Stadion receptą na kryzys
Największym kłopotem opolskich piłkarzy i w ogóle sportowców, był jednak kompletny brak odpowiedniej infrastruktury. W mieście nie było pełnowymiarowego boiska, a piłkarze grywali głównie na obiektach innych drużyn. Na co dzień fussball trenowano na placu Rolnika (prawdopodobnie chodzi o okolice dzisiejszych ulic Łangowskiego i Kominka), a także na boisku w Grudzicach. Niestety, z czasem powstały tam magazyny, a to spowodowało, że piłkarze nie mieli gdzie trenować.
Rosnące zainteresowanie sportem zmusiło niejako władze Oppeln do inwestycji w tę dziedzinę. W 1928 roku wybudowano przy szosie na Olesno (okolice dzisiejszej Oleskiej) strzelnicę dla Bractwa Kurkowego, a w 1930 roku przy ulicy Rosenbergstrasse (obecnie Oleska) oddano do użytku Oppelner Stadion z pełnowymiarowym trawiastym boiskiem, bieżnią i trybunami. Prace rozpoczęto pod koniec lat 20., w okresie szalejącego kryzysu - roboty publiczne przy obiekcie były jednym ze sposobów na powstrzymanie rosnącego bezrobocia. Wkrótce obiekt dodatkowo rozbudowano w kompleks sportowy z basenem i kortami tenisowymi, a po przeróbkach służy on opolskiej Odrze do dziś.
Korzystałem z: "Opole. Dzieje i tradycja", red. B. Linka, K. Tarka, U. Zajączkowska, Opole 2011; S. Bergiel, "Odra Opole Antoniego Piechniczka", Opole 2009
Wszystkie komentarze