- Nadanie przez ludzi własnej nazwy danemu miejscu to przykład pozytywnego zawłaszczenia przez nich przestrzeni. A także dowód dużego przywiązania. Dlatego takie nazwy potrafią być znacznie bardziej rozpowszechnione niż oficjalne - twierdzi prof. Maria Lewicka, kierownik Katedry Psychologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
REKLAMA
ROMAN ROGALSKI
1 z 14
ROMAN ROGALSKI
2 z 14
Loża Szyderców. Tak jak Wilkowyje mają swoją ławeczkę, tak Opole ma swój murek. A właściwie kilka murków, które znajdują się w pobliżu siedziby Izby Celnej i pubu Highlander.
ROMAN ROGALSKI
3 z 14
Klub pod Pałami. Dawne kasyno policyjne, w którym obecnie mieści się Villa Młynówka, a do którego niegdyś wejść mogli tylko milicjanci, esbecy, ich rodziny i konfidenci.
ROMAN ROGALSKI
4 z 14
Fortepian. Blok przy rondzie, najbliżej opolskiego Aresztu Śledczego. Nazywany tak dlatego, że mieszkali w nim pracownicy służby więziennej. A że często określa się ich mianem klawiszy, to powinno wyjaśniać etymologię obiegowej nazwy budynku.
MICHAL GROCHOLSKI
5 z 14
Prace na estakadzie będą prowadzone przez cztery dni.
ROMAN ROGALSKI
6 z 14
Balkon. Obniżenie terenu o jakieś dwa metry, które znajduje się na placu Wolności, za kioskiem, terminalem rowerowym i pomnikiem upamiętniającym obronę województwa opolskiego przed likwidacją.
ROMAN ROGALSKI
7 z 14
MICHAL GROCHOLSKI
8 z 14
JAGODA GOROL
9 z 14
MICHAŁ GROCHOLSKI
10 z 14
Jacek i Agatka. Cukiernia, gdzie wcześniej przez lata mieścił się sklep z zabawkami i łakociami pod taką właśnie nazwą. Za czasów PRL-u z oczywistych względów było to miejsce chętnie odwiedzane przez dzieci, ponieważ można było w nim kupić wielkie pluszaki i konie na biegunach.
MICHAŁ GROCHOLSKI
11 z 14
Górka Śmierci/Wieloryb. Wzniesienie za blokami na os. im. Armii Krajowej, w pobliżu pętli przy ul. Pużaka to Górka Śmierci. Osoby niespecjalnie z osiedlem związane nazywają je Wielorybem (ze względu na kształt).
RAFAŁ MIELNIK
12 z 14
Biały dom. Dawna siedziba PZPR przy ul. Ozimskiej, w której obecnie mieści się Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Opolskiego. Skąd akurat Biały Dom? Po pierwsze, bo wyglądem budynek przypomina siedzibę prezydenta Stanów Zjednoczonych. Po drugie, bo po prostu jest biały.
MICHAL GROCHOLSKI
13 z 14
Baba na Byku. Pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego ma kilka nazw obiegowych. Najpopularniejsze z nich to Baba na Byku, Helga lub Hilda. Zamysł autora był natomiast taki, by pomnik przedstawiał Nike na żubrze.
ROMAN ROGALSKI
14 z 14
Akwarium. Wysoki blok stojący przy ulicy Kościuszki, naprzeciwko przychodni, nazywany był (i często nadal jest) 'Akwarium'. Bo zwykle mieszkały w nim tzw. grube ryby poprzedniego ustroju.
Wszystkie komentarze