze. Specjalnie do matury zaczęłam się uczyć od wczoraj i planuję już uczyć się systematycznie. Najbardziej obawiam się egzaminów ustnych, w ogóle nie byliśmy do nich przygotowani, dopiero teraz zaczynamy się do nich przygotowywać. Powoli jest już stres. Po maturze chciałabym pójść na studia, myślę o psychologii. Chcę uczyć się teraz co drugi dzień przez 2 godziny - opowiadała Justyna Waliduda z Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica.

- Nauka do matury idzie mi dość dobrze. Systematycznie uczę się od początku tego roku. Staram się to robić 3 godziny co drugi dzień. Najbardziej obawiam się matematyki. Myślę, że dobrze idzie mi język polski. Czuję się poszkodowana tym, że wcześniej nie było matur ustnych, a my nieprzygotowani musimy do nich przystąpić - mówiła Magdalena Mazur z Zespołu Szkół Budowlanych im. Papieża Jana Pawła II. - Cieszę się z dzisiejszego poloneza na rynku i obecnie nie stresuję się maturą. Jeszcze nie mam żadnych planów, co chcę robić po maturze - opowiadała Magdalena Mazur z Zespołu Szkół Budowlanych im. Papieża Jana Pawła II.

Patronat nad imprezą objęli: Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola oraz Michał Siek, opolski kurator oświaty.

Partnerami Poloneza Maturzystów są: Miasto Opole oraz Uniwersytet Opolski. Patronem medialnym jest Radio Eska Opole.

Na pamiątkę rozdaliśmy maturzystom certyfikaty uczestnictwa w wydarzeniu, a także dostęp do cyfrowej prenumeraty "Gazety Wyborczej" - pakiet WYBORCZA BIZNES zawierającym dostęp do archiwum Wyborczej od 1989 roku, co może się przydać w przygotowaniach do matury.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem