Cztery obrazy nagrodzone statuetkami Oscara można obecnie oglądać w opolskim kinie Helios. Do tego dochodzą trzy filmy, które o tę nagrodę walczyły, ale które nie znalazły wystarczającego uznania w oczach krytyków.
REKLAMA
Fot. materiały promocyjne
1 z 7
Artysta
Na ekranach Heliosa oglądać można m. in. największego zwycięzcę tegorocznych Oscarów -Artystę. Ten czarno-biały, niemy film będący hołdem dla korzeni współczesnego kina opowiada historię o chwale, upadku i powrotu do czołówki aktora, którego gwiazda szybko blednie wraz z pojawieniem się filmów dźwiękowych, a który - by powrócić na szczyt - postanawia nauczyć się tańca. Ten francuski film nominowany był w 10 kategoriach, zdobywając Graala świata filmu w pięciu z nich: dla najlepszego filmu, reżysera, aktora pierwszoplanowego, kostiumów i ścieżki dźwiękowej.
2 z 7
Hugo i jego wynalazek 3D
Tyle samo nominacji i Oscarów zgarnęła filmowa baśń ?Hugo i jego wynalazek 3D? autorstwa Martina Scorsese. Magiczna opowieść o chłopcu, który naprawiając zegary i inne maszyny dokonuje niesamowitego odkrycia zdobyła nagrody za najlepsze zdjęcia, scenografię, montaż dźwięku, dźwięk i efekty wizualne.
3 z 7
Żelazna dama
Dwie statuetki zdobyła ?Żelazna dama?, biograficzny film o Margaret Thatcher, byłej premier Wielkiej Brytanii. Pierwszą otrzymała Meryl Streep za rolę Thatcher, drugą zaś ekipa charakteryzatorska, za sprawą której aktorka stałą się tak podobna do kontrowersyjnej pani polityk.
Fot. materiały promocyjne
4 z 7
Spadkobiercy
Jednym Oscarem - za scenariusz adaptowany - został nagrodzony film Spadkobiercy. Otrzymał go Alexander Payne, autor scenariusza oraz reżyser tego wzruszającego filmu o prawniku z Hawajów, który w skutek wypadku żony musi się zmierzyć nie tylko z tym, że może ona umrzeć, ale także zbliżyć się do swoich córek.
5 z 7
W ciemności
W repertuarze opolskiego Heliosa są też trzy filmy, które były w tym roku nominowane do Oscarów, ale które musiały uznać wyższość innych obrazów. Pierwszy to W ciemności Agnieszki Holland (o kanalarzu ukrywającym Żydów w podziemnych zakamarkach Lwowa).
6 z 7
Mój tydzień z Marilyn
Drugi to Mój tydzień z Marilyn (opowiadający o kulisach powstania obrazu Książę i aktoreczka, którego gwiazdą była Marilyn Monroe).
fot. zdjęcia promocyjne
7 z 7
Czas wojny
Te dwa filmy można oglądać codziennie. Natomiast Czas wojny Stevena Spielberga - wraz z filmem ?Moneyball? największy przegrany tegorocznych Oscarów (oba nominowane w sześciu kategoriach, ale bez statuetek) - zobaczyć będzie można tylko w czwartek, podczas projekcji w ramach cyklu Kino Konesera.
Wszystkie komentarze