Fot. Piotr ZapotocznY
W lasach za Suchym Borem do czasów wojny trzydziestoletniej stał zamek słynnego zbója. Potem przez lata w tym miejscu funkcjonowała kopalnia bazaltu. Dziś turystów przyciąga źródlane jeziorko - Falmirowicka Kamionka.
Ruszamy z centrum w stronę ulicy Ozimskiej. Tuż przed obwodnicą, na ul. Częstochowskiej musimy przedostać się na drugą stronę jezdni, gdzie rozpoczyna się właściwa część naszej wycieczki. Stąd w linii prostej mamy do pokonania trzy kilometry drogi rowerowej wzdłuż ogródków działkowych. We wsi Lędziny skręcamy przy kościele w prawo, kierując się na Suchy Bór. Teraz trzymamy się głównej drogi, jadąc wzdłuż dobrze oznakowanego czerwono- żółtego szlaku rowerowego. Biegnąca przez las trasa jest bardzo popularna wśród amatorów dwóch kółek. Ze wsi Suchy Bór wyjeżdżamy kierując się na prawo, główną drogą. Po kilku minutach odbijamy w prawo, trzymając się leśnego, żółtego szlaku rowerowego.
Bajeczne, źródlane jezioro znajdziemy tuż za polaną, vis a vis leśniczówki. Według źródeł w tym miejscu stał zamek. Mieszkali na nim właściciele wsi Dobre Dębie (Dobredembie): Gerko, jego córka Elżbieta, jej mąż Desprimim i Konrad Smeil. Mieszkańcy wsi Falmirowice zamiast czynszu zobowiązani byli oddawać na zamek jednego woła rocznie i utrzymywać na nim stróża.
Według podań, ostatnim mieszkańcem zamku był legendarny zbój Madej i mimo, że po zamku nie został ślad, ludzie to miejsce nazywają "zamkiem Madeja". Według legendy zamek zapadł się po ziemię, choć bardziej prawdopodobne, że został zrabowany, spalony i zrównany z ziemią w czasie wojny 30-letniej (w latach 1638 i 1647), gdy Szwedzi zniszczyli całą okolicę.
Potem, aż do roku 1866 w tym miejscu funkcjonowała królewska kopalnia- kamionka bazaltu. To stąd wydobywano tłuczeń pod pokłady szynowe, nowe drogi i budowy. Dziś po kopalni zostało źródlane jeziorko - Falmirowicka kamionka, nazywana przez mieszkańców Steinbruch. Otoczona malowniczymi, liściastymi i mieszanymi lasami kamionka to siedlisko wielu chronionych gatunków roślin, grzybów i zwierząt.
Opis trasy
Długość: 12 km w jedną stronę
Czas: 1 godz.
Stopień trudności: łatwa
Nawierzchnia: asfaltowa, pagórkowata, na miejscu wyboiste- leśne trakty
Wszystkie komentarze