Noc Kultury, koncerty na błoniach Politechniki Opolskiej i pierwsze imprezy związane z tegorocznym festiwalem - zobacz, co ciekawego będzie się działo w tym tygodniu.
REKLAMA
1 z 7
Noc Kultury po raz szósty
Fot. migro
W tę noc (6 czerwca) każdy kulturalny głodomór znajdzie dla siebie ofertę smakołyków: na podwieczorek wizyta w bibliotece, na kolację spektakl, a w ramach nocnego podjadania - garść koncertów. Jak co roku, ułatwiamy skomponowanie własnej uczty. Prawdziwą wizualną przygodą z pewnością będzie wystawa w Galerii Zamostek w MBP - studenci Instytutu Sztuki UO opracowali animacje do najbardziej znanych kołysanek w wykonaniu gwiazd polskiej estrady muzycznej. W wypożyczalni dla dzieci (6-12 lat) odbędzie się poszukiwanie skarbu Faraona, a w Sali konferencyjnej - malowanie światłem i warsztaty Opolskiego Klubu Fotograficznego. Ale z pewnością największą atrakcją w MBP będzie gra detektywistyczna! Po raz piąty będzie można wziąć udział w 'Morderstwie w Bibliotece'. Tym razem będzie to historia 'Circus de Minoritte'. Gra detektywistyczna pozwoli graczom zatopić się w barwnym i szalonym środowisku cyrkowym. Tegoroczna gra będzie okazją do rozruszania szarych komórek nie tylko w dziedzinach kryminalistyki, ale także psychologii. Gra rozpoczyna się o godzinie 20.30, a kończy po trzech godzi-nach. Miejsce: Sala Konferencyjna MBP, ul. Minorytów 4.
JAGODA GOROL
Na artystyczne warsztaty (18-24) zaprasza Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka. Będzie można uszyć własne pluszaki z filcu, wykonać strój z papieru, ale też spróbować sił w warsztatach literackich i edukacyjnych: "Podróże z Potockim". Z kolei głównym punktem programu WBP będzie obraz Jana Matejki. - To niezwykłe dzieło - opowiada Kordian Michalak z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Prezentacji obrazu "Utopiona w Bosforze" towarzyszyć będzie wystawa, prezentacja multimedialna i komentarz kuratorski. - Jest to jedna z dwóch wersji tego samego obrazu Jana Matejki. Wersja, którą my zaprezentujemy jest bardziej tajemnicza - zaznacza Michalak.
Głodni sztuki w Art Lokalu (19-23) zobaczą wystawę Zuzanny Dyrdy "Ucieleśnienie grafiki?, a w Galerii Sztuki Współczesnej przy asyście kuratora sztuki Łukasza Kropiowskiego, zapoznają się z intrygującą wystawą Tomasza Mroza. - Autor wystawy "Défaitisme" zmaga się z pytaniem, kim powinien być współczesny artysta - mówi Kropiowski. Mroza fascynuje rozdźwięk między sztuką intelektualną a warsztatową, którą jest zafascynowany, ale która też budzi w nim wstręt. To spięcie widoczne jest we współczesnej sztuce, dlatego też staje się obiektem artystycznej refleksji. - Istotny jest dla niego konflikt, w którym spierają się oczekiwania publiczności, krytyków, całej tej sfery odbiorczej - z własnymi wymaganiami, jakie artysta stawia względem siebie - tłumaczy kurator.
W międzyczasie (20-21) obejrzą spektakl Reticulum II wg pomysłu Pawła Warunka, przygotowany przez Teatr Jednego Wiersza z Młodzieżowego Domu Kultury - muzykę na żywo zagra Michał Wawrzyniak. Po spektaklu przed budynkiem MDK na ulicy Targowej warto wziąć udział w happeningu, w którym każdy uczestnik będzie barwił suknie, kukły i manekiny. Działanie będzie inspirowane muzyką Vivaldiego. Teatr Lalki i Aktora zaprasza na Odlotową noc w Teatrze, czyli artystyczne warsztaty dla dzieci po spektaklu "Szpak Fryderyk" (20-22). Jak informują organizatorzy, razem z prowadzącymi - aktorami - uczestnicy podzielą się na 4 ekipy: Baby-Jagi, Superbohaterów, Aniołów i Pilotów. Przy pomocy modelatorów z pracowni plastycznej, stworzą atrybuty poszczególnych postaci. Zostanie wspólnie stworzony scenariusz filmu, w którym zagrają uczestnicy warsztatów. Działania zostaną zarejestrowane okiem kamery, więc wszystkich czeka nie lada doświadczenie.
