Sebastian Świderski urodził się 26 czerwca 1977 roku w Skwierzynie. Do wielkiej siatkówki zaczął wchodzić w Stilonie Gorzów Wlkp., z którym zdobył srebrny i brązowy medal mistrzostw Polski oraz krajowy puchar. Jako przedstawiciel tego klubu był mistrzem świata i Europy juniorów. W reprezentacji od 1996 roku, na zdjęciu podczas pojedynku 28 maja 1999 w katowickim Spodku, podczas meczu Polska - Rosja w Lidze Światowej.
Drzyzga : podziwam Swiderskiego
2 z 6
Filar Mostostalu
W latach 2000-03 pierwszy raz występował w klubie z Kędzierzyna-Koźla. Był wtedy podporą ówczesnego Mostostalu, z którym dwa razy wszedł do Final Four Ligi Mistrzów (w 2003 roku został wybrany MVP zawodów). Trzykrotnie z kędzierzyńskim klubem wygrywał PlusLigę oraz Puchar Polski.
Liga Mistrzów Mostostal Azoty - Paris Volley
3 z 6
Włoska przygoda
Po tych sukcesach przeszedł do ligi włoskiej. Z tamtejszą Perugią Volley zdobył wicemistrzostwo Włoch, a z Lube Banca Macerata dwa razy wywalczył Puchar, a raz Superpuchar tego kraju. Dołożył do tego czwarte miejsce w LM.
Na zdjęciu spotkanie BOT SKRA Bełchatów - EMU RPA Perugia w fazie grupowej Ligi Mistrzów.
4 z 6
Filar reprezentacji
Górne zdjęcie: Igrzyska Olimpijskie w Pekinie 2008 Polska - Włochy
Z reprezentacją również odnosił sukcesy. Największy to wicemistrzostwo świata w Japonii w 2006 roku, kiedy to po pasjonujących bojach Polska rozprawiła się m.in. z Rosją w grupie ćwierćfinałowej, czy też rozbiła Bułgarię w półfinale. Porażki doznała dopiero w ostatnim meczu z Brazylią. Po tych zawodach Japończycy byli tak zachwyceni Świdrem, że dawali każde pieniądze, byle tylko zaczął grać w ich lidze. W tym samym roku otrzymał Krzyż Zasługi nadawany przez prezydenta RP.
03.12.2006 Tokio Mistrzostwo Świata dekoracja po meczu finałowym Polska Brazylia
Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Wyborcza.pl
5 z 6
Litania kontuzji
Górne zdjęcia: 31 lipca 2009 mecz towarzyszki Polska - Bułgaria
Litania kontuzji Świderskiego: - już w pierwszym sezonie we Włoszech (2003/04) doznał kontuzji stawu skokowego, na tyle poważnej, że przez miesiąc musiał odpoczywać od zajęć - podczas olimpiady w Atenach kolejna kontuzja wykluczyła go z udziału w trzech meczach - na zakończenie następnego sezonu opuścił pierwsze spotkania reprezentacji w Lidze Światowej 2005, albowiem był zmuszony odpocząć po ciężkim roku gry w najsilniejszej lidze świata i dostał trzy tygodnie wolnego na rehabilitację kolan - 31 lipca 2009 roku w bełchatowskim sparingu z Bułgarią poślizgnął się w czasie nabiegu do ataku i uszkodził ścięgno Achillesa prawej nogi; śiatkówkę miał z głowy na blisko pięć miesięcy - gdy wrócił, miał przejść zwykłą artroskopię kolana, ale okazało się, że sprawa jest poważniejsza. Spiłowano mu fragment rzepki, który przez tarcie powodował stany zapalne ścięgna. Stwierdzono też, że w chrząstce stawu kolanowego są zbyt duże napięcia. Trzeba było wywiercić w niej trzy dziury, żeby odciążyć staw. Znów przez parę tygodni musiał odpoczywać od treningów - na początku poprzedniego sezonu skręcił staw skokowy i zerwał mięsień czworogłowy uda, co wykluczyło go z gry na ponad pół roku - w aktualnie rozgrywanym sezonie nie grał z powodu kontuzji, której nabawił się w pierwszym spotkaniu towarzyskiego turnieju, w którym Zaksa brała udział na dwa tygodnie przed startem rozgrywek.
6 z 6
Koniec gry dla Zaksy
Z klubem z Kędzierzyna-Koźla związał się ponownie wraz z początkiem sezonu 2010/11. Miał swój mały udział w wicemistrzostwie Polski i w zdobyciu drugiego miejsca w pucharze CEV. W tym sezonie ani razu nie wszedł na parkiet w oficjalnym meczu.
,,Dnia 12.03.2012 zgłosił się do Klubu Sebastian Świderski z prośbą o rozwiązanie wiążących go z Klubem umów o świadczenie usług sportowych i reklamowych. Biorąc pod uwagę brak możliwości wykonywania w charakterze Zawodnika obowiązków wynikających z tych umów do końca sezonu 2011/12 Klub wyraził zgodę na tą prośbę" - czytamy w oficjalnym oświadczeniu Zaksy.
Wszystkie komentarze