fot. Aleksandra Koszyk/Agencja Wyborcza.pl
Leo Baeck i inni rabini
Jeden z najbardziej znanych na świecie teologów i znawców Talmudu w Opolu spędził 10 lat. Był pierwszym rabinem, jaki objął nowa synagogę w Opolu. Tu też powstało jego największe, do dziś cytowane dzieło: Istota judaizmu.
Napisał je w swoim mieszkaniu, w kamienicy na rogu Sienkiewicza i Sądowej.
- Chyba nigdy wcześniej i nigdy później nie powstała w Opolu praca tak świetna, tyle razy wznawiana i do dziś zachowująca walor naukowej świeżości, która przy okazji rozsławia Opole w świecie- podkreśla Maciej Borkowski.
Jego imieniem zostały nazwane liczne uczelnie żydowskie, a nawet asteroida 100047 Leobaeck.
Synagoga, którą objął Leo Baeck, była w dużej mierze zasługą Adolfa Wienera, który był opolskim rabinem przez 42 lata. To on zabiegał o budowę nowej synagogi- jednego z najbardziej charakterystycznych obiektów przedwojennego Opola. Mieszkał na dzisiejszej ulicy Książąt Opolskich 42, gdzie dziś mieści się Muzeum Diecezjalne. ta część miasta została zniszczona podczas wojny.
Fot. Rafał Mielnik / AG
Czasu nie przetrwała też synagoga, o którą zabiegał. Ostatnim jej rabinem był Felix Goldman, który został zmuszony przez hitlerowców do jej podpalenia w czasie Nocy Kryształowej. Ostatni rabin Opola mieszkał w kamienicy, której elewacja jest dziś częścią Miejskiej Biblioteki Publicznej.