Entuzjaści muzycznych rozkoszy będą mogli posłuchać zespołów Mikromusic i Mitochondrium w SCK-u, a na scenie klubowej Filharmonii Opolskiej - Big Bandu Państwowej Szkoły Muzycznej z Krapkowic (klimaty rockowe, popowe, soul i jazz). W kultowych klubach z teatralną historią, czyli pubie Maska i Laboratorium (19.30-2.00) również będzie koncertowo. Wystąpią Martin Złotnicki - gitarzysta flamenco oraz klasyczny, a później zespół Bardians grający w ciekawym składzie - dwie gitary akustyczne i skrzypce. Zagrają covery i własne kawałki. Taniec na Małym Rynku Niemniej ważną dziedziną sztuki, jaką jest taniec - również będzie można się uraczyć. Na Małym Rynku (23-23.30) w ramach OPAK-u zaprezentuje się projekt taneczny Re:ROSAS! inspirowany twórczością światowej sławy choreografki Anne Teresa De Keersmeaker. Remix choreograficzy przygotowała Anna Dziedzic.
2 z 7
Kino Amerykańskie
W sobotę w Kinie Meduza rozpocznie się pokaz klasyki kina amerykańskiego, który potrwa aż do świtu. Przewidziane są pokazy zarówno dla widzów dorosłych jak i dla dzieci (np. kino familijne, filmy animowane). Pojawią się konkursy i quizy filmowe, a w przerwach pomiędzy projekcjami - dyskusje.
- Choć w polskich kinach dominuje kino amerykańskie, są to przede wszystkim komercyjne filmy produkowane i dystrybuowane globalnie przez duże filmowe studia - mówi Dorota Nowak ze stowarzyszenia Opolskie Lamy. - Natomiast wiele dobrych i uniwersalnych, ale mniej komercyjnych filmów, w ogóle do Polski nie trafia. Chcemy zaproponować inne spojrzenie.
Jako pierwszy pojawi się film "Siostra twojej siostry" Lynna Sheltona (2011). Będziemy mogli zaobserwować emocjonalną relację między trojgiem bohaterów, którzy udają się w kilkudniowy pobyt na odludziu. O 21 rozpocznie się projekcja "Inwazji barbarzyńców" Denysa Arcanda (2003). Kanadyjski film balansuje na granicy dramatu i śmieszności i pełen jest błyskotliwych dialogów. Prawdziwą hippisowską muzyczno-filmową ucztą zdecydowanie będzie "Hair" Milosa Formana (1979). Kto jeszcze nie widział tego musicalu, koniecznie musi nadrobić braki. Claude Bukowski, zwykły chłopak z Oklahomy, pojawia się w Nowym Jorku, by zaciągnąć się do armii. Spotyka grupę hippisów, która postanawia pokazać mu uroki beztroskiego życia.
Kolejny film (1.30), "Heli" Amata Escalante z 2013 roku, opowiada o miłości dwunastoletniej Esteli do młodego ucznia szkoły policyjnej, który proponuje jej, by razem uciekli i wzięli ślub. Rodzina dziewczynki chce pomóc zakochanym. Film podzielił krytykę, dlatego też warto zadbać o wyrobienie własnej opinii na jego temat.
Na koniec wytrzymali widzowie będą mogli obejrzeć (o godz. 3.30) film "Między miejscami" w reżyserii Sophii Coppoli (2011). Fabuła filmu opowiada o sławnym aktorze, który przeżywa przełomowy moment w swoim życiu, kiedy niespodziewanie odwiedza go nastoletnia córka.
