Nie każdy może zaproponować swojej rodzinie wczasy na Teneryfie, czy nawet weekend nad Bałtykiem. Na szczęście w Opolu nie brak ciekawych atrakcji dla najmłodszych i dla młodzieży.
REKLAMA
Fot. Rafał Mielnik / Agencja Wyborcza.pl
1 z 7
Wakacyjna Świetlica Filmowa w Meduzie
- Dla wielu młodych ludzi będzie to początek wielkiej przygody z kinem! - zapowiada z entuzjazmem Rafał Mościcki. - Wierzymy w to, że zaproponowany przez nas program stanie się filmową szkołą poszerzająca wiedzę o sobie i o świecie, szkołą uczącą tolerancji, empatii i współpracy w grupie. Z myślą o dzieciach przygotowaliśmy wyjątkowe, w pełni profesjonalne warsztaty, dzięki którym uczestnicy będą mogli stworzyć swoje pierwsze filmy.
Podczas warsztatów animacji poklatkowej zostaną pobudzone pokłady twórczego i kreatywnego myślenia, prowadzącego do stworzenia filmu animowanego. Zajęcia warsztatowe obejmują: interaktywne warsztaty twórczego myślenia, warsztaty plastyczne, fotograficzne oraz animacyjne. W pracy z dziećmi wykorzystujemy różnego rodzaju materiały, od plasteliny począwszy skończywszy na materiałach recyklingowych.
- Ale to nie wszystko - zastrzega Mościcki. - Na potrzeby projekcji filmowych w ramach Świetlicy przygotowaliśmy dla młodego widza ważne i atrakcyjne pozycje filmowe. Uczestnicy będą mieli okazję zapoznania się ze znakomitymi filmami fabularnymi oraz niesamowitymi animacjami filmowymi. Pojawią się unikatowe pozycje, których młody widz nie będzie mógł zobaczyć nigdzie indziej. Ponadto realizowane będą praktyczne lekcje filmowe.
Wakacje to czas zabawy i odpoczynku, dlatego też podczas Świetlicy Filmowej dzieci znajdą czas na zajęcia dodatkowe: gry, zabawy ruchowe, taniec oraz wolny czas na zawarcie ciekawych przyjaźni. Ponadto zorganizowane zostaną wycieczki niespodzianki do innych instytucji kultury.
I turnus: 03-07.08.2015
II turnus: 17-21.08.2015
codziennie: 9-15 w Kinie Meduza w Centrum Kultury Oleska 45
2 z 7
Letnia Akademia Filmowa
To starannie wyselekcjonowanych 8 tytułów z kinematografii polskiej i światowej. Program skierowany jest dla młodzieży i widzów dorosłych. Proponowane zestawy filmów, to nie tylko przestrzeń do "rozrywki", ale również edukacja. Na formułę Akademii Filmowej składają się: prelekcja, prezentacja wybranego filmu oraz (opcjonalne dla chętnych) dyskusja dotycząca wybranego tematu spotkania.
Proponowane filmy, dotyczyć będą zagadnień z zakresu sztuki filmowej prezentującej dokonania kinematografii rodzimej i światowej, a także głównych problemów naszej kultury, dla których obraz filmowy wraz z odpowiednim omówieniem jest atrakcyjną formą ich przedstawienia.
Wszystkie pokazy rozpoczynają się o 19 w Kinie Meduza.
Repertuar:
4 lipca - Dziewczynka z kotem - reż. Asia Argento
5 lipca -Rakieta - reż. Kim Mordaunt
8 sierpnia - Broken - reż. Rufus Norris
9 sierpnia - Była sobie dziewczynka - reż. Mark Monheim
22 sierpnia - Jak ojciec i syn - reż. Hirokazu Koreeda
23 sierpnia - Krótki Metraż - 90 minutowy blok polskich filmów krótkometrażowych
29 sierpnia - We are the best - reż. Lukas Moodysson
30 sierpnia - Dziennik podróży - reż. Piotr Stasik
Fot. Michał Grocholski / Agencja Wyborcza.pl
3 z 7
Dla młodzieży kino w Galerii Sztuki Współczesnej
Z rodzicami można wybrać się na wieczorne plenerowe projekcje filmowe. Czeka szeroka gama propozycji filmowych. Wspólny mianownik to "niezwykłość".
