Fantastyczne Domowe Melodie, niesamowici muzycy z grupy Sorry Boys, legendarny The Analogs - sprawdź nasz subiektywny przewodnik po najbliższych imprezach.
REKLAMA
1 z 7
Z domu na wielkie sceny
Domowe Melodie to muzyczny ewenement w polskim światku muzycznym. Alternatywne dźwięki serwują: Justyna Chowaniak - pomysłodawczyni zespołu, autorka tekstów, wokalistka i pianistka, oraz Stanisław Czyżewski i Jakub Dykiert, którzy odpowiadają za stronę instrumentalną projektu. Swój debiutancki krążek nagrali, przemieniając mieszkanie w studio, nie korzystając ze wsparcia żadnej wytwórni. Także klipy do ich piosenek to twory "domowej roboty". Melodyjna, prosta muzyka i oryginalne teksty to ich wizytówka. Domowe melodie podbijają nie tylko klubowe sceny, ale także najważniejsze muzycznej imprezy w kraju. W ubiegłym roku grali choćby na festiwalu Heineken Open?er i trasie "Męskie Granie 2013".
Domowe Melodie, sobota 5 IV, godz. 21, Teatr Kochanowskiego, bilety: 35 zł.
2 z 7
Sorry Boys
Formacja zadebiutowała w 2010 r. dobrze przyjętym albumem "Hard Working Classes", choć już wcześniej została zauważona zarówno w kraju, jak i za granicą. W 2008 r. jeden z utworów Sorry Boys trafił na składankę "minimax pl" sygnowaną przez Piotra Kaczkowskiego.
Sorry Boys reprezentują poszukującą część rodzimej sceny. Ich avant popowe kompozycje zamieszczone na dwóch krążkach doczekały się z czasem licznego grona odbiorców. Bela Komoszyńska, odpowiedzialna za teksty i muzykę, liderka zespołu, bywa porównywana do Karin Andersson z The Knife czy Natashy Khan z Bat For Lashes. Ich ubiegłoroczny album "Vulcano" trafił do czołówki wielu zestawień fonograficznych podsumowujących rok 2013.
Sorry Boys 4 IV, NCPP, godz. 20, bilety 30 zł
3 z 7
The Analogs
The Analogs to polska legenda street punka. Szczecińska załoga obchodziła niedawno 18-lecie swojej działalności. Są na naszej scenie zjawiskiem wyjątkowym, od samych początków hołdując charakterystycznej stylistyce, wzbogacają naszą niezależną scenę, a jednocześnie są jej flagowym reprezentantem. To właśnie "Analogsi" kultywują w naszym kraju tradycje brytyjskiego grania ulicznego, od zawsze kojarzonego z nurtami ska, czy punk.
The Analogs 5 IV, godz. 20, NCPP, bilety: 25/30 zł
4 z 7
Flying Moses w Piekarni
Jak brzmiałaby Björk z akompaniamentem Jaga Jazzist? Albo - co wyszłoby z połączenia muzyki Moloko z twórczością Philipa Glassa, bądź Steva Reicha? Czy wreszcie - jak brzmiałby Radiohead, gdyby grał jazz w latach 70-tych, albo Pink Floyd, próbujący swoich sił w drum'n'bassie? Odpowiedzią na te pytania może być - Flying Moses - sześciu muzyków tworzących autorską muzykę wpisującą się w coraz popularniejszy na polskich scenach nurt alternatywnego popu.