Centrum Kultury Oleska 45, Kino Meduza 6-7 czerwca od godz. 19. Wstęp wolny.
3 z 7
Wraca festiwal Hip- Hop Opole
Na tydzień przed 52. Krajowym Festiwalem Piosenki Polskiej w Opolu zaplanowano koncert nawiązujący do historii festiwalu. Na scenie wystąpią czołowi reprezentanci polskiej sceny hip- hopowej.
W sobotę podczas Hip-Hop Opole zagrają: Zbuku, Bezczel, Kajman, Grizzlee, Polska Wersja, Kali 50/50, DonGuralesko, Ten Typ Mes, Grubson, Jarecki i BRK oraz Sanepid Live Band. Imprezę w tym dniu poprowadzi Waldemar Wall-E Kasta. - Jest to wyjątkowy moment. Dobrze się dzieje, że hip- hop wraca do łask i do miejsca, które związane jest z tą muzyką. Minęło grubo ponad 10 lat od ostatniej dużej imprezy w Opolu. Oczywiście szereg artystów, którzy wystąpią, przedstawia przekrój tego, co słucha dzisiejsza młodzież. Jestem wdzięczny, że taka inicjatywa powstała - komentuje Kasta.
Zbuku w Opolu będzie promował swoją nową płytę "Życie szalonym życiem". Po mocno klasycznie brzmiącym pierwszym albumie, druga płyta pełna jest eksperymentów i utworów, w których młody raper udowadnia swój talent, jednocześnie podbijając kolejne słupki popularności.
Bezczel to z kolei jeden z najpopularniejszych polskich MC's. Słynie z perfekcyjnej techniki rymowania oraz nienagannego flow. Kolejny artysta - Kajman (Michał Radzian) przygodę z hip-hopem zaczął już w drugiej połowie lat 90. Początkowo związany ze składem Wizja H24, później razem z Pawlakiem tworzył duet pod nazwą Wandetta. Obecnie działa samodzielnie pod skrzydłami wytwórni Step Records.
Grizzlee to znany opolanom wokalista sound systemu EastWest Rockers oraz zespołów Managga, Mixtura. Natomiast ?Polska Wersja? to warszawski zespół tworzący klasyczny osiedlowy rap. Na scenie pojawi się też Kali- jeden z najpopularniejszych raperów w Polsce. Przed laty kojarzony z Firmą zyskał popularność debiutanckim krążkiem "50/50".
Piotr Górny, znany jako donGURALesko, nagrywa od połowy lat 90. O jego mocnej pozycji na scenie hip- hopowej świadczyć może nie tylko imponująca liczba koncertów (około 500), ale również liczne kooperacje artystyczne.
Uwagę zwraca również Ten Typ Mes. Obdarzony niezwykłą charyzmą raper wie, jak porwać tłum. Warto sprawdzić, jak wypadnie na plenerowej scenie w Opolu.
Wyczekiwanym artystą sobotniego koncertu będzie też Grubson. Reprezentant Rybnika przyjedzie z materiałem, który miał premierę kilka tygodni temu. "Holizm" ukazał się po trzyletnim milczeniu członka 3ody Kru, a pierwszym kawałkiem przerywającym ciszę był numer "Złota kula".
Opolanin Jarecki (właściwie Jarosław Kubów) to wszechstronnie uzdolniony wykonawca. Doświadczenie zdobyte na licznych imprezach w całej Polsce, godziny ciężkiej pracy w studiu oraz wrodzony talent pozwoliły Jareckiemu na stworzenie razem z DJ-em BRK drugiego albumu zatytułowanego "Mucha nie siada". Dodajmy, że koncertom towarzyszyć będzie Miasteczko Hip-Hopowe - miejsce stworzone w formie jamu.
W trakcie Rock Opole 2015 zagrają takie sławy polskiej sceny, jak TSA, Bongostan, Bakshish, Złe Psy, Oddział Zamknięty, Kukiz i Piersi.
W niedzielę na Błoniach Politechniki Opolskiej od godziny 15 będzie można posłuchać mocnego brzmienia - w dodatku całkowicie za darmo. Jak zapewniają organizatorzy - dawka mocnego, polskiego rocka przekroczy dopuszczalne normy!
