Jeszcze kilka miesięcy temu to miejsce było tylko dziurą w ziemi. Teraz w pobliżu II kampusu Politechniki Opolskiej stoi już zadaszony budynek, w którym obok 50-metrowego basenu znajdą się również inne atrakcje. Aż trudno uwierzyć, że całość będzie gotowa już za niecały rok.
REKLAMA
1 z 7
Mało kto ma taki basen
Całość ma mieć łączną powierzchnię ponad 4,5 tys. m kw. Obiekt będzie spełniać kryteria niezbędne do organizowania w nim zawodów rangi mistrzowskiej. - Mało które miasto może się pochwalić takim basenem - mówi Krzysztof Kawałko, wiceprezydent Opola.
W tym roku miasto wyda 16 mln zł na budowę. Koszt całkowity to prawie 40 mln zł. - Mamy zabezpieczone w budżecie 44 mln, czyli pieniądze w zapasie na jakieś nieprzewidzianie pracę są - podkreśla Kawałko.
- Jeśli chodzi o harmonogram prac, to nie ma żadnych spóźnień. Jeszcze przed zima zadaszenie będzie całkowicie zamknięte i będzie można dalej pracować w środku. Obok montażu niecek konieczne będzie także zainstalowanie przepompowni, filtrów, klimatyzacji i wszystkich urządzeń związanych z elektronicznym funkcjonowaniem. Wiemy już, że trzeba będzie zmienić co nieco choćby w kwestii ekranów z wynikami, tak by nadążyć za zmianami wprowadzanymi Polski Związek Pływacki - wylicza Kawałko.
Tyle planów. A co zrobiono do tej pory?
2 z 7
Duży basen
Ma mieścić 10 torów pływackich przy pełnej długości (50 metrów) lub 20 torów po 25 metrów i w takich sytuacjach basen będzie podzielony pomostem ruchomym. W tym samym czasie będzie mogło się w nim kąpać blisko 130 osób.
Główna niecka ma mieć jednakową głębokość na całej długości.
3 z 7
Basen rozgrzewkowo-rekreacyjny
W kompleksie przewidziano także mniejszy basen o powierzchni blisko 400 metrów kwadratowych. Tutaj głębokość będzie stopniowana, tak by mogła się tam odbywać bezpieczna nauka pływania.
Co ciekawe, dla urozmaicenia będzie on podzielony rwąca rzeczką.
4 z 7
Okrągły basen solankowy
To będzie najmniejszy basen, o powierzchni 40 metrów kwadratowych. Przy nim będzie też oraz część z masażem wodnym oraz jacuzzi. W pobliżu będą też sauny.
5 z 7
Szatnie i parking
Na terenie obiektu znajdą się szatnie dla ok. 300 osób. Przed budynkiem powstanie parking na 100 samochodów. Na razie jeszcze nie wiadomo ile będzie kosztował wstęp. Trwa także ustalanie w jakich godzinach będą mogli z niego korzystać mieszkańcy. - Najprawdopodobniej od godz. 15 do zamknięcia, czyli do 22. Wczesne godziny będą bowiem zarezerwowane dla zawodników. Wymagają tego warunki dofinansowania, jakie otrzymaliśmy z ministerstwa sportu - wyjaśnia wiceprezydent Kawałko.
W związku z tym, iż basen będzie otwarty przez 16 godzin w ciągu doby, na miejscu zatrudnionych będzie blisko 50 osób.
6 z 7
Trybuna
Na całym basenie będzie mogło zasiąść około 560 widzów, z czego 460 na trybunie głównej. Pozostałe miejsca znajdować się będą na trybunie dla zawodników, sędziów, trenerów stojącej naprzeciwko trybuny głównej.
7 z 7
Dach
W tej chwili jest już w zasadzie zrobiony. Jest metalowy i płaski, z lekkim przechyłem, aby woda mogła z niego swobodnie spływać. Będzie jeszcze docieplany. Same dźwigary to najwyższa jakość. Są wykonane z drzewa o bardzo wysokiej trwałości.
Wszystkie komentarze