W kolejnych tygodniach intrygujący obraz "20 000 dni na Ziemi", w którym Nick Cave z dystansem opowie o swoim życiu (13 lipca). Pojawi się motyw charyzmatycznego i niepokojącego lidera zespołu muzycznego w filmie "Frank" (27 lipca), ale i prawdziwa historia muzyka w obrazie "Sugar Man" (10 sierpnia).
Na zakończenie "Metropia", wizja świata w 2024 roku, w której pojawiają się spiski, wielkie korporacje i seksowne terrorystki (24 sierpnia).
W lipcu projekcje rozpoczynają się o godz. 21.30, w sierpniu o godz. 21. W przypadku niesprzyjającej pogody projekcje odbędą się w salach GSW.
JAGODA GOROL
4 z 7
Muzycznie z Muzeum Polskiej Piosenki w bibliotece
W Sali Konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu pojawią się warsztaty plastyczno-muzyczne dla dzieci i młodzieży. Pierwsze z nich, "Na ludową nutę", odbędą się w poniedziałek 6 lipca. Czas trwania 12-14. Pojawią się pieśni i tańce z regionu śląskiego.
Kolejnym razem (10 lipca) pojawi się motyw pieśni i tańca z regionu podkarpackiego i podhalańskiego.
"Muzyczna niespodzianka filmowa", czyli projekcja filmów animowanych dla dzieci trzy dni później (13 lipca).
Informacje znajdują się na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Ostatnie warsztaty 28 sierpnia, gdzie motywem przewodnim są pieśni i tańce z regionu pomorskiego.
ROMAN ROGASKI
5 z 7
Przygoda w Miejskiej Bibliotece Publicznej
Dla tych, którzy nie są zainteresowani muzyczno-plastycznymi warsztatami, przygotowano wiele innych możliwości. Będzie można wybrać się w "podróż" i poznać regiony polski. Podczas pierwszych zajęć już w środę 1 lipca dzieci w wieku 6-12 lat będą mogły poznać Dolny i Górny Śląsk. A na zakończenie dwumiesięcznego cyklu spotkań poznają Pomorze.
Ale nie tylko granice naszego kraju wyznaczają ramy bibliotecznych atrakcji. Pojawia się propozycja "Azjatyckiej wyprawy - czyli machiną przez Chiny". Będzie to animacja wyjazdu motocyklem do Azji, podczas której uczestnicy poznają atrakcje dalekich krain, a na koniec stworzą relacje z wyprawy i opowiadania przygodowe. Warsztaty trwają do 10 lipca.
6 z 7
Piknik Rodzinny nad Odrą
Podczas pikniku 11 lipca dzieciaki znajdą ogrom atrakcji. Pojawią się zjeżdżalnie dmuchane, możliwość jazdy konno, ścianka do malowania dla dzieci, konkursy sprawnościowe, koncerty muzyczne (wystąpią Dariusz Czarny oraz Iwona i Kamil Konieczny).
Na miejscu będzie też obóz rycerski i strefa rzemiosła, gwiazdy sportu w specjalnej strefie, pokaz tańca brzucha i rumby, kajaki i łodzie pontonowe. Pokaz da też grupa Eagle Force Opole, która pokaże, że aby ćwiczyć nie trzeba chodzić na siłownię, ponieważ całe miasto może być terenem ćwiczeń. Atrakcje zaplanowano od 12 do 22 w nocy.
7 z 7
Wyspa Bolko
Można zorganizować sobie wspólną rodzinną rozrywkę również we własnym zakresie. Zielona płuca Opola oferują wiele możliwości. Infrastruktura wyspy została tak dostosowana, by można było wolny czas spędzić w sposób aktywny: podczas wycieczek rowerowych, jeździe na rolkach lub wrotkach, czy hulajnodze.
W drodze na Bolko można sobie zrobić trening dzięki systemowi urządzeń sportowych przy deptaku wzdłuż Odry. Na polanach można zrobić piknik, nadrobić zaległości lekturowe z całego roku, pograć w gry planszowe... Możliwości jest niemal nieograniczona ilość.
Wszystkie komentarze