- Moi drodzy, wróćmy do końca lat 70 - proponuje Andrzej Nowak, gitarzysta grupy TSA i lider zespołu Złe Psy. - Wróćmy do czasów, kiedy w opolskim studio nagrywano pierwszą płytę SBB. Wróćmy do tego czasu, kiedy pierwszy raz w nocy w amfiteatrze odbyła się rockowa impreza ogólnopolska. Nieprawdopodobna całonocna impreza, która zaważyła na moim całym życiu. W tym czasie zrozumiałem, że muszę grać, muszę stać na scenie, muszę być rockowcem i muszę trzymać gitarę. Dobrze się dzieje, że ta muzyka wraca do Opola. Dbajmy o to, żeby ta impreza była cykliczna - podkreśla.
Oddział Zamknięty znany jest już wielu pokoleniom fanów rocka. Pierwsze kroki zespół stawiał z początkiem lat 80-tych. Jednym z ich najbardziej znanych hitów jest utwór "Andzia i ja". Członkowie zespołu przez wielu zapamiętani zostali jako niegrzeczni chłopcy. W ten weekend będzie można sprawdzić, jak ich energia sceniczna prezentuje się dzisiaj.
Utworów Piersi, czyli zespołu Pawła Kukiza, słuchano już w latach 90-tych. Utwory takie jak "O, Hela", czy "Całuj mnie" na pamięć znali wszyscy na polskich podwórkach. Obecnie Kukiz głównie zajmuje się działalnością polityczną, ale jak widać ? to jeszcze nie koniec jego muzycznej historii.
Z kolei założony w 2009 roku zespół Bongostan, znany jest przez niemal wszystkich Opolan, bo to nasza rodzima kapela. Wokalistka Kinga Berkowicz charakterystycznym głosem nadaje mu wyjątkowe brzmienie. Niebanalne teksty i energetyczna muzyka zespołu porywają ludzi na koncertach, więc i tym razem jest na co czekać.
Koncertom towarzyszyć będą dodatkowe atrakcje. W ramach miasteczka rockowego będzie można podziwiać grupy rekonstrukcyjne w pełnym umundurowaniu, transport opancerzony, motocykle zabytkowe. Niewykluczone, że pojawi się też czołg. To prawdziwa gratka dla fanów motoryzacji. Imprezie towarzyszyć będzie też kuchnia polowa, dzięki której uczestnicy koncertów będą mogli na bieżąco uzupełniać zapasy energii.
- Serdecznie zapraszam na koncerty zarówno mieszkańców Opola jak i gości z innych miast - mówi prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.
--
Rock Opole, 7 czerwca, Błonia Politechniki Opolskiej, wstęp wolny.
Tuż przed festiwalem, w centrum miasta powstaną dwie strefy widza, na których odbywać się będą spotkania z gwiazdami, projekcie koncertów i bezpośrednie transmisje z festiwalu.
- Festiwal to nie tylko zabawa w amfiteatrze. Zależy nam na tym, by opolanie i turyści mogli się bawić również na mieście, i to przez cały tydzień - tłumaczy Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.
Od 10 czerwca dostępna będzie dla mieszkańców pierwsza strefa widza na placu Wolności. Druga powstanie 12 czerwca na opolskim rynku. -Głównym celem stref będzie wieczorna transmisja koncertów, ale w ciągu dnia obie sceny będą pełnić funkcję kawiarenek festiwalowych, na których występować będą zaproszeni artyści - mówi Dorota Michniewicz, naczelnik wydziału kultury i promocji UM.
- Doświadczenia ubiegłych lat dowodzą, że takie transmisje cieszą się ogromną popularnością, stąd też decyzja o utworzeniu dwóch stref widza - dodaje prezydent Wiśniewski.