Zespół ma na swoim koncie support przed Sinead O'connor, oraz współpracę z Włodkiem Pawlikiem - tegorocznym laureatem nagrody Grammy, z którym współtworzył projekt Laboratorium Muzyki, w ramach festiwalu FAMA 2012. Zespół miał również okazję zaprezentować się na festiwalach Slot Art Festiwal 2012, oraz Wrocławski Sound 2013, gdzie spotkał się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem publiczności, oraz zebrał bardzo przychylne recenzje w mediach. Na najbliższych koncertach
Klub Piekarnia ( Krakowska 38 ), 10 IV (czwartek), start godz. 21, bilety: 10 zł
5 z 7
Hubert Szczęsny w Strychu
Członek i założyciel grupy Nie Strzelać Do Pianisty zagra w Winiarni Strych. Muzyką zajmuje się od 2011, kiedy razem z zespołem Nie Strzelać Do Pianisty zaczął odnosić wiele znaczących sukcesów na arenie ogólnokrajowej. Od marca 2011 Hubert Szczęsny znany był również z regularnej współpracy z gitarzystą oraz kompozytorem Jakubem Kleinschmid-tem. Od marca 2014 występuje z gitarzystą oraz kompozytorem Ada-mem Karmińskim. Ich koncerty zawsze mają charakter akustyczny. Hubert Szczęsny pracuje aktualnie nad nowym, solowym projektem muzycznym, jednocześnie koncertując z zespołem Nie Strzelać do pianisty, solowo oraz w duecie z Adamem Karmińskim czy wrocławskim gitarzystą Szymonem Gmerkiem (Nie strzelać do pianisty).
Strych (rynek) 5 IV, start godz. 19, wstęp wolny
6 z 7
Mist
Zespół Mist to zwycięzca tegorocznej Zimowej Giełdy Piosenki w Opolu. Artyści grają muzykę pop rockową, folkową i jazzową. Ważną cześć ich twórczości stanowią autorskie teksty piosenek. W sobotę będzie ich można usłyszeć w klubie Contrebasse (ul. Piastowska, przy moście), start godz. 21, wstęp wolny.
7 z 7
Basowi tytani w Domecku
W czwartek na jednej scenie ze swoimi zespołami zagra dwóch legendarnych amerykańskich muzyków: mistrz funky TM Stevens oraz wirtuoz bluesa Nathaniel Peterson. Zagrają w restauracji Stary Dom w Domecku. To będzie jedyny taki koncert w Polsce.
TM Stevens to jedna z najbardziej charakterystycznych i uznanych postaci amerykańskiej sceny muzyki funky. Pomimo ponad pięćdziesięciu lat na karku muzyk nie oszczędza się podczas koncertów, wyciskając ostatnie soki ze swojego basu. Znany jest również z tego, że swoimi pełnymi energii występami potrafi w bardzo krótkim czasie rozbujać każde, nieważne jak drętwe audytorium.
Stevens grał w kultowym zespole The Pretenders, z którym nagrał platynowy album "Get Close". W trakcie swojej kariery miał przyjemność nagrywać i współpracować z innymi uznanymi muzykami najróżniejszych nurtów, między innymi z legendą soul i funku Jamesem Brownem, a także takimi artystami, jak Tina Turner, Steve Vai, Cindy Lauper, Billy Joel, Joe Cocker czy zespół Deep Purple. Pomijając pełną energii osobę T.M. Stevensa, na koncert w Domecku warto się wybrać przede wszystkim z powodu rewelacyjnej muzyki - Shocka Zooloo to trudny do sklasyfikowania kwartet grający energetyczną mieszankę funku i rocka.
Nathaniel Peterson z kolei to utytułowany wokalista i gitarzysta basowy. W latach 1994-99 był frontmanem brytyjskiej legendy bluesrocka - zespołu Savoy Brown. Potem zaś, w 2005 roku, nagrał wspólnie z Keithem Richardsem i Erikiem Claptonem płytę "About them Shoes", która była nominowana do prestiżowej nagrody Grammy. Peterson śpiewał w trzech utworach na tej płycie, bo ? jak często żartuje na koncertach ? na więcej mu nie pozwolono, bo zdominowałby cały album. W Domecku wystąpi ze swoim składem Twin Dragons, który wykonuje ociekającego energią, porywającego i charakternego bluesa.
TM Stevens & Shocka Zooloo oraz Nathaniel Peterson & Twin Dragons, restauracja Stary Dom w Domecku, czwartek, godz. 20, bilety po 60 zł
Wszystkie komentarze