2005 rok, kościół pw. św. Piotra i Pawła, na zdjęciu arcybiskup Alfons Nossol, biskup Bacpesi z Togo i ks. Kazimierz Bochenek - były proboszcz. Abp Alfons Nossol urodził się 8 sierpnia 1932 roku w Brożcu, niewielkiej wsi niedaleko Krapkowic. 23 czerwca 1957 święceń kapłańskich w opolskiej katedrze udzielił mu bp Franciszek Jop. Dzisiaj abp Nossol obchodzi jubileusz 60-lecia swojej posługi. Uroczystości w katedrze rozpoczynają się o godz. 10. Jednocześnie to rok dwóch innych jubileuszy: 85. urodzin oraz 40. rocznicy sakry biskupiej.
Abp Nossol został ordynariuszem diecezji opolskiej 25 czerwca 1977 roku. Funkcję tę pełnił do 2009 roku. Jego następcą został ks. bp Andrzej Czaja.
21 czerwca 1983 roku za sprawą abp. Nossola na Górze św. Anny odbyło się spotkanie papieża Jana Pawła II z wiernymi. Zaś 12 listopada 1989 roku odprawił w Krzyżowej pod Świdnicą Mszę Pojednania, w której uczestniczyli ówczesny premier Tadeusz Mazowiecki i kanclerz RFN Helmut Kohl. Obaj liderzy przekazali sobie wtedy znak pokoju i objęli się, co było symbolem pojednania pomiędzy oboma narodami.
Wszystkie komentarze
Na górny Śląsk przybyłem z dalekiego Podkarpacia przez ponad 17 lat w mieszkałem Parafii Rudy, ktôra naležała wówczas do Diecezji Opolskiej. Arcybiskup Nossol przez ponad 10 lat był moim biskupem ordynariuszem.
Miałem możliwość osobistego uczestnictwa w Mszach, nabożeństwach i uroczystościach celebrowanych przez Arcybiskupa Alfonsa Nossola - niezwykle skromnego człowieka.
Zawsze łączył ludzi o różnym pochodzeniu narodowym i religijnym, bo tej różnorodności nie brakowało na Opolsczyźnie i Górnym Śląsku.
Kochał ludzi i myślę, że był kochany.
Jest wzorcem katolickiego kapłana i biskupa.
Mój ówczesny proboszcz z Rud, ksiądz Władysław Kopeć był jego kopią.
Marzę o takich kapłanach w naszym kościele.
Nie musielibyśmy się wstydzić i przepraszać, ani wiernych, ani innowierców i niewierzących na tej naszej pięknej polskiej, a równocześnie śląskiej ziemi.
Życzę Ci wszystkiego najlepszego Śląski Arcypasterzu.