I tak, w środę 10 czerwca (skwer na Placu Wolności) zaplanowano koncert "Muzyczna historia Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki". Usłyszymy niezapomniane przeboje wykonywane przez najbardziej utalentowanych opolskich wokalistów. W ramach cyklu "Festiwalowo w duetach" wystąpią wokaliści Gospel Choir i zespołu Soul City. Wieczorem zaplanowano z kolei Widowisko muzyczne "Festiwalowa noc". Wieczór zakończy projekcja filmu "Dobry wieczór Opole! Festiwal legenda", koncertu "Rinndial" (KFPP 1975 r.) i Kabaretonu "Z tyłu sklepu" (KFPP 1980 r.).
W czwartek 11 czerwca odbędzie się z kolei "Teatralne spotkanie z polską piosenką". Przygotowano warsztaty wokalne, występy i zabawy muzyczne z udziałem uczestników XVI Ogólnopolskiego Forum Teatrów Dziecięcych Miniatury MDK. Wieczorem odbędzie się też Koncert "Śpiewnik Polski". Usłyszymy niezapomniane przeboje polskiej muzyki rozrywkowej z lat 60., 70. i 80. w jazzowej aranżacji. Noc zakończy Projekcja koncertu "Zielono mi" (KFPP 1997 r.).
W piątek odbędzie się turniej zespołów "Młode OPOLE". W jury konkursów zasiądą: Anna Panas-Krasnodębska, Jarosław Wasik, Edward Spyrka oraz Wojciech "Amores" Cieślak. Późnym popołudniem przewidziano koncert "Kochamy polskie piosenki", natomiast późnym wieczorem obędzie się pierwsza transmisja 52. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej. Z kolei na rynku zaplanowano odsłonięcie gwiazdy Zespołu Czerwone Gitary i Kasi Kowalskiej, Jacka Cygna, Andrzeja Zauchy i Heleny Majdaniec.
Od piątku czynna też będzie ?Kawiarenka z gwiazdami na opolskim rynku. TVP Rozrywka i Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zapraszają do kawiarenki, w której gośćmi będą artyści odsłaniający swoje gwiazdy w Alei Gwiazd oraz wykonawcy tegorocznego festiwalu. Prowadzenie: Maria Szabłowska, Artur Orzech i Krzysztof Szewczyk.
6 z 7
Finisaż wystawy i wykład o domkach dla lalek
JAGODA GOROL
Wystawa "W świecie lalki. Domki dla lalek z kolekcji Anety Popiel Machnickiej" była ostatnimi czasu jedną z największych atrakcji w Muzeum Śląska Opolskiego, ale dobiega już końca.
Przez cały okres trwania wystawy w Opolu zorganizowano szereg warsztatów dla dzieci, podczas których można było spróbować swoich sił w kreowaniu własnych domków. - Na wystawie pojawiły się domki kolekcjonerskie, które mają pokazać dzieciom różne konwencje zawodowe. Przygotowują do dorosłego życia, bo taka jest w ogóle funkcja lalek ? opowiada Izabela Jasińska z Działu Edukacji MŚO.
W ramach zamknięcia opolskiej ekspozycji Aneta Popiel-Machnicka wystąpi z prelekcją: "Dom dla lalek - dekoracja, dokumentacja, zabawka".
Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu
5 czerwca 2015 roku, godz. 17.00, sala odczytowa
JAGODA GOROL
7 z 7
Wernisaż studentów Instytutu Sztuki
Wernisaż studentów Instytutu Sztuki
W poniedziałek w Filharmonii Opolskiej zaprezentują swoje prace studenci Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego.
Wystawa zatytułowana ?Rzeczy Istotne? obejmować będzie prace z różnych dziedzin. Pojawią się obrazy, rzeźby, a nawet instalacje świetlne. Wernisaż będzie miał miejsce o godzinie 18 w najbliższy poniedziałek (8 czerwca).
W poniedziałek w Filharmonii Opolskiej zaprezentują swoje prace studenci Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Wystawa zatytułowana "Rzeczy Istotne" obejmować będzie prace z różnych dziedzin. Pojawią się obrazy, rzeźby, a nawet instalacje świetlne. Wernisaż będzie miał miejsce o godz. 18 w najbliższy poniedziałek (8 czerwca).
Wszystkie komentarze